Porady - pytania i odpowiedzi

2018-01-09 17:33 autor: fenix2000

9 886 odsłon

Czy ojczym będzie miał dostęp do mojego spadku (mieszkania)

Mama mieszka z mezem w USA (tak jak i ja). Maja 2 mieszkania: jedno w USA na obojga (ktore kupili po slubie) i jedno w Polsce na nia (ktore mama kupila dlugo przed slubem). Chcialaby przepisac mieszkanie w Polsce na mnie. Czy maz - z ktorym sie nie lubimy -bedzie mial dostep do tego mieszkania w Polsce jako spadku w momencie smierci mamy czy tez mieszkanie bedzie tylko moim spadkiem?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2018-01-19 12:15 autor odpowiedzi: radca prawny Dominik Sęczkowski | www.sslg.pl | prawnik specjalizujący się w prawnej opiece Seniora

  Szanowna Pani,

  Pani pytanie dotyczy w istocie dwóch różnych kwestii, tj. umowy darowizny oraz dziedziczenia.

  Na podstawie umowy darowizny, Pani Mama może za życia darować Pani stanowiący jej własność lokal mieszkalny w Polsce. W przypadku darowizny własność lokalu mieszkalnego przejdzie na Panią z chwilą zawarcia umowy. Oznacza to, że z tą chwilą stanie się Pani jegą wyłącznym właścicielem. Jeżeli mąż Pani Mamy oraz Pani Mama mają obywatelstwo polskie, to stosunki majątkowe pomiędzy nim podlegają prawu polskiemu. Oznacza to, że mieszkanie w Polsce kupione przed ślubem stanowi jej majątek osobisty. W konsekwencji, Pani Mama może dokonać darowizny mieszkania w Polsce bez zgody swojego męża. nie jest konieczna do zawaPani Mama nie musi a Pani Mamą podlegają Co więcej, jeżeli jest Pani zamężna oraz Pani oraz Pani mąż mają obywatelstwo polskie to w braku odmiennej umowy obowiązuje Panią majątkowoa wspólności małżeńska. W takim wypadku jeżeli nic innego nie będzie wynikać z umowy darowizny mieszkanie w Polsce wejdzie do Pani majątku osobistego.

  Akt notarialny obejmujący umowę darowizny mieszkania w Polsce powinien zostać sporządzony przez notariusza w Polsce. Przepisy ustawy Prawo konsularne przewidują możliwość sporządzenia aktu notarialnego przez konsula po uzyskaniu przez niego od Ministra Sprawiedliwości pisemnego upoważnienia, udzielonego na wniosek ministra właściwego do spraw zagranicznych.

  W przypadku dziedziczenia sytuacja wygląda nieco inaczej. Co do zasady, jeżeli Pani Mama nie dokona wyboru prawa polskiego jako prawa właściwego w sprawach spadkowych, kwestia dzedziczenia po Pani Mamie podlegać będzie prawu amerykańskiemu. Niestety, nie jestem w stanie Pani powiedzieć w jaki sposób skonstruowane zostały zasady dziedzieczenia ustawowego w Stanach Zjednoczonych.

  Pani Mama może jednak dokonać wyboru prawa polskiego jako prawa właściwego dla ogółu sprawa spadkowych po niej. Wyboru tego może dokonać w testamencie pisemnym lub testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego. Jeżeli Pani Mama dokona wyboru prawa polskiego jako prawa właściwego i dodatkowo postanowi, że dziedziczenie po niej nastąpić ma na zasadach ogólnych to zakładajac, że nie ma Pani rodzeństwa, spadkobiercami ustawowymi po Pani Mamie będzie Pani oraz mąż Pani Mamy. Na zasadach ogólnych dziedziczyliby Państwo w częściach równych po 1/2. 

  Oczywiście Pani Mama może rozrządzić w sporządzonym testamencie, wybierajac przy tym prawo polskie, że do całego spadku powoła wyłącznie Panią albo ustanowić na Pani rzecz zapis windykacyjny wyłącznie w zakresie mieszkania w Polsce (w zakresie pozostałego majątku dziedziczenie następować będzie na zasadach ustawowych). Ustanawiajac zapis windykacyjny Pani Mama musi również wyraźnie wybrać prawo polskie jako prawo właściwe dla tego rozrządzenia.
  W przypadku dziedziczenia w oparciu o wybrane prawo polskie własność mieszkania w Polsce przejdzie na Panią z chwilą otwarcia spadku. 

  Testament pisemny sporządzony przez Pani Mamę powinien spełniać wymagania określone w przepisach polskiego kodeksu cywilnego. Testament może zostać sporządzony również w formie aktu notarialnego - w takim wypadku sugeruję, aby akt notarialny został sporządzony przez polskiego notariusza w Polsce, albo konsula zgodnie z wcześniejszymi uwagami.

  Zaznaczyć jednak należy, że w przypadku dokonania darowizny mieszkania w Polsce na Pani rzecz lub powołania Pani do dziedziczenia całego spadku lub dokonania zapisu windykacyjnego, mąż Pani Mamy może mieć w stosunku do Pani roszczenie o zachowek. Uwaga ta jest aktualna, o ile w testamencie Pani Mama dokona wyboru prawa polskiego jako prawa właściwego do ogólu spraw spadkowych po niej.

  W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości pozostaję do dyspozycji - prosze o kontakt.

  Radca prawny Dominik Sęczkowski - prawnik specjalizujący się w prawnej opiece Seniora

  Ocena odpowiedzi 1 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania