Porady - pytania i odpowiedzi

2011-04-29 09:06 autor: anielcia556

28 678 odsłon

Czy na działce mogę spalać gałęzie i liście?

Czy mogę na swojej działce spalać gałęzie i liście? W regulaminie ROD jest zapis, że od X do końca marca jest to możliwe. Nie chcę płacić kary.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2011-04-29 10:28 autor odpowiedzi: leoni

  Najlepiej dopytać się o to Prezesa ROD. Ogólnie jeśli jest taki zapis, to nie powinno się nic tam wypalać w tym okresie, a odpady typu liście i gałęzie powinny lądować w specjalnych koszach do tego przeznaczonych lub powinna je odbierać firma, która zajmuje się odpadami organicznymi. Zapisów na ten temat możesz też szukać w swojej gminie, która powinna w regulaminie utrzymania czystości i porządku mieć zapis zakazujący palenia odpadów na terenie nieruchomości. Jeśli takiego zapisu nie ma, wówczas można spokojnie znaleźć odpowiednie wytyczne w przepisach przeciwpożarowych i to już jest podstawa do wystawienia mandatu. Ale tak jest głównie na papierze. W życiu może być inaczej i sąsiedzi i tak mogą sobie wypalać cichaczem swoje śmieciochy. Nie każdy szanuje świeże powietrze sąsiada, a i nie każdy donosi, poza tym często ilość liści i gałęzi jest tak mała, że zanim ktoś się zorientuje o procederze, to już jest po ognisku :)

  Nie pozostaje nic innego jak po prostu porozmawiać z Prezesem. Będzie najbezpieczniej.

  Oceń odpowiedź 3 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2011-05-06 16:50 autor odpowiedzi: anciana

  z tego co się orientuję na działkach można palić chore części roślin, jednak od 1 maja do 30 września ogniska można rozpalać wyłącznie nocą

  warto to jednak sprawdzić w statucie ROD

  (o paleniu liści: muratordom.pl/ogrod/pielegnacja-ogrodu/co-robic-z-suchymi-liscmi-okryc-rosliny-czy-liscie-spalic,127_5281.html)

  Oceń odpowiedź 2 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2011-05-07 13:07 autor odpowiedzi: anciana

  działkowicze mogą spalać części roślin porażone przez choroby i szkodniki, ale od 1 maja do 30 września ognisko można rozpalić tylko nocą

  Polecam artykuł

  dzidek49 skomentował/a odpowiedź 2014-01-15 21:27

  według regulaminu ROD nie można spalać resztek roślin tylko je kompostować.

  Oceń odpowiedź 3 5

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-19 22:07 autor odpowiedzi: Eska1954

  Od maja do października nie wolno palić

  Oceń odpowiedź 1 14

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-02 16:43 autor odpowiedzi: dzidek49

  Obowiązujące obecnie przepisy o ochronie środowiska całkowicie zabraniają spalania odpadów roślinnych i wszelkich śmieci na działkach, w ogródkach przydomowych i na polach uprawnych czyli w każdym przypadku naotwartym powietrzu. Odpady rślinne na działkach należy kompostować we własnym zakresie lub oddawać do kompostowni.

  Oceń odpowiedź 5 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-05 15:32 autor odpowiedzi: Izabelka.p25

  Można spalać pochodzące z działki części roślin, porażonych przez choroby i szkodniki- pod warunkiem, że nie narusza to prawa miejscowego. Zabronione jest spalanie w okresie od 1 maja do 30 września. Niedopuszczalne jest natomiast spalanie wszelkich odpadów czy wypalanie trawnika. Czasami jednak gmina może wprowadzić całkowity zakaz spalania na swoim terenie. Złamanie tego przepisu grozi karą grzywny.

  Oceń odpowiedź 5 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-16 23:09 autor odpowiedzi: smiling

  żadnego otwartego ogna  - to kosztuje , można wtedy gdy nikt nie widzi - sąsiada się nie wybiera sąsiada się ma

  Oceń odpowiedź 4 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-22 19:46 autor odpowiedzi: Andrzej52

  Teoria teorią a w praktyce prawie na każdej działce są palone ogniska.Czasami jest to pieczenie kiełbasek,ale czasami palenie suchych liści gałęzi i innych odpadów.Przez kilkanaście lat użytkowania działki nie widziałem nigdy żadnej interwencji.

  Oceń odpowiedź 1 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-27 20:11 autor odpowiedzi: Wiechu47

  Ogniska są wpisane w krajobraz działek,mają swój urok szczególnie jesienią.Staram się to robić kiedy nie ma sasiadów,oczywiście w okresie dozwolonym(od października do maja.

  Ocena odpowiedzi 0 4

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Ogród: porady

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania