Porady - pytania i odpowiedzi

2015-03-04 15:16 autor: monika_roj

16 016 odsłon

Zioła w doniczce kupne, jak przechowywać?

Kupiłam już kilka razy bazylie i inne zioła w doniczce ale niestety szybko wysychały i generalnie były na raz. Jak o o nie dbac by kupic raz i były świeże cały czas?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-03-04 20:07 autor odpowiedzi: Isabele

  Moje kupne zioła po kilku zazwyczaj dniach zaczęły marnieć i nigdy nie znałam przyczyny, dopóki pewna znajoma nie powiedziała mi dlaczego. Otóż należy taką roślinkę wyjąć z plastikowej zazwyczaj bardzo małej osłonki i włożyć do ceramicznej lub glinianej, dodając odrobinkę ziemi na dno. To nie pozwoli odparowywać nadmiernie ziemi. Bo pomimo że podlewałam codziennie, bardzo szybko ziemia robiła się sucha i roślinka marniała. Pozatym było jej ciasnawo w takim jak ja to nazywam "więzieniu o zaostrzonym rygorze" ;)  jeśli roślinka np. Bazylia która lubi wodę stoi w miejscu bardzo ciepłym, np na parapecie pod którym jest kaloryfer i jest bardzo suche powietrze, to jeszcze można spróbować nałożyć folię na wierzch doniczki, przykrywając w ten sposób ziemię a łodyżkę z listkami wypuszczamy otworkiem w folii. Wtedy ziemia nie będzie tak szybko parować. Oczywiście nie należy przelewać roślinki. Przelana gleba wybiera tlen i zalane korzonki nie mają czym oddychać i gniją. Można czasem spryskać roślinki wodą. kochają to. ;) pozdrawiam.

  Ocena odpowiedzi 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-10 08:47 autor odpowiedzi: angru46

  Pani Iza ma racje zioła te przeważnie sadzone są na torfie i są łatwo przepuszczajce wodę dlatego , przy cieple szybko wysychają ,po przesadzeniu  do większej doniczki obsypując przygotowana ziemia ,dałem większy spodek i dolewam wody na spodek, żeby nie przesadzic z ta wilgotnościa i nie gnił, Zaznaczam w doniczce musi być otworek.

  Ocena odpowiedzi 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-09-19 06:22 autor odpowiedzi: Eska1954

  Zioła kupowane w marketach to zakup "na raz".Często kupowałam bazylię i nigdy nie udawało mi się utzymać jej dłużej.Teraz wysiewam nasiona ziół w korytku,jak podrosną pikuję do doniczek i takie roślinki są silne i dobrze rosną.

  Ocena odpowiedzi 0 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-09-19 22:33 autor odpowiedzi: smiling

  Nie kupuję takich w marketach i na przykład bazylia zieloną czy czerwoną kupuję na wiosnę oczywiście w doniczce  lecz dobrze ukorzenioną i wtedy mi rośnie na balkonie mam zielnik pozdrawiam

  Ocena odpowiedzi 2 1

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Ogród warzywny

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania