Porady - pytania i odpowiedzi

2014-09-04 22:27 autor: Bogdan Majkowski

13 067 odsłon

Zmiany zwyrodnieniowe - operacja czy rehabilitacja

Witam,

od stycznia borykam się z bólem odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Ból jest centralny o średnim natężeniu – tuż ponad pośladkami, czasami odczuwam pieczenie w tym miejscu i niżej. Neurolog nie stwierdził żadnych ubytków neurologicznych i zalecił leki oraz rehabilitację. Miałem też blokadę przykręgosłupową.

W  kwietniu miałem rmi tego odcinka:

Badanie MRI kręgosłupa lędźwiowego wykonano w sekwencji SE w obrazach T1, T2 – zależnych w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych

- Dehydratacja krążków m-kręgowych w odcinku L2-S1,

- Obniżenie wysokości krążka m-kręgowego L5-S1,

- Dokanałowa, szerokopodstawna przepuklina krążka m-kręgowego L4-L5, która uciska worek oponowy oraz obustronnie zwęża otwory m-kręgowe,

- Niewielkie dokanałowe, szerokopodstawne wypukliny krążków L2-L3-L4 powodujące nieznaczne modelowanie worka opony twardej i obustronne spłycenie otworów międzykręgowych,

- Przednia osteofitoza krawędziowa trzonów w odcinku L1-L5,

- Wysokość trzonów prawidłowa,

- Stożek rdzenia prawidłowy,

- Na poziomie S2 obustronnie torbiele okołokorzeniowe średnicy do18 mm.

 

 

Neurolog po przejrzeniu płytki stwierdził wypukliny jąder miażdżystych dysków L3-L4 i L4-L5 o charakterze centralnym i wymiarach 3-4 mm. Nie  ma cech ciasnoty wewnątrzkanałowej.

Czy przy takich zmianach warto próbować rehabilitacji, czy raczej nastawić się na operację? 

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-09-23 19:03 autor odpowiedzi: babciela

  Najbardziej niepokojaca zmiana na poziomie L4-L5-wypuklina plus zmiany zwyrodnieniowe otworow miedzykregowych- tędy wychodza nerwy rdzeniowe i one sa uciskane- stad Twoje dolegliwości- myslę, ze dobrze , aby zobaczył plytke neurochirurg.pozdrawiam. E

  PS- neurochirurdzy tak chetnie nie tną, tym bardziej , ze zmiany wielopoziomowe-rehabilitacja jak najbardziej...

  Oceń odpowiedź 1 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-09 02:03 autor odpowiedzi: angru46

  Ja to samo mam mam z kręgosłupem,na razie nie zgodziłem sie na blokadę wyjechałem do sanatorium na rehabilitacje do"Złocienia" w Szczyrku.Polecam.Nie żaluje.

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-09 02:06 autor odpowiedzi: Basko

  Tu nie ma mądrego. Ja na Twoim miejscu zapytalabym o zdanie dwóch innych lekarzy neurologow, bez informowania ich o tym co powiedział poprzednik. Jeżeli dwoch lub trzech lekarzy powie to samo, wówczas będziesz wiedzial co zrobić.

  arletab skomentował/a odpowiedź 2015-01-19 14:57

  Można sprawdzić co powiedzą inni lekarze, ale nie zgodzić się na operację, to ostateczność!!! Najlepsza jest rehabilitacja!

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2018-12-23 06:52 autor odpowiedzi: gorczyn2

  Ja borykałem się z bolącym kręgosłupem lędziowym (rwa kulszowa) przez 10 lat.
  Bardzo pomocnym lekiem okazał się amizepin (lek na padaczkę). Bóle nie pozwalające wstać z łózka nie mówiąc już o chodzeniu ustępowały stopniowo po 2-3 dniach.
  Brałem ten lek przez ok. 5 lat gdy pojawiał się ból kręgosłupa biegnący do lewej nogi.
  Po tym okresie ponowiłem chodzenie do specjalistów, którzy powtarzali, że mam pływać i ćwiczyć pod nadzorem rehabilitanta i to stale w miesiąc w miesiąc.
  W końcu trafiłem na młodego neurochiruga, który odradził branie blokad ze względu na występujące powikłania zdrowotne. Zaproponował w 2016 r. operację by usztywnić odcinek kręgosłupa na poziomie L4-L5. Po operacji przez okres 2 lat nie czułem się konfortowo. Lekarz zalecił miesięczną rehabilitację ćwiczeniową 2 x w roku. Po tych dwóch latach rehabilitacji ćwiczeniowej czuję się bardzo dobrze i nie wiem co to jest ból kręgosłupa.

  Ocena odpowiedzi 0 2

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Choroby, Objawy, Leczenie

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania