Strona głównaZwiązkiZbyt wielkie wymagania

Zbyt wielkie wymagania

Jesteśmy istotami społecznymi, interakcje z innymi ludźmi są wpisane w nasze codzienne życie. Potrzeba kontaktu jest silna, niezbywalna i nieunikniona; ujawnia się jako jedna z podstawowych i najwcześniejszych potrzeb psychicznych u małego dziecka. Dorośli ludzie też zazwyczaj nie lubią samotności, pragną mieć przy sobie kogoś zaufanego, powiernika i partnera, na którym można polegać.
Zbyt wielkie wymagania [© Monkey Business - Fotolia.com] W psychologii używa się sformułowania „zespół nieorganicznego zaburzenia rozwoju”, znany w literaturze angielskojęzycznej jako "failure to thrive", na określenie problemów rozwojowych u emocjonalnie maltretowanych, bądź zaniedbywanych dzieci. Bardzo często dzieci z domów dziecka i innych placówek opiekuńczych odczuwają brak więzi z osobami bliskimi i owocuje to niejednokrotnie zahamowaniem rozwoju psychicznego, a także fizycznego.

Bezwarunkowo potrzebujemy kontaktów z ludźmi, jest to bezdyskusyjna teza, niepodważalna jest jednak równocześnie wieloaspektowość tych kontaktów, a czasem ich destrukcyjny wpływ na nasze życie. Niebezpieczeństwo pojawia się, gdy takie interakcje stają się naszym jedynym celem, gdy od innych ludzi żądamy zbyt wiele.

Tymczasem, nie należy oczekiwać, że inni będą w stanie usunąć wszelkie ograniczenia i trudności, jakie codziennie napotykamy. Przeróżne elementy współczesnej kultury zaś zdają się przekonywać, że powinniśmy stawiać partnerom i znajomym ogromne wymagania, większość piosenek, filmów i telenowel zawiera romantyczny element idealnych związków, gdzie towarzysze życia skłonni są do bezustannych poświęceń spełniania setek próśb. Potrzebę kontaktów z innymi wyolbrzymiliśmy do granic możliwości, współczesnego człowieka coraz częściej cechuje egocentryzm.

Analizując współczesne związki między ludźmi, szczególnie związki partnerskie, można stwierdzić, że wiele osób ma co do nich zbyt wygórowane wymagania, a w konsekwencji odczuwa rozczarowanie i niechęć.

Samotni ludzie często powtarzają sobie, że gdy znajdą „odpowiednią osobę”, będą szczęśliwi, ale owo szczęście nie przychodzi łatwo, zwłaszcza, gdy oczekuje się, że związek będzie niesłychanie romantyczny pomimo upływu czasu i trudności, jakich nie sposób uniknąć w codziennym życiu. A przecież prawdziwa miłość nie jest krótkotrwałym odczuciem, a dojrzałą decyzją, że będzie się kogoś kochało w dobrym i gorszym czasie, opiekowało nim, przedkładało swoje szczęście nad jego.

Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie kogo się szuka i czy jesteśmy w stanie wyzbyć się egoistycznych zachowań, by móc stworzyć trwały związek oparty na zaufaniu i wzajemnej trosce. Roszczeniowa postawa nie pozwoli na wykreowanie zdrowych relacji między ludźmi. Tylko otwartość i umiejętność zaakceptowania ludzi pomimo pomniejszych niezgodności umożliwi stworzenie trwałych więzi z bliską osobą.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 12:39:02, 03-12-2006 ekrystyna

    Prawdziwy artykuł w całej rozciągłości. Ale tylko nieliczni mają szczęście spotkać tę drugą osobę na dobre i na złe i na całe życie. Przypuszczam, że większość bezskutecznie szuka, zaś część po kilku nieudanych próbach rezygnuje i żyje w samotności, często zazdroszcząc tym w parach. Czy mam rację? ekrystyna-/ta z grupy większości/

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć