Strona głównaZdrowieNa mocne kości - wapń i witamina D3

Na mocne kości - wapń i witamina D3

Nikomu nie trzeba tłumaczyć jak ważny dla organizmu człowieka jest wapń. Reguluje on np. równowagę elektrolitową, stanowi ważny składnik tkanki kostnej oraz zapewnia właściwe działanie mięśni. Odpowiednich ilości wapnia i witaminy D3 trzeba dostarczać w każdym wieku. Szczególnie powinny dbać o to panie w trakcie i po menopauzie.
Na mocne kości - wapń i witamina D3 [© Mara Zemgaliete - Fotolia.com] Wapń uczestniczy także w procesie regulacji krzepnięcia krwi, przewodnictwie nerwowym oraz w stymulacji procesów immunologicznych. Co ważne: aż 99% puli ogólnoustrojowej tego pierwiastka zawarta jest w kościach. Nietrudno sobie chyba wyobrazić kłopoty zdrowotne, które mogą nas dotknąć w sytuacji, gdy poziom wapnia w organizmie ulegnie zmniejszeniu.

Można tego uniknąć przyjmując witaminę D3 - substancję konieczną do utrzymania prawidłowego poziomu wapnia. Zalecane przez specjalistów dzienne spożycie wapnia wynosi od 400 do 500 mg na dobę we wczesnym dzieciństwie, poprzez około 1000 mg w okresie dorastania, do 1200 mg dobowo w czasie karmienia piersią oraz w okresie pomenopauzalnym. Prawidłowa dieta, bogata w produkty o wysokiej zawartości wapnia, czyli np. mleko i jego przetwory oraz zielone warzywa, jest optymalnym źródłem wapnia.

Wraz z postępującym starzeniem się społeczeństwa, coraz większym problemem jest osteoporoza – choroba kości, polegająca na narastającym z wiekiem upośledzeniu ich wytrzymałości. Obecnie zaleca się stosowanie preparatów łączonych wapnia i witaminy D3 nie tylko w profilaktyce, ale i leczeniu wszystkich stadiów osteoporozy.

Witamina D3, która pobudza wchłanianie wapnia i fosforu oraz zapobiega nadmiernemu wydalaniu tych pierwiastków z moczem. Witamina ta ma ponadto olbrzymi wpływ nie tylko na prawidłowe kształtowanie się kości, na ich odpowiednią gęstość, ale także na stan naszego uzębienia. Ponadto jej obecność we krwi wpływa korzystnie na system nerwowy, na pracę mięśni a nawet serca. Odpowiednia ilość wapnia umożliwia bowiem sprawne przewodzenie impulsów nerwowych.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 09:40:09, 11-08-2007 bax

    podstawa to jogurty, kefiry, migdały i 15 min słońca.
  • 18:53:53, 14-11-2007 ~gość: kam72

    Mleko jest dla osob doroslych NIEBEZPIECZNE. Jedynie wstepnie przetrawione produkty mleczne sa wkazane jako zrodlo bialka dla doroslych - produkty wspomniane przez ''bax''. Kilka lat temu zrzeszająca pięć tysięcy członków międzynarodowa organizacja Lekarze na Rzecz Medycyny Odpowiedzialnej wydała oświadczenie, w którym ostrzega przed piciem mleka. Lista przeciwwskazań jest długa.Zasadniczym powodem sprzeciwu jest przekonanie, że człowiek, podobnie jak pozostałe ssaki, przystosowany jest do spożywania mleka tylko w okresie niemowlęcym. Enzym trawiący mleko zanika bowiem wraz z wiekiem. Efektami spozywania nieprzetworzonego prze bakterie mleka jest niestrawiona laktoza ktora pozostaje w ukladzie trawiennym i moze byc powodem wielu zaburzen trawiennych, przede wszystkim jednak wyplukiwanie bialka z organizmu, bedace skutkiem ogromnego wysilku organizmu dla strawienia tego, co z mleka pozostaje.
    ... zobacz więcej
  • 13:30:09, 22-07-2012 ~gość: 193.33.175.xxx

    Dzięki za artykuł, pomocny

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy