Strona głównaChorobyFazy rozwoju choroby Alzheimera

Fazy rozwoju choroby Alzheimera

Badania wykazują, że na chorobę Alzheimera cierpi jedna na 20 osób po 65-tym roku życia oraz jedna na 5 osób po 85-tym roku życia. Choroba Alzheimera jest postępującą, neurodegeneracyjną chorobą, która prowadzi m. in. do zmian osobowości, zaburzeń pamięci, osłabienia możliwości intelektualnych. Choć u każdego pacjenta może przebiegać nieco inaczej, można wyróżnić kolejne fazy, według których zwykle choroba się rozwija, pisze doktor Carrie Hill na seniorlivingabout.com.
Fazy rozwoju choroby Alzheimera [© AZP Worldwide - Fotolia.com] Opisanych poniżej siedem etapów progresu choroby Alzheimera zostało wskazanych przez naukowców i lekarzy, aby zwiększyć wiedzę na temat choroby i uświadomić pacjentom oraz ich bliskim, jakich problemów mogą się spodziewać.

Etap 1 (brak zaburzeń)

Nie występują problemy z pamięcią, orientacją, komunikacją, oceną sytuacji, codziennymi aktywnościami. Pacjent stanowi normalnie funkcjonującą jednostkę.

Etap 2 (niewielkie zaburzenia)

Pacjent może popełniać nieznaczne błędy, doświadczać niewielkich kłopotów z pamięcią i zdolnościami poznawczymi. Nie są to jednak symptomy na tyle rozwinięte, aby rodzina i przyjaciele mogli je spostrzec i ocenić. Także medyczne testy nie ujawnią rozwijającej się choroby.

Etap 3 (zauważalne pogorszenie się zdolności poznawczych)

Członkowie rodziny i przyjaciele spostrzegają łagodne zaburzenia poznawcze pacjenta, pewne kłopoty z pamięcią i komunikacją, nieadekwatne do sytuacji zachowania. Lekarze są wówczas zwykle w stanie zdiagnozować wczesną fazę choroby Alzheimera, choć nie u wszystkich pacjentów objawy są jednoznaczne. Do najczęściej występujących na tym etapie symptomów należą:
• niemożność przypomnienia sobie imion znajomych, stosowanie niewłaściwych nazw przedmiotów;
• zauważalna trudność w wykonywaniu obowiązków zawodowych i funkcjonowaniu w towarzystwie;
• zapominanie tekstu, który właśnie został przeczytany;
• gubienie przedmiotów lub chowanie ich w różne zaskakujące miejsca;
• osłabienie zdolności planowania i organizowania.

Etap 4 (wczesna faza choroby)

Pacjent doświadcza coraz bardziej zauważalnych i kłopotliwych zmian możliwości poznawczych. Zapomina o niedawnych wydarzeniach i szczegółach. Do innych problemów należą tu: nieumiejętność zrobienia prostych rachunków, zaburzenia związane z orientacją w przestrzeni i w czasie, zmienność nastrojów, alienacja z towarzystwa.

Etap 5 (średniozaawansowana faza choroby)

Konieczna jest opieka w codziennych czynnościach. Intensyfikują się problemy z pamięcią oraz myśleniem, a także pozostałe objawy:

• niemożność przywołania szczegółów z własnego życiorysu;
• dezorientacja;
• osłabienie zdolności oceny sytuacji;
Choć rozwój choroby jest znaczny, na tym etapie pacjenci zwykle pamiętają o własnej tożsamości oraz najbliższych członków rodziny. Są w stanie samodzielnie jeść i korzystać z łazienki.

Etap 6 (zaawansowana postać choroby)

To jeden z najtrudniejszych etapów dla opiekunów, bowiem charakteryzuje się znacznymi zmianami w osobowości i zachowaniu podopiecznego. Poza tym, stale pogarsza się pamięć i chory wymaga pomocy w wykonywaniu najprostszych codziennych czynności. Najbardziej powszechne symptomy w opisywanej fazie choroby to:

• niska świadomość pacjenta co do otoczenia, w którym się znajduje oraz bieżących zdarzeń;
• problemy z rozpoznaniem współmałżonka i pozostałych członków najbliższej rodziny, choć zachowana jest zdolność do odróżnienia twarzy znanych i nieznanych;
• niepokój i rozdrażnienie nasilające się w godzinach popołudniowych i wieczornych;
• nieumiejętność samodzielnego korzystania z łazienki;
• nietrzymanie moczu i kału;
• wielokrotne powtarzanie tego samego zachowania - zarówno werbalnego, jak i pozawerbalnego;

Etap 7 (ostatnia faza choroby)


Komunikacja z pacjentem jest bardzo utrudniona, wygłasza on pojedyncze słowa lub krótkie frazy. Podstawowe funkcje organizmu są zaburzone, słabo pracują serce i płuca, koordynacja ruchowa oraz zdolność połykania są znacznie zakłócone.

Opiekunowie zwracają uwagę, że zdarza się, iż podopieczni wydają się jednocześnie przechodzić dwie lub trzy fazy równocześnie. Trzeba pamiętać, że choroba Alzheimera nie musi przebiegać według dokładnie określonego schematu.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 11:02:19, 25-05-2009 Basia.

    Potworna choroba, przeraża fakt, że choruje na nią dużo osób, że może dopaść nas.
  • 08:24:09, 26-05-2009 Zdzisia

    Demencja starcza ma bardzo podobny przebieg.Uchwycenie początku choroby i co za tym idzie,leczenie jest bardzo trudne. Wiem coś o tym,bo moja teściowa choruje.
  • 15:53:55, 22-09-2011 ~gość: 87.204.173.xxx

    Dramat. Moja babcia jest chora już prawie 10 lat. Leży w łóżku i już nawet nic nie mówi, jedynie w nocy czasem zaczyna coś brzydko powiedziawszy "bełkotać"
  • 22:02:57, 22-09-2011 Scarlett

    Obejrzałam dzisiaj dokument pt. "Śpiewanie z Alzheimerem"
    Polecam bardzo, ponieważ dowiedziałam się, że śpiewanie w grupie chorych, zatrzymuje często postęp choroby.
    Bardzo wzruszający, prawdziwy do bólu dokument prod. brytyjskiej.
  • 10:22:58, 13-12-2011 stokrotka22

    Choroba bardzo cieżka przede wszytkim dla opiekunów. Niestety z roku na rok przybywa osób chorych, przybywa też ośrodków dla chorych.
  • 11:13:33, 13-12-2011 taneska

    Moja mama wg tego podziału, przechodzi z etapu 5 do 6.
    Opiekujemy się nią razem z siostrą.
    Najbardziej bolesne jest jej odchodzenie intelektualne. Mama jest żołnierzem AK, więźniem stalinowskim, odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski,jej wspomnienia były wielokrotnie publikowane, występowała w środkach masowego przekazu. Zawsze była dla rodziny głową, opoką i wyrocznią. Wszystkie czynności fizyczne, które przy niej wykonujemy, są naturalne i bez znaczenia. Natomiast niemożność normalnej wymiany myśli, mimo upływu czasu, jest dla nas wciąż tragiczna.
    ... zobacz więcej
  • 16:02:03, 13-12-2011 Malwina

    No włąsnie jak człowiek był sprawny, twórczy, samodzielny, odpowiedzialny,madry naukowo, życiowo..takie odchodzenie jest trudne dla otoczenia...do tego oddalanie emocjonalne...trzeba wielkiego hartu najbliższych i olbrzymiej miłości....i Wy to macie najprawdopodobniej Tanesko..
  • 19:01:38, 14-12-2011 taneska

    Dziękuję, Malwino . Sporym problemem jest wymyślanie zajęć, które pozwolą mamie zająć czas i umysł. O żadnych pracach domowych już nie ma mowy. Wprowadziłam za to puzzle, drewniane układanki logiczne, sudoku dla dzieci, a od tygodnia mama z zapałem i radością koloruje miękkimi kredkami kolorowanki świąteczne. Robi to pięknie, choć przez całe życie była przekonana, że nie ma talentu plastycznego.
  • 21:37:28, 14-12-2011 taneska

    Zainteresowanym poszerzeniem wiedzy praktycznej polecam nowe forum:
    http://www.lifepedia.pl/
  • 21:38:02, 14-12-2011 Malwina

    W tej beznadziei choroby..piękne to co piszesz....

Strony : 1 2 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy