Kobiety, którym przed ukończeniem 50. roku życia chirurgicznie usunięto oba jajniki i które są nosicielkami wariantu genu APOE4, mają wysokie ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera w starszym wieku. Stosowanie terapii hormonalnej może jednak złagodzić to ryzyko.
Przez lata badania wykazały, że samotni seniorzy są bardziej narażeni na pogorszenie funkcji poznawczych i choroby takie jak choroba Alzheimera. Jednak badania te ogólnie traktowały samotność jako stałą cechę czyjegoś życia, tymczasem jej poziom zmienia się z dnia na dzień, a nawet w ciągu jednego dnia. W różnych chwilach samotność i sprawność poznawcza wydają się mieć złożony związek, który może się wzajemnie wzmacniać, uważają eksperci z Penn State College of Health and Human Development.
Semaglutyd to popularny lek na cukrzycę i odchudzanie. Kiedy porównano go z siedmioma innymi medykamentami przeciwukrzycowymi, odkryto że może obniżyć ryzyko choroby Alzheimera u diabetyków.
Nadmierne picie alkoholu może prowadzić do zmian neurofizjologicznych i poznawczych, od zaburzeń snu po poważniejsze efekty neurotoksyczne. Starzenie się również przyczynia się do pogorszenia funkcji kognitywnych.
Od dawna wiadomo, że dwujęzyczność ma korzystny wpływ na funkcje poznawcze osób starszych. Badania pokazują, że pomaga opóźnić wystąpienie choroby Alzheimera nawet o pięć lat w porównaniu z osobami posługującymi się jednym językiem. To jeden z kilku czynników stylu życia, które mogą przyczyniać się do odporności mózgu w miarę starzenia się.
Odkryto silny związek między utratą węchu a stanem zapalnym w aż 139 schorzeniach. badania podkreślają mało znany, ale potencjalnie zmieniający życie związek: rolę, jaką odgrywa nasz zmysł węchu w utrzymaniu zdrowia fizycznego i psychicznego.
Na Florida State University College of Medicine przeanalizowano dane ponad 600 tysięcy z całego świata i obliczono, że doświadczanie uczucia samotności zwiększa ryzyko rozwoju demencji o 31 proc.
Wykazano, że w przypadku kobiet wyższe poziomy HDL-C, czyli „dobrego cholesterolu", korelują ze zwiększonym ryzykiem choroby Alzheimera.
Światło zewnętrzne w nocy może być istotnym czynnikiem ryzyka choroby Alzheimera, ostrzegają eksperci z Rush University.
Długotrwała ekspozycja na ekstremalnie wysokie lub niskie temperatury nie tylko niesie ze sobą większe ryzyko śmierci, ale może być również powiązana z wieloma innymi problemami zdrowotnymi, w tym zmniejszoną aktywnością fizyczną i demencją.
U osób starszych, które są bardziej narażone na oszustwa finansowe, mogą występować zmiany w mózgu wiążące się z wyższym ryzykiem zachorowania na chorobę Alzheimera.
Na Uniwersytecie Technicznym w Monachium (TUM) opracowano obiecujące, zapobiegawcze podejście przeciw chorobie Alzheimera. Celowano w cząstkę beta amyloidu, która wyzwala nadaktywność komórek nerwowych typową dla choroby mózgu we wczesnych stadiach. Udało się opracować lek białkowy, który może tłumić działanie tej szkodliwej cząstki.
Starszy wiek, płeć żeńska, nieregularny rytm serca i poziom codziennej aktywności mogą pomóc przewidzieć, jak bardzo pogorszą się funkcje poznawcze pacjentów z chorobą Alzheimera i jak bardzo będą oni zależni od swoich opiekunów w ciągu najbliższych dwóch lat.
W Japonii odkryto nową metodę walki z chorobą Alzheimer. Jak ustalono, leczenie dopaminą może łagodzić objawy fizyczne w mózgu, a także poprawiać pamięć.
W krajach o większych nierównościach - ekonomicznych, związanych z zanieczyszczeniem lub chorobami - ludzie cechują się starszym biologicznym wiekiem mózgu, mówią eksperci z University of Surrey.
Zdrowie to inwestycja - dla siebie i bliskich. Jak dbać o zdrowie w obliczu wielochorobowości?