Strona głównaEdukacjaEdukacja zwiększa zdolność do radzenia sobie z demencją

Edukacja zwiększa zdolność do radzenia sobie z demencją

Uczeni zastanawiali się, dlaczego lepiej wykształceni ludzie mają mniej problemów z demencją. Nowe badania pokazują, że mózgi tych, którzy dłużej się uczyli, efektywniej kompensują uwarunkowania związane z demencją.
Edukacja zwiększa zdolność do radzenia sobie z demencją [© photogl - Fotolia.com] Szereg badań w ciągu ostatnich 10 lat wykazał, że im dłużej ludzie zostają w szkole, tym mniej prawdopodobne jest, że doświadczą objawów demencji w starszym wieku, ale wyjaśnienie, dlaczego istnieje tu związek, pozostaje niejasne.

Osoby starsze z wyższym poziomem wykształcenia lepiej radzą sobie z uszkodzeniami mózgu związanymi z podeszłym wiekiem, wynika z raportu opublikowanego w zeszłym miesiącu w czasopiśmie „Brain".

Zespół brytyjskich i fińskich naukowców zbadał mózgi 872 osób, które wzięły udział w trzech badaniach dotyczących starzenia się i stwierdził, że u bardziej wykształconych badanych zanotowano mniej oznak demencji niż u tych, którzy szybciej skończyli edukację, niezależnie od stopnia rozwoju choroby.

- U lepiej wykształconych uczestników zaobserwowano takie same zmiany, uszkodzenia, czy patologie w mózgu, jak u osób z niskim wykształceniem - powiedziała dr Hannah Keage z Instytutu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu w Cambridge. - Pierwsza wspomniana grupa była po prostu w stanie zrekompensować te zmiany lub poradzić sobie z nimi przed pojawieniem się objawów - dodała.

Edukacja jako bufor

Podczas gdy mózgi ludzi rzeczywiście mogą zostać uszkodzone przez demencję, u osób wykształconych oznaki choroby są znacznie łagodniejsze i ludzie ci mogą kontynuować normalne życie.

- Być może dłuższa edukacja rzeczywiście uczy mózg robić różne rzeczy w różny sposób i sprawia, że ma swoistą „rezerwę" poznawczą, która stanowi bufor w przypadku, gdy utracie ulegają niektóre umiejętności - stwierdziła dr Keage.

W jaki sposób mózg potrafi pominąć szkody związane z podeszłym wiekiem pozostaje tematem dla dalszych badań, czytamy w raporcie, ale jego autorzy podkreślają, iż edukacja jest tu jednym z czynników. Odpowiednia dieta i zdrowy styl życia również wydają się być czynnikami obniżającymi ryzyko związane z wystąpieniem objawów demencji.

- Masz wpływ na zmniejszenie ryzyka demencji i jest wiele rzeczy, które możesz uczynić, by zminimalizować prawdopodobieństwo problemów tego rodzaju - powiedziała dr Keage.

Naukowcy twierdzą, że każdy rok dodatkowej edukacji zmniejsza ryzyko rozwoju demencji nawet o 11 procent.

Otępienia jest związane z zaburzeniami poznawczymi i niepełnosprawnością w codziennym funkcjonowaniu z powodu problemów mentalnych. Choroba Alzheimera jest jedną z najbardziej znanych rodzajów demencji, ale istnieje wiele innych, w tym otępienie naczyniowe oraz otępienie z ciałami Lewy'ego.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 08:08:21, 14-08-2010 sarna2

    czyli trzeba iść do szkoły. Uniwersytety trzeciego wieku? Jakieś rozwiązanie jest, ale nie tylko zapewne.
  • 08:57:11, 14-08-2010 Doc

    Che che...A ze mnie się śmieli że w każdej klasie jestem po dwa lata.A ja to co tu piszą już wtedy wiedziałem.
  • 19:12:09, 14-08-2010 Jadzia_G

    Cytat:
    czyli trzeba iść do szkoły. Uniwersytety trzeciego wieku? Jakieś rozwiązanie jest, ale nie tylko zapewne.
    Witam ...... chyba jednak to nie jest tak, bo są ludzie wykształceni i dopada ich demencja starcza niestety.....jest np. znany nasz aktor (A.H) nie wymienie z nazwiska .... a to jest napewno osoba wykształcona i on właśnie chodzi po śmietnikach i zbiera różne zbędne rzeczy. Chyba zależy to od psychiki człowieka.
    ... zobacz więcej
  • 19:21:45, 14-08-2010 tadeusz50

    Też myślę, ze wykształcenie niewiele ma do tego. To jest choroba jak wiele innych.
  • 17:59:49, 26-09-2010 adriana57

    Warto jednak działać w tym kierunku ,na naukę nigdy nie jest za późno
  • 18:21:27, 30-12-2010 okulary

    Witam,uważam że napewno edukacja ćwiczy mózg,jednakże są pewne zjawiska nie do końca zbadane co wprowadzają człowieka w demencję.Jednake są osoby o silniejszej i słabszej osobowości,w życiu bywa różnie nagła śmierć ukochanej , najbliższej osoby lub inny ciężki przypadek losowy, może stać się powodem załamania ,koszmarnych myśli,oraz słabszej pamięci.Wtedy ogólnie jeżeli się człowiek nie otrząśnie z tego i tkwi,wtakim stanie,to na codzień inaczej funkcjonuje,wiek też ma swoje znaczenie.
  • 22:27:04, 06-03-2011 Opcja

    człowiek ma w sobie siłę by się wydźwignąć ze wszystkiego, tylko nie każdy ją odnajduje, albo kieruje ja nie tam gdzie trzeba
  • 21:56:49, 08-09-2011 karab

    Edukacja jest jednym z działań, które sprawiają, że nasz mózg musi intensywnie pracować. W czasie tej pracy zwiększa się jego sprawność - przybywa neuronów (które muszą łączyć ze sobą coraz to nowe obszary w mózgu), zwiększa się szybkość przewodzenia impulsów przez komórki nerwowe, zwiększa się tzw. plastyczność mózgu (zdolność do przejmowania kontroli nad jakimiś aspektami naszego zachowania przez jedne obszary mózgu, gdy inne szwankują). Takie intensywne "używanie" mózgu powoduje, że tworzy się w nim coś, co fachowo nazywane jest "rezerwą mózgową". Na jej tworzenie (lub ubytek) wpływa jeszcze wiele innych czynników. Ta "rezerwa mózgowa" jest wyznacznikiem zdolności mózgu do zapobiegania procesowi chorobowemu oraz zmniejszania ubytków sprawności, gdy dojdzie do choroby otępiennej. Tak więc, to prawda, że podejmowanie edukacji (na przestrzeni całego życia, nie tylko w okresie szkolnym) jest związane z mniejszym ryzykiem zapadalności na Alzheimera i inne tego typu choroby. Choć, tak jak niektórzy z Was wspomnieli - wysokie wykształcenie nie gwarantuje tego, że ustrzeżemy się przed otępieniem. Jednakże w znacznym stopniu zwiększa nasze szanse.
    ... zobacz więcej
  • 14:09:25, 30-03-2017 WandaKamecka

    Święta prawda! Trzeba być aktywnym, żeby demencja nas nie dopadła. Ja chodzę na angielski do speak up i na zumbę z koleżankami, żeby ćwiczyć i ciało i ducha. Mam 60 lat, a czuję się jak dwudziestolatka

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy