Wspomnienia percepcyjne związane z pozytywnymi emocjami są wzmacniane podczas snu, zwłaszcza w fazie non-REM. Ustalenia mogą pomóc w zrozumieniu mechanizmów leżących u podstaw takich schorzeń jak uzależnienia.
Osoby, których domy zostały uszkodzone przez burze lub powodzie, są znacznie bardziej narażone na problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak depresja i lęk.
Większość ludzi doświadcza przynajmniej częściowego przytępienia zmysłów wraz z wiekiem: mrużą oczy wpatrując się w ekran, szukają mocniejszych smaków i umykają im fragmenty rozmów. Naukowcy z University of Chicago Medicine badają, w jaki sposób te zmiany są więcej niż niedogodnością i pogarszają ogólny stan zdrowia psychicznego osób starszych.
Zaledwie 10 minut codziennej praktyki uważności może poprawić samopoczucie, złagodzić depresję i lęk oraz pomóc ludziom być bardziej zmotywowanymi do poprawy swojego stylu życia - w tym do zdrowszych nawyków ćwiczeniowych, żywieniowych i snu.
Gry komputerowe mogą mieć dobry wpływ na samopoczucie psychiczne, mówią japońscy uczeni.
Osłabienie pamięci i innych zdolności myślenia to najpowszechniej znany skutek choroby Alzheimera. Jednak wiele osób z tą chorobą doświadcza również problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak pobudzenie, depresja, apatia i zaburzenia snu.
Wrażliwość afektywna na zanieczyszczenie powietrza (Affective sensitivity to air pollution, ASAP) opisuje stopień, w jakim nastrój zmienia się wraz z codziennymi zmianami zanieczyszczenia powietrza.
Samotność może być szkodliwa dla naszego codziennego zdrowia i długotrwałego dobrego samopoczucia.
Lekarze często leczą schorzenia psychiczne za pomocą różnych leków. Podejście to jednak w dużej mierze ignoruje rolę środowiska, stylu życia i czynników społecznych.
Samo patrzenie na naturalne elementy otoczenia podczas spacerów po mieście może przynieść znaczne korzyści dla zdrowia psychicznego.
W wyjątkowo gorące letnie dni w USA odnotowano zwiększone ryzyko wizyt na izbach przyjęć z powodu kryzysów psychicznych związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, stanami lękowymi, stresem i nie tylko.
Istnieje związek pomiędzy wykonywaniem ćwiczeń o niskiej i umiarkowanej intensywności oraz zmniejszoną częstością występowania depresji.
Na Uniwersytecie Florydy wykazano, że nieinwazyjna stymulacja mózgu złagodziła objawy depresji i lęku u osób starszych.
Konsekwentne przestrzeganie wytycznych dotyczących aktywności fizycznej przez cały wiek średni wiąże się z wyższą jakością życia kobiet, mówią eksperci z University of Sydney.
To, jaką mamy motywację i sposoby samoregulacji zachowań wpływają na to, na ile jesteśmy w stanie zachować dobrą formę fizyczną. Niektórzy ludzie wolą ćwiczenia w pojedynkę, inni w grupie, jedni lubią trening oporowy, inni crossfit - wszystko to ma znaczenie dla trzymania się swojej fizycznej rutyny.