Światowa Organizacja Zdrowia niedawno uznała hałas środowiskowy za szkodliwe zanieczyszczenie, które ma niekorzystne skutki psychospołeczne i fizjologiczne. Nowe badania sugerują, że mieszkańcy narażeni na wysoki poziom hałasu, doświadczają wyższego ryzyka irytacji lub zaburzeń snu, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.
Niedobory snu wiążą się z rozwojem agresywnych nowotworów piersi. Uczeni odkryli związek między niedostateczną ilością snu a biologicznie bardziej agresywnymi nowotworami, jak również prawdopodobieństwem ich nawrotu.
Jakość snu pogarsza się wraz z wiekiem. Im jesteśmy starsi, tym bardziej dotyczy nas ryzyko wystąpienia dolegliwości takich jak bezsenność, bezdech senny i chrapanie, mówią lekarze.
Wiele kobiet doświadcza bezdechu sennego, dotychczas sądzono zaś, że dolegliwość dotyka głównie mężczyzn.
Hałas dociera do nas niemal zewsząd - z ulicznego ruchu, megafonów, radia sąsiada, etc. Tymczasem nadmierny, ciągły rumor wiąże się z wyższym poziomem stresu i rozmaitymi dolegliwościami. Trzeba więc chronić się zbyt często towarzyszącym nam szumem.
Osobom starszym i seniorom, którzy chcą jak najdłużej zachować zdrowie i niezależność, eksperci amerykańskich National Institutes of Health (NIH) zalecają cztery rodzaje ćwiczeń.
Dokonawszy analizy 1,088 par bliźniąt, naukowcy odkryli związek między snem krótszym niż siedem godzin a podwyższonym BMI oraz oddziaływaniem czynników genetycznych na wagę.
Narażenie na hałas drogowy jest znacząco związane z podwyższonym ryzykiem ataków serca, wynika z badań opublikowanych w ogólnodostępnym czasopiśmie PLoS ONE.
Częste sprawdzanie poczty elektronicznej, przełączanie aplikacji i częstsze oglądanie filmów, granie oraz prowadzenie rozmów - taki sposób korzystania z Internetu obserwuje u osób cierpiących na depresję.
Bezsenności często można zapobiec, trzeba identyfikować i rozwiązywać problemy, które mogą ją powodować lub nasilać, np. podstawowe problemy zdrowotne, takie jak depresja czy nadmierne spożycie kofeiny.
Z badań wynika, że otyłość i depresja to dwa główne czynniki odczuwania senności w ciągu dnia.
Sesje masażu z olejkami eterycznymi mogą pomóc w łagodzeniu objawów menopauzy. Irańscy naukowcy odkryli, że masaż - (najlepiej z olejkami aromatycznymi) - wykazywał pewną skuteczność w osłabianiu symptomów menopauzalnych. Masaż bez olejków również był efektywny, choć zabieg z wykorzystaniem aromaterapii wydał się godny większej rekomendacji.
Około jedną trzecią życia spędzamy śpiąc, choć zatem to etap nieświadomy, ma zasadniczy wpływ na aktywność na jawie - odpowiada m. in. za samopoczucie, siłę do działania, zdolność do ochrony przed chorobami, etc.
Poświęcanie się innym to nieodłączna część życia, szczególnie tego dorosłego, kiedy na świat przychodzą dzieci i przez około dwóch dekad wymagają intensywnej uwagi rodziców. Kiedy jednak wchodzi się w wiek seniorski, latorośle mają własne sprawy, a praca nie wypełnia całego dnia. Można sobie więc wreszcie pozwolić na luksus, na który dotychczas ciągle brakowało czasu i pieniędzy.
Fińskie badania wykazały, że kobiety, które weszły w okres menopauzy i realizowały program ćwiczeń aerobowych przez około sześć miesięcy, rzadziej doświadczały nocnych potów, wahań nastroju i drażliwości, niż kobiety, które nie ćwiczyły.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni