Korzystanie z wentylatora w gorącym i wilgotnym klimacie zmniejsza obciążenie serca u osób starszych. Pamiętajmy o tym również gdy wybieramy się jesienią i zimą w znacznie cieplejsze rejony świata.
Jak odkryli Amerykanie, ekstremalne upały znacząco zmieniają sposób, w jaki ludzie prowadzą swoje codzienne życie - skwar oddziałuje na wszystko, od czasu, jaki spędzamy w domu po wybór środków transportu.
Ponad 47 tysięcy osób zmarło w Europie w wyniku wysokich temperatur w 2023 roku, najcieplejszym roku w historii pomiarów na świecie i drugim najcieplejszym w Europie. Takie są szacunki badania przeprowadzonego przez Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal).
Kręcone włosy to coś więcej niż tylko ładny wygląd - mogą wyjaśniać, w jaki sposób pierwsi ludzie utrzymywali chłód, jednocześnie oszczędzając wodę, mówią eksperci badający, jaką rolę tekstury ludzkich włosów odgrywają w regulacji temperatury ciała.
W wyjątkowo gorące letnie dni w USA odnotowano zwiększone ryzyko wizyt na izbach przyjęć z powodu kryzysów psychicznych związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, stanami lękowymi, stresem i nie tylko.
Bardzo ciepłe noce znacznie zwiększają ryzyko udaru, ostrzegają eksperci z Helmholtz Munich i Augsburg University Hospital.
Systemy klimatyzacji i ogrzewania znacząco przyczyniły się do zmniejszenia ilości zgonów związanych z ekstremalnymi temperaturami w Hiszpanii.
Barceloński Instytut Zdrowia Globalnego (ISGlobal) wspierany przez Fundację „la Caixa" obliczył, że liczba zgonów spowodowanych upałami latem 2022 roku w Europie mogła przekroczyć 70 tysięcy.
Barceloński Instytut Zdrowia Globalnego (ISGlobal) wspierany przez Fundację „la Caixa" obliczył, że liczba zgonów spowodowanych upałami latem 2022 roku w Europie mogła przekroczyć 70 tysięcy.
Utrzymujące się ekstremalne upały mogą nasilić osłabienie funkcji poznawczych wśród wrażliwych grup, w tym ludzi starszych i biedniejszych.
Zidentyfikowano szlaki nerwowe w mózgu, które wpływają na zachowania termoregulacyjne. Za pomocą takich zachowań z kolei wszystkie zwierzęta, także ludzie, regulują temperaturę ciała w odpowiedzi na zmiany w środowisku. Okazuje się, że ważnym elementem całego procesu są emocje.
Lato 2022 roku było najcieplejszym sezonem w historii Europy i cechowało się intensywną serią rekordowych fal upałów, susz i pożarów lasów. Podczas gdy Eurostat odnotował już niezwykle wysoką nadwyżkę śmiertelności w tym okresie, dokładne dane nie były znane. Teraz Institute for Global Health (ISGlobal) w Barcelonie podał, że w związku z ubiegłorocznymi upałami życie straciło ponad 61 tysięcy Europejczyków.
Leki stosowane w leczeniu różnych chorób przewlekłych mogą utrudniać zdolność organizmu do utraty ciepła i regulowania temperatury wewnętrznej do optymalnego poziomu. Zaburzenia w termoregulacji mogą mieć poważne konsekwencje dla osób starszych leczonych z powodu chorób takich jak: rak, układ krążenia, choroba Parkinsona/demencja i cukrzyca.
Cieszmy się „przedsionkiem" lata, ale i przygotujmy na chłodniejsze pory roku. Potwierdzono związek między miesiącami zimowymi a nasileniem ryzyka niewydolności serca.
Na Uniwersytecie w Bristolu oceniono, jakie kraje są najbardziej narażone na niszczycielskie skutki upalnych temperatur.