Wszyscy w napięciu obserwujemy rosyjską napaść na Ukrainę. Już widać pierwsze przerażające zniszczenia. Wojna ma wielorakie tragiczne skutki, w tym - jak się okazuje - niszczy nasze zdrowie także w dłuższej perspektywie. Życie w strefie wojennej wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zawału serca i udaru wśród cywilów, także wiele lat po zakończeniu konfliktu.
Już niewielkie ilości alkoholu zwiększają ryzyko sercowo-naczyniowe.
Ryzyko udaru mózgu wśród seniorów, u których zdiagnozowano COVID-19, było najwyższe w ciągu pierwszych trzech dni od diagnozy, ustalili medycy.
Jedni sądzą, że zima doskonały czas na rozpoczęcie nowych treningów, inni z kolei wykorzystują ją jako wymówkę, by zalegać pod kocem na kanapie. Oto kilka ważnych wskazówek na temat tego, jak być aktywnym, gdy utrzymuje się niska temperatura.
Niektóre badania dawały niejasne informacje na temat właściwości kwasu acetylosalicylowego chroniących układ krążenia, inne jednak pokazują znaczące korzyści ze stosowania tego leku. W rezultacie medycy mogą być nieco zdezorientowani co do tego, czy przepisywać ten farmaceutyk dla zapobiegania zawałom serca lub udarom.
Leki na nadciśnienie krwi mogą zapobiegać zawałom serca i udarom - nawet u osób z ciśnieniem na poziomie uważanym za normę.
Odkryto, w jaki sposób cukrzyca, nasilając stan zapalny i spowalniając przepływ krwi, znacząco przyspiesza miażdżycę.
Duże ilości świątecznego jedzenia podnoszą poziom cholesterolu. Duńskie badania pokazały, że tuż po przerwie świątecznej ilość cholesterolu jest średnio o 20 proc. wyższa niż latem.
Jednym ze skutków globalnego ocieplenia jest większa częstotliwość i intensywność ekstremalnych upałów, a to z kolei oznacza wyższe ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych, szczególnie u osób zmagających wcześniej z chorobami serca.
Irlandczycy odkryli, że jedna na jedenaście osób, które doświadczyły udaru, zmagała się ze złością lub zdenerwowaniem w ciągu godziny poprzedzającej to udar. Jeden na dwudziestu pacjentów zaś wykonywał w takim okresie znaczący wysiłek fizyczny.
Powszechna u osób starszych nieprawidłowość hormonalna, czyli łagodna forma nadczynności tarczycy, zwana subkliniczną nadczynnością, wiąże się ze znacznie wyższym ryzykiem wcześniejszego zgonu.
Uczeni z University of Queensland ustalili, że kobiety, które w okresie pomenopauzalnym zmagają się z uderzeniami gorąca i nocnymi potami, są o 70 procent bardziej narażone na ataki serca, dusznicę bolesną i udary.
Osoby z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi są ponad trzykrotnie bardziej narażone na udar niedokrwienny mózgu w późniejszym życiu niż ci, którzy nie doświadczają takich zaburzeń.
Według badań z udziałem osób w wieku 50 - 74 lata, picie kawy lub herbaty może wiązać się z niższym ryzykiem udaru mózgu i demencji. Picie kawy oznaczało też niższe zagrożenie otępieniem poudarowym.
Najzdrowiej jest chodzić spać między 22:00 a 23:00 - to się wiąże z niższym ryzykiem chorób serca w porównaniu z chodzeniem do łóżka o wcześniejszej lub późniejszej porze.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni