Odkryto, że stres zmienia sposób, w jaki nasz mózg koduje i odzyskuje negatywne wspomnienia. Opracowano też obiecujący nowy sposób na przywrócenie właściwej specyfiki pamięci u osób z zespołem stresu pourazowego (PTSD).
Przez lata badania wykazały, że samotni seniorzy są bardziej narażeni na pogorszenie funkcji poznawczych i choroby takie jak choroba Alzheimera. Jednak badania te ogólnie traktowały samotność jako stałą cechę czyjegoś życia, tymczasem jej poziom zmienia się z dnia na dzień, a nawet w ciągu jednego dnia. W różnych chwilach samotność i sprawność poznawcza wydają się mieć złożony związek, który może się wzajemnie wzmacniać, uważają eksperci z Penn State College of Health and Human Development.
Odkryto istotną rolę, jaką mikrobiota jelitowa odgrywa w regulacji reakcji na stres poprzez interakcję z rytmem dobowym organizmu.
Jeśli twój partner jest szczęśliwy, ty też masz lepszy nastrój i nie tylko - okazuje się, że taka sytuacja może też pomóc nam radzić sobie ze stresem, zwłaszcza gdy się starzejemy.
Jeśli szybko się starzejesz, być może wynika to obojętności twoich rodziców wobec ciebie. Niesprzyjający rozwojowi dziecka styl rodzicielstwa może mieć kilka negatywnych konsekwencji zdrowotnych dla dzieci, nawet w wieku dorosłym. Badanie wykazało, że telomery - ochronne „nasadki" na końcach nici DNA - osób, które uważały styl rodzicielstwa swoich matek za „zimny", były średnio o 25 proc. mniejsze w porównaniu do osób, które zgłosiły, że ich mamy otaczały ich odpowiednią troską.
Zespół deficytu uwagi/nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) jest zazwyczaj uważany za chorobę wieku dziecięcego. Jednak coraz więcej dorosłych zdaje sobie sprawę, że ich problemy z uwagą, koncentracją i niepokojem mogą być w rzeczywistości niezdiagnozowanym ADHD.
Nad wieloma osobami z demencją nieformalną opiekę sprawują członkowie rodziny lub przyjaciele. To zaś często wiąże się z nasilonym obciążeniem (obejmującym aspekty emocjonalne, fizyczne i finansowe), stresem i gorszym zdrowiem fizycznym opiekuna.
Powszechnie wiadomo, że osoby o najbardziej wymagającej pracy częściej mają największe problemy ze snem. Teraz na University of South Florida odkryto, że związek między wymaganiami w pracy a dobrym nocnym odpoczynkiem jest bardziej skomplikowany.
Ćwiczenia odgrywają rolę w poczuciu, że ma się równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.
Zapomnij o kremach z retinolem, badacze z Edith Cowan University (ECU) uważają, że podróżowanie może być najlepszym sposobem na hamowanie przedwczesnego starzenia się.
U pacjentów ze wstrząsem mózgu skan jako obrazowanie tensora dyfuzji MRI może pomóc zidentyfikować jedną na trzy osoby, u których wystąpią uporczywe objawy.
Podtrzymywanie nadziei wydaje się być bardziej skuteczne niż uważność w pomaganiu ludziom w radzeniu sobie ze stresem i pozostawaniu zaangażowanym zawodowo w okresach przedłużającego się stresu. Okazuje się, że istotne znaczenie ma umiejętność patrzenia w przyszłość, a nie życia „tu i teraz" w trudnych czasach.
Placebo podawane ludziom, którzy wiedzą, że otrzymują placebo, skutecznie osłabia stres - nawet gdy jest podawane zdalnie, mówią eksperci z Michigan State University.
Chociaż praca jest czasami stresująca dla każdego, niektórzy ludzie traktują stres jako swój „znak rozpoznawczy". Na University of Georgia Terry College of Business wykazano, że osoby, które chwalą się swoim poziomem stresu, są postrzegane przez współpracowników jako mniej kompetentne i mniej lubiane.
Osoby samotne częściej mają złe sny, ustalili uczeni z Oregon State University. To istotne, ponieważ zarówno samotność, jak i zaburzenia snu są poważnymi problemami zdrowia publicznego - maja związek ze zwiększonym ryzykiem chorób serca, udaru i przedwczesnej śmierci.
Zdrowie to inwestycja - dla siebie i bliskich. Jak dbać o zdrowie w obliczu wielochorobowości?