W Tanzanii, podczas zdobywania szczytu Kilimandżaro zmarł Aleksander Doba – polski podróżnik i kajakarz, laureat nagrody „Podróżnik Roku 2015” National Geographic. Miał 74 lata.
Sport jest dobry nie tylko dla organizmu, ale także dla mózgu. Oceniając wydajność pamięci po sesji sportowej, neuronaukowcy z Uniwersytetu Genewskiego (UNIGE) pokazali, że intensywna aktywność trwające zaledwie 15 minut poprawia pamięć, w tym możliwość nabywania nowych umiejętności motorycznych.
Nie jest to w Polsce popularny sport, ale warto się nim zainteresować - gra w golfa sprzyja dłuższemu życiu.
Według angielskich uczonych uzależnienie od ćwiczeń fizycznych jest prawie czterokrotnie częstsze wśród osób cierpiących na zaburzenia odżywiania.
Mówi się, że sport to zdrowie, ale zawodowi lekkoatleci czy zawodnicy różnych dyscyplin często w starszym wieku doświadczają pewnych problemów zdrowotnych. Badania pokazały, że w przypadku piłkarzy znacznie większe jest zagrożenie chorobami neurodegeneracyjnymi.
Jest związek pomiędzy intensywnymi emocjami wywołanymi wydarzeniami sportowymi, a wzrostem ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych. W dniu rozgrywek to ryzyko wśród mężczyzn może wzrosnąć nawet o 11 proc. względem ryzyka wyjściowego. To ważna informacja w trwającym sezonie wydarzeń sportowych. Szczególnie, że co trzecia osoba nie wie, jakie są objawy zawału serca, a tylko co piąty Polak zareaguje właściwie w przypadku jego podejrzenia.
W wieku 70 lat zmarł Niki Lauda, jeden z najsłynniejszych kierowców rajdowych, austriacki kierowca wyścigowy, trzykrotny mistrz świata Formuły 1.
Aerobowy wysiłek fizyczny może przedłużyć życie, mówią eksperci z Cleveland Clinic.
18 maja w Rybniku odbędzie się 5. Ogólnopolska Olimpiada Sportowa Seniorów – You Win, skierowana dla osób po 55 roku życia. Wszyscy chętni mogą się zgłaszać do 8 maja.
Jesień - plucha i niższe temperatury skutecznie zaganiają nas z ciepłą herbatą pod koc, odbierając chęci na jakąkolwiek aktywność fizyczną. Nie powinniśmy jednak się temu poddawać, zwłaszcza że jesień to doskonały moment na rozpoczęcie przygody z marszobiegami! To ciekawa aktywność fizyczna, która zjednuje sobie kolejnych fanów.
„Pewnego dnia spróbuję…” to prawdopodobnie jedno z najczęściej wypowiadanych zdań w kontekście podejmowania aktywności sportowej. Choć wydaje się, że mamy świadomość korzyści płynących z uprawiania sportu, to często próby podjęcia wysiłku fizycznego kończą się fiaskiem. Wciąż coś nam przeszkadza, wciąż czekamy na „lepsze” warunki – lepsze samopoczucie, pogodę, okoliczności, więcej czasu. Eksperci podpowiadają jak skutecznie zmotywować się do działania, ale przede wszystkim – jak wytrwać w postanowieniu i jak się odżywiać, by wzmocnić efekty ćwiczeń.
Choroba zwyrodnieniowa stawów to zwykle dolegliwość seniorów, ale to nie znaczy, że problem ten nie dotyczy osób młodszych. Do artrozy, bo o niej mowa, przyczynia się nadwaga, brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, wady postawy, ale także zbyt intensywne uprawianie sportu i wynikające z takiej aktywności kontuzje. Jak uniknąć problemów ze stawami i jak im zapobiegać?
Ponad połowa Polaków uważa, że spożywanie większej ilości warzyw i owoców każdego dnia wpłynęłoby na poprawę ich samopoczucia. Jednak kilka razy dziennie sięga po warzywa zaledwie 12% respondentów, a po owoce – tylko 14% z nich. Tak wynika z badania zrealizowanego na potrzeby kampanii „Warzywa i owoce – na szczęście!”.
Okres wakacyjny i piękna pogoda zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu. Niektórzy wybierają rower, inni piesze wędrówki, a pozostali decydują się na spływ kajakowy szlakami rzecznymi. Niezależnie od tego, czy wybieramy się na jedno czy wielodniową wyprawę, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Jak zatem przygotować się do wakacji z wiosłami i co ze sobą zabrać?
W Warszawie zmarła Irena Szewińska, jedna z najbardziej utytułowanych polskich sportsmenek, lekkoatletka specjalizująca się w biegach sprinterskich i skoku w dal, siedmiokrotna medalistka olimpijska. Miała 72 lata.