Chcesz dostać podwyżkę? Dostaniesz ją ale w kolejnej pracy. Polska nie jest krajem gdzie tradycyjnie otrzymuje się podwyżkę co roku – zauważa Łukasz Komuda, ekspert Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. Potwierdzają to także analizy rynku. Mimo spadku bezrobocia nasze pensje nie rosną aż tak szybko jak powinny.
Polska odnotowała w tym roku rekordowo niski poziom zaangażowania pracowników oraz historycznie najmniejsze zaangażowanie Polaków w pracę w stosunku do mieszkańców krajów europejskich. Aż 52% polskich pracowników nie czuje się zaangażowanych w wykonywaną pracę, a różnica pomiędzy Polską i Europą w tym zakresie osiągnęła rekordową wartość – 14%.
Stopa bezrobocia we wrześniu wyniosła 6,9%, o 1,4 pkt. proc. mniej niż przed rokiem i o 0,1 pkt. proc. mniej niż miesiąc temu – podał resort pracy. Tak niskiego wskaźnika bezrobocia nie odnotowano od 1991 roku. W porównaniu z wrześniem ubiegłego roku znacząco spadła liczba bezrobotnych.
Stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec sierpnia 2017 r. wyniosła w kraju 7,0 procent – podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do sierpnia ubiegłego roku odnotowano spadek stopy bezrobocia o 1,4 punktów procentowych.
Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła wg szacunków ministerstwa rodziny 7,1%, czyli tyle samo, co miesiąc wcześniej. W porównaniu do ubiegłego roku zmniejszyła się o 1,3 pkt. proc. Najniższa stopa bezrobocia utrzymuje się w województwie wielkopolskim, najwyższa w województwie warmińsko-mazurskim.
Po raz pierwszy w historii 2 na 5 ankietowanych przedsiębiorców deklaruje, że w ciągu najbliższego półrocza zamierza zwiększyć zatrudnienie. W porównaniu do zeszłego kwartału ten odsetek wzrósł o 6 punktów procentowych. Pracowników czekają też podwyżki. 29% firm deklaruje, że zamierzają zwiększyć wynagrodzenie w najbliższym półroczu – pokazała analiza Instytutu Badawczego Randstad. To oznacza, że firmy zaczynają rywalizować o pracownika i nie wykluczone, że będą ich także "podbierać".
Spada liczba kobiet biernych zawodowo. W pierwszym kwartale 2017 r. było ich o 30 tys. mniej niż pod koniec ubiegłego roku. Spadek bierności zawodowej wśród kobiet wystąpił w różnych grupach wiekowych.
Bezrobocie obniżyło się do najniższego poziomu w historii, ale pracodawcy obawiają się, że brak wykwalifikowanych pracowników, który już odczuwa wiele firm, może być zagrożeniem dla dalszego ich rozwoju.
Polska awansowała na 6. miejsce w zestawieniu 28 krajów Unii Europejskiej pod względem bezrobocia. Jak podaje Eurostat, w kwietniu tego roku stopa bezrobocia wyniosła w Polsce 4,8 proc., spadając o 0,5 proc. w porównaniu do marca. W całej Unii Europejskiej stopa bezrobocia w kwietniu 2017 wyniosła 7,8 proc, zaś w strefie euro – 9,3 proc. W porównaniu do marca spadła o 0,1 proc. To najlepszy wynik od marca 2009 r.
Zdaniem niemal 69 proc. ankietowanych, kobiety są dyskryminowane na rynku pracy. Tylko co trzecia ankietowana twierdziła, że w obecnym miejscu pracy stwarza jej się możliwości rozwoju zawodowego. Przeszło 62 proc. twierdzi, że nie czuje się doceniana przez pracodawcę. Aż 76 proc. uważa, że są przeciążone obowiązkami zawodowymi – za część z nich nikt im nie płaci. A 61 proc. uważa, że zarabia mniej niż ich koledzy siedzący przy biurku obok – wynika z badania „Portret kobiety pracującej” portalu InfoPraca.pl.
Pod koniec kwietnia 2017 roku stopa bezrobocia wyniosła 7,7 procent, o 0,4 punktu procentowego mniej niż miesiąc wcześniej i aż o 1,7 procent mniej niż rok temu – podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Tak niskiego wskaźniku bezrobocia w kwietniu nie zanotowano od 26 lat. W stosunku do marca natężenie bezrobocia zmniejszyło się we wszystkich województwach. Największy spadek stopy bezrobocia wystąpił w województwie warmińsko-mazurskim.
Polska utrzymała wysoką 7. pozycję w zestawieniu 28 krajów Unii Europejskiej pod względem bezrobocia. Jak podaje Eurostat, w marcu tego roku stopa bezrobocia wyniosła w Polsce 5,3 proc., tyle samo co miesiąc wcześniej. W porównaniu do marca ubiegłego roku wskaźnik bezrobocia w Polsce spadł o 1,1 pkt. proc., a wobec stycznia 2017 r. o 0,1 pkt. proc.
Bezrobocie w marcu wyniosło 8,1 procent, czyli o 0,4 pkt. proc. mniej niż miesiąc wcześniej – podał Główny Urząd Statystyczny. To najniższa wartość od czasu nastania w Polsce gospodarki rynkowej i rozpoczęcia pomiarów bezrobocia.
Wzrasta bierność zawodowa kobiet. Świadczenia związane z opieką nad dzieckiem w połączeniu z planowaną podwyżką zasiłku dla bezrobotnych mogą nasilić odpływ kobiet z rynku pracy. Problem mogą odczuć pracodawcy, którzy będą poszukiwali pracowników sezonowych. Bierność zawodowa kobiet to jednak wyzwanie dla całej gospodarki. Osoby, które nie pracują ponad dwa lata, trudno z powrotem zaktywizować.
Aż 72% przedsiębiorstw sygnalizuje, że pozyskanie nowych pracowników jest wyraźnie trudniejsze niż jeszcze dwa lata temu. Aż 9% firm w ogóle nie finalizuje prowadzonych rekrutacji. Trudniejsze niż niegdyś zapotrzebowanie na nowych pracowników sprawiło, że aż 46% firm zdecydowało się podnieść wynagrodzenia w okresie minionych 6 miesięcy - pokazało najnowsze badanie „Plany Pracodawców” realizowane przez firmę doradztwa personalnego Randstad.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni