Nasza pamięć, korzenie, więź między pokoleniami, skarb, który trzeba zachować - oto osoby starsze i dziadkowie według papieża Franciszka. Są prawdziwym „darem", o którego bogactwie często zapominamy, dlatego papież postanowił poświęcić im specjalny dzień. Święto seniorów będzie wypadało w czwartą niedzielę lipca.
Dzień Babci i Dzień Dziadka to doskonałe okazje, żeby wyrazić w sposób szczególny miłość, wdzięczność oraz pokazać, jak ważni są dziadkowie. Czas ten może także skłonić nas do refleksji nad sytuacją seniorów oraz ich rzeczywistymi potrzebami.
Na pytanie o to, co jest najwyższym priorytetem, większość ludzi odpowiada: troska o członków rodziny.
Sądzisz, że czas spędzony z dziećmi i współmałżonkiem jest kluczowy dla poczucia szczęścia? Być może naprawdę takie poczucie zyskasz w towarzystwie przyjaciół.
Rodziny z kilkorgiem dzieci cechują się niższym ryzykiem raka. Większe rodziny oznaczają niższe zagrożenie nowotworami nie tylko u kobiet, ale także u mężczyzn, mówią uczeni z Uniwersytetu w Zurychu i Adelaide Medical School.
Seniorzy często narzekają na samotność, szczególnie w sytuacji, gdy się rozwiedli lub ich współmałżonek zmarł. Z nowych badań wynika, że opieka nad wnukami może być dobrym sposobem na złagodzenie poczucia odizolowania i poprawę stanu emocjonalnego.
Historia święta babć i dziadków w Polsce jest dość młoda, miimo że wydaje nam się że obchodzimy je "od zawsze". Pomysł na uhonorowanie babć specjalnym dniem powstał w 1964 roku z inicjatywy kobiecego pisma, Dzień Dziadka został zapoczątkowany nieco później.
"Każdy może zostać ojcem, ale trzeba być kimś wyjątkowym, by być Tatą" - mówi stare powiedzenie. Obchodzony dziś Dzień Ojca powinien właściwie nazywać się zatem Dniem Taty.
Więzi rodzinne w Polsce cechują się dużą siłą i stabilnością - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS. Wpływa na to nie tylko terytorialna koncentracja, która jest charakterystyczna dla większości rodzin w naszym kraju, ale również powiązana z tym, utrzymująca się na wysokim poziomie częstotliwość spotkań z bliskimi.
Co czwarta osoba będąca obecnie w związku doświadcza różnych form agresji. Mężczyźni częściej niż kobiety deklarują, że są wyzywani, obrażani, padają ofiarą gróźb i szantaży, a także nieco częściej skarżą się na ograniczanie kontaktów z rodziną i znajomymi - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Jednak co ósma ankietowana Polka, która kiedykolwiek była w stałym związku, zadeklarowała, że zdarzyło się, że została uderzona przez partnera.
Najczęstszą przyczyną domowych i rodzinnych kłótni są sprawy codzienne, podział obowiązków domowych, błahostki a także różnice zdań oraz poglądów - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. W dalszej kolejności przedmiotem sporów są kwestie finansowe. Obecnie wyraźnie rzadziej niż siedem lat temu Polacy kłócą się o pieniądze, a częściej o podział obowiązków domowych oraz sprawy życia codziennego.
Chrześcijanie po raz kolejny wspominają zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, piekłem i szatanem. Taki jest sens i geneza świąt wielkanocnych, najważniejszych w całym roku liturgicznym. Jednak dziś coraz częściej obchodzimy je jako swego rodzaju "święto wiosny".
Aż 63% Polaków na emeryturze chce poświęcić czas bliskim, a 52% chce spędzić ten czas aktywnie na podróżach – tak o emeryturze myślą głównie młodsi ludzie. Jednak 24% osób, zwłaszcza starszych uważa, że to czas, w którym mogą pojawić się problemy finansowe. To wnioski z badania “Życie na emeryturze - wyobrażenia i postawy Polaków”, zrealizowanego na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami przez ARC Rynek i Opinia.
W Polsce nadal są ponad 73 tysiące dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej, ta liczba to tyle ile osób mieszka w polskim mieście średniej wielkości. Mogłoby się wydawać, że świadczenia finansowe 500 plus przyniosły wiele pozytywnych zmian dla polskich rodzin. Najnowszy raport SOS Wiosek Dziecięcych mówi jednak, że same świadczenia o charakterze finansowym nie są wystarczające. Sytuacja finansowa mogła się poprawić, nie znaczy to jednak, że rodzina dobrze funkcjonuje.
Podobno relacje pomiędzy teściową i synową należą do jednych z najtrudniejszych. Wszystko dlatego, że z jednej strony matkom dorosłych synów często trudno jest zmienić rodzaj troski o nich i „oddać pole", z drugiej zaś strony młode mężatki odczuwają (choćby fikcjną) presję, by współtworzyć dom bliski atmosferze rodziny męża, więc czują się obserwowane i oceniane przez teściowe.
Zdrowie to inwestycja - dla siebie i bliskich. Jak dbać o zdrowie w obliczu wielochorobowości?