Przełomowe badania przeprowadzone w Niemczech pokazują, że zestresowane komórki zwiększają wytwarzanie trombiny, ważnego czynnika krzepnięcia. Badania, których wyniki zostały zaprezentowane w czasopiśmie Molecular Cell, rzucają nowe światło na sposób w jaki komórki nowotworowe mogą wykorzystywać ten proces. Informacje te mogą przydać się naukowcom do opracowania nowych sposobów leczenia rozmaitych chorób.
Michael Douglas zwyciężył w walce z nowotworem. Aktor od dłuższego czasu chodził na naświetlania i chemioterapię, aby wyleczyć guza, który pojawił się u podstawy jego języka.
Naukowcy odkryli, że nasze komórki mogą ulegać setkom mutacji w ciągu jednej katastrofy chromosomalnej, która może doprowadzić do szybkiego rozwoju nowotworu. Odkrycia opublikowane w czasopiśmie Cell przeczą przekonaniu, że nowotwór zawsze rozwija się powoli, stopniowo gromadząc mutacje. Naukowcy z Wlk. Brytanii i USA nazwali nowo odkryte zjawisko "chromothripsis", co stanowi połączenie greckich wyrazów chromos (chromosom) i thripsis (rozbijać na kawałki).
Wyniki opublikowane w poniedziałkowym wydaniu czasopisma Lancet wywołały dyskusję na temat skuteczności kwasu acetylosalicylowego w walce z rakiem. Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Oxfordzkiego jedna tabletka zawierająca kwas acetylosalicylowy (popularna aspiryna lub inne leki o takim składzie) stosowana codziennie przyczyna się do obniżenia ryzyka zachorowania na choroby nowotworowe.
Meczy cię kaszel z odksztuszaniem krwi, bądź odczuwasz trudności w przełykaniu? Uważaj, to mogą być objawy nowotworu. Uczeni zidentyfikowali osiem najczęściej doświadczanych symptomów raka.
Ruszyła ogólnopolska kampania społeczna dotycząca profilaktyki raka prostaty. Na raka prostaty rocznie zachorowuje ok. 8 tys. mężczyzn. Kampania „Nie krępuj się, zerwij z milczeniem” zachęca mężczyzn do przełamania wstydu i zadbania o własne zdrowie.
Michael Douglas żałuje, że w przeszłości nie korzystał więcej z życia. 65-letni aktor, u którego niedawno wykryto guza w gardle, dziś życzyłby sobie, aby jego życie nie kręciło się prawie wyłącznie wokół kariery.
Lekarze wykryli u Michaela Douglasa guz w gardle. Rzecznik 65-latka potwierdził, że jest on chory. Aktora czeka 8 tygodni chemioterapii i naświetlań. Zarówno pacjent, jak i lekarze są jednak dobrej myśli.
Stowarzyszenie „Amazonki" Warszawa-Centrum buduje Dom Chorych na Raka. To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce, która w szczególny sposób wychodzi naprzeciw ogromnym potrzebom ludzi zmagających się z chorobami onkologicznymi.
Amerykańscy naukowcy opracowali szczepionkę na stres - ma pozwolić na szybkie uspokojenie się bez zwalniania tempa w sytuacji, gdy potrzebne jest zdecydowane działanie.
Komórki nowotworowe rozmnażają się bardzo sprawnie, ale nie są już tak sprawne w dzieleniu się na dwie nowe komórki. Zespół naukowców z Niemieckiego Ośrodka Badań Onkologicznych w Heidelbergu gruntownie zbadał ten słaby punkt. Naukowcy odkryli, że kluczową cechą umożliwiającą rozwój komórkom nowotworowym jest napięcie włókien białkowych biorących udział w podziale komórki. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Science Translational Medicine.
O tym, że warzywa i owoce są zdrowe, wie każde dziecko. Kukurydza jest prawdziwą bombą fosforową, a pomidor to kopalnia witaminy A. Pomidory zawierają także likopen - przeciwutleniacz chroniący organizm przed licznymi chorobami.
Z najnowszych badań wynika, że osoby zmagające się z nowotworem szyi i głowy, który spowodowany jest wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), mają większe szanse na przeżycie w porównaniu do osób, u których przyczyna nowotworu jest inna. Co istotne, 95% nowotworów spowodowanych wirusem HPV wywołują typy wirusa, którym można zapobiegać szczepieniami!
Stereotypy pomagają żyć - ułatwiają ogląd rzeczywistości. Ale mogą być bardzo szkodliwe, zwłaszcza wtedy, gdy z ich powodu jesteśmy niesprawiedliwie traktowani albo gdy wręcz mają wpływ na zdrowie...
U ludzi, którzy regularnie korzystają z solarium, notuje się znacznie ryzyko wystąpienia czerniaka złośliwego - wynika z badań. A jednak okazuje się, że to nie ta informacja najbardziej przeraza amatorów sztucznych kąpieli słonecznych.
Zakażenie bakterią H. Pylori może mieć związek z rozwojem choroby Parkinsona