Oto silna zachęta do rzucenia palenia: osoby, które skutecznie zrezygnowały z nałogu, są bardziej zadowolone ze swojego życia i czują się zdrowsze, niż osoby, które ciągle palą papierosy. Uczeni z Uniwersytetu Wisconsin w USA sprawdzili, czy rzucenie palenia może poprawić samopoczucie psychiczne i okazało się, że tak - rezygnacja z papierosów zwiększyła dobrostan.
Sypianie sześć do dziewięciu godzin na dobę wiąże się z wyższą oceną jakości życia i niższym poziomem objawów depresji.
Wiele osób marzy o wygodnym życiu w seniorskich latach. Jak się jednak okazuje, starsi Europejczycy, a szczególnie kobiety, nierzadko nie potrafią odpowiednio oszacować, ile lat mają jeszcze przed sobą, a to może prowadzić do kosztownych decyzji związanych z planowaniem sposobu spędzenia starości.
Witamina C może być kluczowa dla poprawy mięśni w starszym wieku, mówią uczeni z Uniwersytetu Wschodniej Anglii.
Każdy ma inne podejście do romantycznych relacji. Na jednym biegunie plasują się ludzie, którzy tak bardzo pragną bliskości, że wydają się „przylepni" do partnera. Na przeciwległym zaś są ci, którzy niezwykle mocno cenią swoją niezależność, że unikają zbytniego zbliżania się do kogokolwiek.
Stres psychiczny i gniew mogą szczególnie niekorzystnie wpływać na pacjentów z niewydolnością serca.
Aktywni narciarze w starszym wieku mają dwukrotnie większą zdolność wchłaniania tlenu niż seniorzy, którzy nie ćwiczą.
Przyjacielskie związki z innymi często przyczyniają się do tego, że małżeństwo jest szczęśliwsze.
Już trzy noce z rzędu bez snu znacznie pogorszają samopoczucie psychiczne i fizyczne, ostrzegają eksperci z University of South Florida.
Ćwiczenia poznawczo-motoryczne pomagają w walce z chorobą Alzheimera i demencją. Eksperci z Politechniki Federalnej w Zurychu (ETH Zurich) opracowali platformę treningową, która ma wesprzeć pacjentów w walce o dłuższe samodzielne funkcjonowanie.
Pacjenci cierpiący na objawy zespołu suchego oka cechują się niższą jakością życia w porównaniu z ludźmi bez tej dolegliwości. Choroba wpływa na funkcje wzroku, zdolność do wykonywania codziennych czynności i produktywność w pracy.
Łączenie praktykowania medytacji i jogi może pomóc ludziom lepiej radzić sobie z bólem migrenowym, wynika z nowych badań klinicznych.
Na całym świecie na demencję choruje 50 milionów ludzi. Uczeni z University of Exeter postanowili sprawdzić, co ma największe znaczenie dla poprawy jakości życia pacjentów z otępieniem.
Seniorzy często angażujący się w aktywność fizycznej i ograniczający czas pozostawania w pozycji siedzącej cechują się lepszym ogólnym stanem zdrowia fizycznego i psychicznego niż pozostali.
Ludzie nawet w dość złych okolicznościach patrzą na swoją przyszłość z optymizmem, zmienia się to nieco w późnej starości.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni