Byłem przy nim prawie czterdzieści lat. Najpierw przez dwanaście lat w Krakowie, a potem przez kolejnych dwadzieścia siedem w Rzymie.Zawsze przy nim. Zawsze u jego boku.A teraz, w chwili śmierci, poszedł sam. (...) Po tamtej stronie, kto mu towarzyszy? - mówi kard. Stanisław Dziwisz w rozmowie z Gian Franco Svidercoschim, która stała się podstawą książki "Świadectwo".
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęło akcję promującą patriotyzm - Patriotyzm Jutra. Szef resortu, Kazimierz M. Ujazdowski, zaprezentował bohaterów billboadrowego przedsięwzięcia, które zapoczątkowano już w kilku miastach, są to pary stworzone z zasłużonych seniorów i młodych, wyróżniających się czymś ludzi. „To jest sojusz dwóch pokoleń, sojusz bohaterów niepodległej Polski oraz kreatywnej części młodej generacji”, tłumaczy Kazimierz Ujazdowski.
Oparta na faktach powieść Bogusława Wołoszańskiego odkrywa mroczny świat walki wywiadów o hitlerowskie tajemnice ukrywane w podziemiach zamków i betonowych sztolniach. Ci, którzy te tajemnice posiedli, zatarli ślady i zniszczyli dokumenty uznając, że prawda może być zbyt szokująca.
W dniach 30 listopada do 3 grudnia w Warszawie odbywać się będą XV Targi Książki Historycznej. Targom towarzyszyć będą liczne imprezy, spotkania autorskie, promocje książek oraz pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych. Udział w Targach zapowiedziało blisko stu wydawców z całej Polski, którzy łącznie zaprezentują około 1,5 tys. nowości wydawniczych.
11 listopada, w rocznicę odzyskania niepodległości, na Zamku Królewskim w Warszawie, odbyła się sesja inaugurująca działalność redakcji nowego kanału tematycznego telewizji publicznej - TVP Historia. W uroczystości wziął udział prezydent RP Lech Kaczyński.
Od jutra w siedzibie lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej będzie można oglądać wystawę historyczną „Zagłada polskich elit. Akcja AB – Katyń”, przygotowaną przez Biuro Edukacji Publicznej IPN. Celem wystawy jest – jak piszą jej autorzy - „przywrócenie pamięci o ludobójstwie, jego ofiarach i sprawcach”.
Odtwarzanie historii swojej rodziny staje się wśród osób z pokolenia baby boomers bardzo popularnym hobby.
Instytut Pamięci Narodowej ogłosił III ogólnopolski konkurs historyczny „Nadzieje i rozczarowania... Społeczeństwo polskie w czasach Gomułki i Gierka. Doświadczenia świadka historii”, przeznaczony dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Celem konkursowych zmagań jest zainteresowanie młodych ludzi najnowszą historią Polski, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów rodziny i historii regionalnej.
Wrocław, wiosna 1945 roku. Sześćdziesięciodwuletni, zawieszony w obowiązkach oficer Eberhard Mock prowadzi prywatne śledztwo w sprawie zabójstwa pasierbicy znanej antyfaszystki. Doświadczony przez życie bohater przemierza bombardowane miasto, nieustannie narażając się na śmierć. Musi wybierać pomiędzy potrzebą wyjaśnienia sprawy a chęcią zapewnienia bezpieczeństwa żonie, pomiędzy ucieczką z Breslau a pozostaniem w mieście.
Dla mnie, czytelnika tej książki, syna kresowej wiejskiej nauczycielki i policjanta z miasteczka powiatowego, w którego pobliżu znajdowały się Żyrowice, książka braci Maziejuków "Cmentarz unicki w Terebeli" stanowi powód do wielu wspomnień. Najważniejsze jest to o Madonnie żyrowickiej.
Po 91 latach, wnuk Ivera Henningsena planuje podróż śladami swojego dziadka. Henningsen będąc w armii cesarskiej podczas I wojny światowej przemierzył szlak z Mazur aż do litewskiego Mariampola.
Jest ich niewielu, a z każdym rokiem będzie ich coraz mniej – chodzi o starsze osoby, które są kopalnią wiedzy o przeszłości. Podobno to co nie zapisane, to zapomniane. Amerykanie wzięli sobie te słowa do serca i zorganizowali spotkania starszych osób ze studentami i licealistami, które mają zaowocować różnorodnymi publikacjami - zarówno książkami historycznymi jak i powieściami.
84 lata temu urodził się Aleksander Krawczuk, wybitny znawca historii starożytnego Rzymu i antycznej Grecji, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, pisarz, minister kultury w rządzie Mieczysława Rakowskiego, autor wielu książek popularyzujących dzieje i kulturę antyku.
10 marca 2006 r. wykładem inauguracyjnym J.M. Prorektora Uniwersytetu Warszawskiego - prof. dr hab. Konstantego Adama Wojtaszczyka na temat "Polska w Unii Europejskiej" rozpoczął swoją działalność Uniwersytet Trzeciego Wieku w Grodzisku Mazowieckim.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni