Warszawskie centrum handlowe „Złote Tarasy” rozpoczyna współpracę z Narodowym Centrum Kultury. Pierwszym wspólnym przedsięwzięciem jest projekt „Świadkowie Historii”.
Siedem lat temu, w ostatnim roku XX stulecia, w Maisons Laffitte zmarł Jerzy Giedroyc, wybitny publicysta emigracyjny, polityk, prawnik, żołnierzu Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, wydawca i opiekun intelektualistów – emigrantów z Polski po II wojnie światowej. Opus magnum jego życia były pismo „Kultura” oraz Instytut Literacki.
21 września na ekranach kin pojawi się najnowszy film Andrzeja Wajdy „Katyń", poruszająca opowieść o losach rodzin dotkniętych katyńską zbrodnią.
Na rynku księgarskim ukazała się pierwsza w Polsce antologia komiksu o Powstaniu Warszawskim. Publikacja jest inicjatywą Muzeum Powstania Warszawskiego. Do współtworzenia antologii zaproszeni zostali najlepsi rysownicy i scenarzyści - "dream team" polskiego komiksu. Prezentacja wydawnictwa odbędzie się jutro w Muzeum w „sali z Liberatorem”.
Zdjęcia do najnowszego filmu Waldemara Krzystka „Mała Moskwa” rozpoczynają się 8 sierpnia we Wrocławiu. To pierwsza w Polsce próba fabularnej dokumentacji czasu stacjonowania wojsk sowieckich w naszym kraju.
15 sierpnia Instytut Pamięci Narodowej zakończył przyjmowanie prac na drugą edycję historycznego konkursu wydawniczego „Prawda i Pamięć”. Ogłoszenie wyników nastąpi 15 września. Zwycięska praca otrzyma dofinansowanie do publikacji z budżetu Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Od 7 sierpnia na stacji metra Świętokrzyska czynna będzie wystawa plenerowa pt. „Amulety ‘ 44”. Na ekspozycję składa się dziesięć plansz przedstawiających współczesne portrety uczestniczek Powstania Warszawskiego. Na każdej fotografii bohaterka prezentuje swój amulet, nawiązujący do wydarzeń z okresu Powstania i jednocześnie będący dla niej pamiątką o szczególnym znaczeniu.
31 lipca w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie prezes IPN Janusz Kurtyka, prezes TVP Andrzej Urbański oraz prezes Polskiego Radia Krzysztof Czabański podpisali porozumienie ustanawiające Nagrodę dla Książki Historycznej Roku. Nagroda będzie przyznawana co roku w dwóch kategoriach: Najlepsza książka naukowa – monografie, syntezy poświęcone dziejom Polski i Polaków w okresie PRL, oraz najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku.
Od 8 do 12 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej odbędzie się czterdziesta pierwsza już edycja „Sabałowych Bajań” - Ogólnopolskiego Konkursu Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Pytacy i Mowy Starosty Weselnego, jednej z najstarszych i najciekawszych imprez folklorystycznych w naszym kraju. W programie tegorocznej edycji znajdują się m.in. konkursy mówców, koncerty, wystawa i kiermasz sztuki ludowej. Organizatorem Bajań jest bukowiński Dom Ludowy.
Z okazji 63 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego prezydent Lech Kaczyński odznaczył krzyżami kawalerskimi i oficerskimi 32 byłych żołnierzy Armii Krajowej. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się 29 lipca w Parku Wolności w Warszawie, obok Muzeum Powstania Warszawskiego.
"Lux perpetua" godnie wieńczy dzieło mistrza. Jest napisana z rozmachem, z niezwykłą dbałością o historyczny szczegół, z charakterystycznym dla Sapkowskiego humorem i wyczuciem językowym. Wojenne okrucieństwo kontrastuje ze wzruszającymi scenami miłosnymi, losy bohatera splecione z wątkiem wielkiej polityki zmierzają do nieuchronnego, a jednak zaskakującego finału.
W najbliższy piątek w stolicy Dolnego Śląska rozpoczyna się tydzień imprez kulturalnych Wrocław Non Stop, zorganizowanych z okazji przypadającego w Noc Świętojańską imienin patrona miasta – świętego Jana. Festiwal u progu lata ma być także wizytówką Wrocławia, który stara się o organizację wystawy Expo 2012. Tematem ekspozycji ma być „Kultura czasu wolnego”. W programie tegorocznej imprezy Wrocław Non Stop znajduje się kilkadziesiąt imprez – wystawy, koncerty, zawody sportowe, miejskie i osiedlowe pikniki, akcje plastyczne i przedstawienia teatralne.
Fundacja MaMa zaprasza na pierwszą odsłonę projektu edukacyjno-kulturalnego „Warszawa Kobiet”. Najbliższy spacer „Od kościoła do Pałacu. Centrum miasta” odbędzie się w sobotę, 16 czerwca.
Z sondażu przeprowadzonego przez Ośrodek Badań Opinii Publicznej wynika, że 57% Polaków uważa, iż pomniki żołnierzy radzieckich powinny pozostać tam, gdzie stały do tej pory.
Większość społeczeństwa nie kontynuuje żadnych tradycji charakterystycznych dla danej rodziny. Niemniej trzy czwarte uważa, że kultywowanie rodzinnych zwyczajów i ich przekazywanie jest istotne. W pewnym stopniu może to wynikać z faktu, że Polacy przypisują wysoką wartość takim pojęciom, jak: tradycja, rodzina, historia – wynika z najnowszych badań CBOS.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni