Właśnie obchodziliśmy Światowy Dzień Nadciśnienia, problemu niebezpiecznego i coraz bardziej rozpowszechniającego się na całym świecie. Okazuje się, że dieta może pomóc w osłabieniu zbyt wysokiego poziomu ciśnienia tętniczego.
Regularna medytacja może być szczególnie korzystna dla seniorów - nowe badanie dowiodło, że może osłabić problemy pamięci, a więc i zmniejszyć zagrożenie chorobą Alzheimera.
Mężczyźni, którym zależy na długowieczności, powinni wiązać się z inteligentnymi kobietami, mówią baacze z University of Aberdeen.
Wśród najpowszechniejszych czynników ryzyka rozwoju demencji są: wiek, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie i uwarunkowania genetyczne. Odkryto też kilka kilka nietypowych uwarunkowań otępienia.
Trądzik różowaty może się wiązać z wyższym ryzykiem rozwoju demencji i choroby Alzheimera.
Badacze ogłosili przełom w diagnostyce choroby Alzheimera. Do rozpoznania choroby ma wystarczyć badanie krwi.
Kłopoty z orientacją w przestrzeni mogą stanowić jeden z najwcześniejszych objawów choroby Alzheimera.
Jest kilka „złotych zasad" dobrego (czyli zdrowego i szczęśliwego) starzenia się. Bez względu na szerokość geograficzną i osobiste doświadczenia pozostają w mocy. Zastosuj je, a zyskasz duże szanse na pełnię życia pomimo upływu czasu i tak wielu zachodzących zmian.
Szwajcarscy naukowcy ogłaszają istotny postęp w walce z chorobą Alzheimera - opracowali kapsułki, których wszczepienie dostarcza i aktywuje mechanizmy, które wykazują działanie powstrzymujące chorobę.
Rzymianie mawiali :„mens sana in corpore sano" („w zdrowym ciele zdrowy duch") i mieli rację. Współcześni eksperci podkreślają, że nasz stan fizyczny wpływa na umysłowy i odwrotnie.
Kobiety na całym świecie żyją średnio dłużej niż mężczyźni i to niemało, bo - w zależności od regionu - nawet kilka lat. To jednak nie oznacza, że panie spędzają ten dodatkowy czas beztrosko, ze statystyk wynika, że w zaawansowanym wieku doświadczają wielu problemów zdrowotnych i niepełnopsrawności.
Syrop klonowy, słodki dodatek do wielu produktów, bardzo popularny w USA i Kanadzie, może wspomóc leczenie choroby Alzheimera, mówią badacze z Uniwersytetu w Toronto.
Brzmi dość niezwykle, ale choroby dziąseł mogą wpływać na osłabienie zdolności poznawczych u pacjentów z chorobą Alzheimera.
Powszechny sposób utrzymania umysłu „zajętym" (np. rozwiązaywnaie krzyżówek, interesujące rozmowy) nie wystarczy, by całkowicie uchronić się przed Alzheimerem, jednak aktywizowanie umysłowe w średnim wieku może istotnie osłabić pradopodobieństwo demencji.
Niemal każdy świetnie odnajduje się we własnym mieszkaniu, osiedlu, biurze. Są jednak osoby, które nie potrafią swobodnie przemierzać tych miejsc. Mogą one cierpieć na syndrom dezorientacji.
Zakażenie bakterią H. Pylori może mieć związek z rozwojem choroby Parkinsona