Mniej lub więcej niż siedem godzin snu na dobę zwiększa ryzyko chorób serca. Nowe badania wykazały, że potrzebna nam ilość snu w cyklu dobowym wynosi około siedem godzin, wspomniany czas obejmuje również drzemki. Badania wskazują też, że możemy łatwo zwiększyć ryzyko chorób serca, jeśli śpimy dłużej lub krócej niż rekomendowane siedem godzin.
Naukowcy z Niemiec odkryli, że elektrokardiogram (EKG) niespodziewanie dużej liczby osób między 35 a 54 rokiem życia wykazuje wzorzec wczesnej repolaryzacji (ERP). Osoby, u których występuje ERP, zwłaszcza mężczyźni, wydają się być objęte wyższym ryzykiem zgonu sercowego. EKG wychwytuje malutkie fale elektryczne generowane przez bijące serce za pomocą elektrod umieszczonych na skórze i dostarcza w ten sposób informacji na temat kondycji serca. ERP to typ wzorca tych fal, który często uwidacznia się na EKG i - jak sugerowały wcześniejsze badania - może wiązać się z podwyższonym ryzykiem zgonu sercowego.
Co roku około miliona osób wymaga hospitalizacji z powodu zaburzeń pracy mięśnia sercowego, a zgony spowodowane chorobami sercowo - naczyniowymi stanowią prawie połowę wszystkich przypadków śmiertelnych.
Dbałość zdrowie serca nie stanowi codziennej troski dla większość ludzi, przynajmniej do czasu, w którym pojawiają się problemy. Ale kiedy przytrafia się coś złego - jak atak serca - i istnieje poważne zagrożenie utraty zdrowia, a nawet życia, zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest zachowanie zdrowego serca. Wtedy jednak może być za późno. Zatem - profilaktyka przede wszystkim.
Nareszcie. Klucz do długiego życia został odnaleziony. Niestety, nie można go znaleźć na półkach w supermarkecie, nie można też poddać się operacji, aby go „dostarczyć" naszemu organizmowi. Wyjątkowa długowieczność zależy po prostu od genów, pisze Siski Green z sagazone.
Mężczyźni z wyższym poziomem testosteronu mogą przeżyć dłużej niż ich rówieśnicy mający mniejszą ilość męskiego hormonu, wynika z badań amerykańskich.
U osób cierpiących na nadciśnienie działanie czekolady okazuje się tak znaczące, że może zmniejszyć ryzyko zawału serca lub udaru mózgu o 20 procent w ciągu pięciu lat, informuje telegraph.co.uk.
Badacze odkryli, że substancja znajdująca się w winogronach i innych owocach może chronić naczynia krwionośne oka, które ulegają uszkodzeniom wraz z upływem lat.
Jak żyć długo i zdrowo? Na czynniki genetyczne nie mamy większego wpływu. Ale pozostaje cała sfera związana ze stylem życia, która - jak przekonują naukowcy - jest znacząca dla naszego zdrowia i samopoczucia. Poniżej przedstawiamy siedem elementów diety, których prozdrowotne działanie zostało udowodnione naukowymi testami.
Większość badań dotyczących gospodarki hormonalnej dojrzałych mężczyzn skupia się na niedoborze testosteronu. Jak się jednak okazuje, wyższy poziom męskiego hormonu również stanowi zagrożenie dla panów w dojrzałym wieku.
Trudności w utrzymaniu erekcji powinny być ostrzeżeniem, bowiem mogą stanowić symptom dla wielu potencjalnie śmiertelnych problemów zdrowotnych, twierdzą badacze.
Pijemy te napoje bez względu na ich właściwości, ale miło jest wiedzieć, że codzienne przyzwyczajenia przydają nam korzyści zdrowotnych. W rozległym badaniu w Holandii stwierdzono, że umiarkowane spożycie kawy lub herbaty znacznie zmniejsza ryzyko chorób serca.
Prawdopodobnie szyja nie przychodzi na myśl, gdy mówi się o kontroli chorób serca, ale według testów z NYU Langone Medical Center, USG szyi może pomóc w diagnozie choroby wieńcowej, pisze Siski Green z sagazone.
Niedawno informowaliśmy o korzyściach płynących ze spożywania brązowego ryżu. Jednak nowe badania nie tylko potwierdzają dobroczynny wpływ brązowego ryżu, ale wręcz odradzają sięganie po białą odmianę.
Z nadejściem letnich, słonecznych dni rozpoczyna się sezon pikników, wycieczek i wspólnego grillowania. Przygotowując się do tych przyjemności powinniśmy zastanowić się nie tylko nad pogodą i atrakcyjnym miejscem, ale również nad tym co będziemy jeść. Warto zadbać, aby nasz posiłek przygotowany był z dobrej jakości produktów. Ruch na świeżym powietrzu i prawidłowo zbilansowany posiłek zadbają także o nasze serce.
Zakażenie bakterią H. Pylori może mieć związek z rozwojem choroby Parkinsona