Diety wegetariańskie są bardzo zróżnicowane i mogą obejmować stosowanie bezmięsnego menu, ale także ścisłą dietę wegańską, z której wyłączone są wszystkie produkty spożywcze pochodzenia zwierzęcego. Ten sposób odżywiania się staje się coraz popularniejszy częściowo ze względu na prozdrowotne właściwości, częściowo w związku z wyznawaniem określonej ideologii. Poniżej kilka interesujących wiadomości dotyczących tej diety.
Niekontrolowane nadciśnienie uszkadza strukturę i funkcjonowanie mózgu już u osób w średnim wieku.
Badania wykazały, że samotne osoby starsze są bardziej narażone na problemy zdrowotne, ale dzięki pozytywnemu nastawieniu mogą skutecznie bronić się przed rozmaitymi dolegliwościami.
Najwięcej osób z podwyższonym poziomem cholesterolu w całej Polsce mieszka w województwie kujawsko–pomorskim, wynika z raportu "Dlaczego Polacy nie dbają o własne zdrowie?".
Kiepski sen powoduje nie tylko odczuwanie zmęczenia w ciągu dnia, może być też prekursorem cukrzycy.
Dbanie o zdrowie i dobra figurę może się czasem wydawać naprawdę ciężką harówką. Mamy coraz więcej wiedzy o tym, jak funkcjonuje organizm i co robić, by zwiększać jego efektywność oraz chronić się przed rozmaitymi dolegliwościami. Nikt jednak nie chce, by dbanie o zdrowie wymagało ciągłych wyrzeczeń, stałej kontroli i poczucia uciążliwości w związku z „reżimowym" stylem życia. Jednakże ci, którzy nie chcą podporządkowywać się żelaznej dyscyplinie prozdrowotnej, także mogą siebie zadbać.
Badanie na myszach pomogło naukowcom określić, jak mogą rozwijać się niedobory cynku u osób starszych - nawet gdy seniorzy dostarczają sobie zalecaną dawkę tego minerału w diecie.
Kontakt twarzą w twarz jest uważany za najlepszy dla interakcji między ludźmi, co szczególnie jest istotne np. przy komunikacji z lekarzem lub terapeutą. Okazuje się jednak, że rozmowa ze specjalistą przez telefon jest równie skuteczna, przekonują uczeni z Uniwersytetu w Cambridge.
Nowe badania sugerują, że kobiety, które stosują hormonalną terapię zastępczą w początkowych etapach menopauzy, mogą mieć mniejsze ryzyko zawału serca, niewydolności serca lub śmierci.
Jak wynika z badań opublikowanych w magazynie „Neurology", przeciętny wiek osób, które doświadczyły udaru, spadł z 71 lat na przełomie 1993/4 roku do 69 w roku 2005.
Codzienne szybkie spacery i jogging mogą zmniejszyć ryzyko chorób serca i udaru mózgu nawet o 50%, wynika z nowych duńskich badań.
Ryzyko śmierci w wyniku zawału serca jest większe u osób cierpiących na schizofrenię niż u ogółu społeczeństwa, wynika z badań.
Ludzie, którzy deklarują wysoki poziom stresu w codziennym życiu, są bardziej narażeni na rozwój choroby serca w porównaniu do pozostałych.
Seniorzy są szczególnie narażeni na niedobór cynku, niedostatek tego minerału w organizmie zaś jest związany z szeregiem chorób.
Umiarkowane spożycie alkoholu zwiększa ryzyko migotania przedsionków u osób starszych z chorobami serca lub cukrzycą.
Zakażenie bakterią H. Pylori może mieć związek z rozwojem choroby Parkinsona