Wstępne badanie przeprowadzone przez naukowców z Michigan Medicine wykazało, że dieta śródziemnomorska może przynosić ulgę w objawach osobom cierpiącym na zespół jelita drażliwego (irritable bowel syndrome, IBS).
Związek występujący w imbirze, zwany furanodienonem (FDN) wiąże się z receptorem mającym powiązanie z chorobą zapalną jelit (inflammatory bowel disease, IBD).
Częstotliwość wypróżnień jest wskaźnikiem długotrwałego stanu zdrowia, mówią eksperci z Institute for Systems Biology.
Kiedy nasze ciało doznaje urazów lub zmaga się z infekcjami, aktywuje mechanizmy obronne. Sprawia, że komórki zaczynają działać tak, by pozbyć się zagrożeń. Ten proces powoduje stan zapalny, który często objawia się obrzękiem, zaczerwienieniem i bólem. Na krótką metę jest on oznaką gojenia się organizmu, niezależnie od tego, chodzi o otarcie kolana, czy przeziębienie. Jeśli jednak stan zapalny utrzymuje się dłużej, zagraża organizmowi i prowadzi do wielu chorób. Sprawdź, jakie są jego oznaki.
Osoby z zespołem jelita drażliwego cechują się mniejszą różnorodność bakteryjną w jelitach niż osoby zdrowe.
Dieta bogata w błonnik może znacznie zmniejszyć u pacjentów onkologicznych stan zapalny jelit wywołany radioterapią.
Norowirusy to główna przyczyna stanów zapalnych żołądka i jelit w środowiskach takich jak szpitale, statki wycieczkowe, czy szkoły. Wirus jest niezwykle zaraźliwy i przenoszony głównie drogą kałowo-oralną, tj. przez brudne ręce lub skażoną żywność. Objawy obejmują gwałtowne i nagłe wystąpienie biegunki, wymiotów i nudności. Okazuje się, że cytryna może być pomocna w zapobieganiu takim infekcjom.
Rabarbar jest szeroko stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej. Używany jest też w kuchni i wielu ludziom kojarzy się z kompotem do letniego obiadu. Roślina może mieć też prozdrowotne zastosowanie, szczególnie w przypadku problemów żołądkowo-jelitowych.
Lekarze ostrzegają przed nadmiernymi ilościami sorbitolu, słodzika szeroko stosowanego w produktach „bezcukrowych", takich jak guma do żucia i niektóre słodycze.
Popularny lek przeciwbiegunkowy, loperamid, może być stosowany do wywoływania śmierci komórek w liniach komórkowych glejaka. Teraz rozszyfrowano mechanizm tego działania i jest szansa na nowe strategie leczenia.
Praca twoich jelit jest przyspieszona i częściej musisz „biegać do łazienki"? Sprawdź, co może być przyczyną wielokrotnych wizyt w toalecie.
Norowirusy są powszechne i ryzyko zarażenia nimi jest ogólnie dość wysokie, a w miejsach większych skupisk jedzenia, takich jak hotele czy restauracje, jeszcze dodatkowo wzrasta. Taka infekcja skutkuje dość ostrymi objawami zaburzeń pracy układu trawiennego i wyłącza chorego z normalnego życia na kilka dni.
Od dawna wiadomo, że stan jelit ma związek nie tylko ze zdrowiem fizycznym, ale i psychicznym - teraz odkryto, że może istnieć korelacja pomiędzy przyjmowaniem leków antydepesyjnych i łagodzeniem zespołu jelita drażliwego.
Biegunka to uciążliwe zaburzenie funkcji jelit, które może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak: zatrucia pokarmowe, przyczyny o podłożu psychologicznym czy hormonalnym. Najczęściej postępuje gwałtownie i zaskakuje nas w najmniej odpowiednim momencie. Aby sprawnie poradzić sobie z narastającym problemem i nie dać się wykluczyć z codziennych zajęć, należy poznać źródło dolegliwości i szybko jej przeciwdziałać.
Zarówno w domu, jak i pracy, okolice komputera mogą być jednymi z najbrudniejszych. Klawiatury, myszki i telefony są siedliskiem groźnych bakterii.
Antydepresanty – im dłużej zażywane, tym więcej objawów odstawiennych powodują