Mikroskopijne zmiany strukturalne zachodzące w starzejącym się sercu mogą zmniejszać ryzyko występowania nieregularnego rytmu serca.
Udar mózgu lub przemijający atak niedokrwienny (transient ischemic attack, TIA), nazywany czasem „mini-udarem", zwiększa ryzyko wystąpienia kolejnego udaru w przyszłości. Zidentyfikowanie przyczyny udaru lub TIA może prowadzić do zastosowania konkretnych strategii zapobiegawczych, które zmniejszają ryzyko kolejnych takich zdarzeń - wynika z uaktualnionych wytycznych Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Roślina lecznicza często stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej - Evodia rutaecarpa - zawiera substancje, które mogą powodować arytmię serca, ostrzegają medycy.
Standardowy lek lewodopa nie zawsze działa przeciwko drżeniom w chorobie Parkinsona, szczególnie w sytuacjach stresowych. Tymczasem propranolol jest skuteczny podczas stresu.
Urządzenia przenośne, takie jak smartwatch, mogą wykrywać zwiększone ryzyko rozwoju niewydolności serca i nieregularnego rytmu serca w starszym życiu.
Opracowano nowy sposób identyfikacji pacjentów zagrożonych nieregularnym biciem serca, czyli migotaniem przedsionków.
W przypadku większości ludzi korzyści z ćwiczeń aerobowych znacznie przewyższają ryzyko, jednak bardzo wymagające ćwiczenia wytrzymałościowe - takie jak udział w maratonach i triathlonach u osób mniej wprawnych do takiego wysiłku - mogą zwiększać ryzyko nagłego zatrzymania krążenia, migotania przedsionków lub zawału.
Arytmie zagrażające życiu są częstsze w dniach, w których powietrze jest bardzo zanieczyszczone, ostrzega Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne.
Większość przypadków nagłych zatrzymań krążenia występuje w grupie osób, o których wcześniej nie było wiadomo, że mają zwiększone ryzyko tego typu zdarzeń. Trudno jest przewidzieć, komu konkretnie grozi niebezpieczeństwo.
Picie kawy - szczególnie dwóch do trzech filiżanek dziennie - wiąże się nie tylko z niższym ryzykiem chorób serca i zaburzenia rytmu serca, ale także z dłuższym życiem. Dotyczy to zarówno osób z chorobami układu krążenia, jak i pozostałych.
Powszechna u osób starszych nieprawidłowość hormonalna, czyli łagodna forma nadczynności tarczycy, zwana subkliniczną nadczynnością, wiąże się ze znacznie wyższym ryzykiem wcześniejszego zgonu.
Stres psychiczny i gniew mogą mieć negatywnie wpływać na pacjentów z niewydolnością serca.
Muzyka wpływa na tętno, chociaż dany utwór inaczej oddziałuje na serca różnych ludzi.
Przeanalizowano dane 85 osób, które zmarły na COVID-19 we wczesnych stadiach epidemii. Ustalono, że większość tych pacjentów cechowała się kilkoma wspólnymi czynnikami.
Jak wskazują nowe badania, picie sześciu filiżanek kawy dziennie może zmniejszyć ryzyko kamieni żółciowych.
Antydepresanty – im dłużej zażywane, tym więcej objawów odstawiennych powodują