Nowe badanie, którego wyniki ukazały się w Canadian Medical Association Journal, pokazuje, że wskaźniki zgonów z powodu niewydolności serca są wyższe dla kobiet niż dla mężczyzn.
Migotanie przedsionków dotyczy na ogół osób starszych, po 65. roku życia, i nasila się z każdą dekadą – mówi prof. dr. hab. n. med. Jarosław Kaźmierczak, kardiolog, kierownik Pracowni Elektrofizjologii Klinicznej Kliniki Kardiologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Konsultant krajowym w dziedzinie kardiologii.
Według niemieckich uczonych, warto polecać wypijanie czterech kawy dziennie, szczególnie seniorom. Dzięki temu będą mieli silniejsze serca.
Żarnowiec miotlasty (Cytisus scoparius) to pochodzący z Europy krzew, który w naszych orgodach pełni głównie funkcję rośliny ozdobnej. Dość łatwo się go uprawia, nie ma wielkich wymagań co do gleby i poziomu nasłonecznienia, więc szybko się też rozporzestrzenia. Poza ozdobną, ma jednak także prozdrowotne właściwości.
Kawa może pomóc ludziom mającym kłopoty sercowo-naczyniowe. Lecznicze efekty może dać wersja napoju z kofeiną.
W starszym wieku następuje utrata tkanki mięśniowej, co oznacza i osłabienie, i wieksze ryzyko upadków. Taką sytuację dodatkowo pogarsza nadmiar alkoholu. A dotyczy to zwłaszcza kobiet.
Nie lekceważ zaburzeń rytmu serca. Zobacz, jakie objawy powinny cię zaniepokoić i co robić, by osłabić ryzyko zaburzeń, które się z nimi wiążą.
Śmierć kogoś bliskiego to nie tylko bardzo trudne doświadczenie emocjonalne. Ma także realny wpływ na zdrowie fizyczne.
Dojrzałym ludziom (a nawet takim po trzydziestce) świąteczny czas kojarzy się często z (przywożonymi zwykle z Kuby) pomarańczami (nie, nie z colą...). W bożonarodzeniowy czas więc, choćby z sentymentu częsciej sięgamy po te owoce. I słusznie, choć powinniśmy pamiętać o nich przez cały rok, bo zapewniają wiele prozdrowotnych korzyści.
Starsze kobiety, które zmagają się z otyłością, mogą uchronić się przed arytmią dzięki regularnym ćwiczeniom.
Aż 50 proc. włoskich seniorów zażywa od 5 do 9 leków dziennie. Jednocześnie tylko 4 na 10 osób wykupuje przepisane farmaceutyki.
Osoby, które przeszły operację wymiany stawu biodrowego lub stawu kolanowego, są około 30 razy bardziej narażone na atak serca w ciągu dwóch tygodni po zabiegu w porównaniu do ludzi zdrowych.
Starsze kobiety z nieregularnym rytmem serca znanym jako migotanie przedsionków doświadczają o 14 procent większego ryzyka udaru niż mężczyźni z tą samą dolegliwością.
Osoby starsze o najwyższym stężeniu we krwi kwasów tłuszczowych omega-3, były o 30% mniej narażone na rozwój nieregularnego bicia serca w porównaniu do rówieśników z najniższym poziomem opisywanych związków we krwi.
Kobiety z niewydolnością serca są mniej narażone na śmierć niż mężczyźni z tą dolegliwością wynika z nowych badań.
Antydepresanty – im dłużej zażywane, tym więcej objawów odstawiennych powodują