Lęk, gniew, rozpacz, to naturalne emocje w stresujących chwilach. W warunkach pandemii jeszcze dodatkowo mogą być nasilone. Stąd uczeni radzą, jak lepiej można je regulować, by nie zniszczyć swojego zdrowia - nie tylko emocjonalnego, ale też fizycznego.
Uczucie smutku może zmienić poziom substancji związanych ze stresem i zwiększyć poziom stanów zapalnych, co z kolei oznacza zwiększone ryzyko wystąpienia chorób serca, udaru mózgu i zespołu metabolicznego.
Łysienie typu męskiego i przedwczesne siwienie oznacza wysokie ryzyko chorób serca jeszcze przed 40 rokiem życia. Otyłość również jest zagrożeniem, ale nieco niższym.
Osoby starsze, które przed pandemią Covid 19 zmagały się z poważnymi zaburzeniami depresyjnymi, nie doznają wyższego lęku i innych objawów depresji podczas pandemii.
Jedna na cztery osoby deklarowała zmiany w poziomie w spożyciu alkoholu niemal natychmiast po ogłoszeniu konieczności pozostawania w domu z powodu pandemii koronawirusa, mówią uczeni z Washington State University.
Kilka dni temu zainicjowano nową globalną akcję #h, której celem jest zwiększenie inwestycji w zdrowie psychiczne. Mają w tym pomóc media społecznościwe.
Warto nauczyć się osłabiać stres, w innym przypadku może "przejąć kontrolę" nad naszym życiem, doprowadzając do depresji.
Młodzi ludzie cechują się silniejszą odpowiedzią immunologiczną na utratę ukochanej osoby, wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Birmingham.
Jak seniorzy mają się podczas pandemii Covid-19 i przedłużającej sie izolacji społecznej? Część zmaga się ze znacznie wyższym stresem, najstarsi jednak są bardzo wytrzymali, wynika z nowego badania przeprowadzonego na University of Georgia.
Towarzystwo zwierząt domowych pomaga zachować lepsze zdrowie psychiczne i zmniejszyć samotność podczas izolacji spowodowanej pandemią COVID-19.
Obgryzanie paznokci zwykle zaczyna się w dzieciństwie i może trwać w dorosłych latach, a skutki uboczne tego mogą mieć nie tylko kosmetyczny wymiar, mówią dermatolodzy.
Zaledwie kilkuminutowy odpoczynek od pracy czy innych obowiązków znacznie poprawia psychiczne i fizyczne odprężenie. Jeśli zostanie poświęcony na masaż, efekty są jeszcze silniejsze, mówią psycholodzy z Uniwersytetu w Konstancji.
Stres psychiczny i gniew mogą mieć negatywnie wpływać na pacjentów z niewydolnością serca.
Osoby regularnie uczęszczajace na nabożeństwa żyją dłużej niż ludzie, którzy rzadko lub nigdy w nich nie uczestniczą, mówią uczeni z University of Colorado.
Ludzie, którzy często na co dzień się śmieją, mogą lepiej radzić sobie ze stresującymi wydarzeniami, mówią uczeni z Uniwersytecie w Bazylei.