12 października, jak co roku, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Reumatyzmu. W tym roku hasłem przewodnim jest „Ruch usprawnia” (Move to improve). Ten dzień to świetna okazja do popularyzowania informacji na temat chorób reumatycznych.
Kolejne dobre wiadomości dla miłośników czekolady. Okazuje się, że czekolada może pomóc w podejmowaniu aktywności fizycznej.
Wyniki badań nad mechanizmami odpowiadającymi za dobroczynne skutki ćwiczeń fizycznych dla kości mogą doprowadzić do powstania nowych metod leczenia osteoporozy.
Jak wynika z badań, waga, dieta, aktywność fizyczna, palenie tytoniu i picie alkoholu - każde z nich może stanowić niezależny czynnik ryzyka zachorowania na cukrzycę.
Jeśli odczuwa się niechęć do podejmowania aktywności, nie musi to oznaczać lenistwa, mówią uczeni. Badacze z McMaster University odkryli, że opieszałość przy wykonywaniu ćwiczeń może być wynikiem braku określonych genów.
Spożywanie zbyt dużej ilości soli w połączeniu ze zbyt niską aktywnością fizyczną może spowodować spadek zdolności poznawczych.
100-letni Fauja Singh, najstarszy na świecie maratończyk, odsłonił sekrety swojej niezwykłej sprawności. Pomimo tak zaawansowanego wieku Singh nie zwalnia. Ciągle jest w dobrej formie i kontynuuje treningi. Od 89 roku życia ukończył siedem maratonów. Jako pierwszy zapisał się na bieg maratoński Edynburg 2012. Staruszek powiedział, że kluczem do umiejętności pokonywania codziennie 10 mil w ramach treningu jest jedzenie dużej ilości imbiru, curry i wypijanie wielu filiżanek herbaty.
Wielu ludzi obawia się, że wraz z wiekiem doświadczy zaburzeń poznawczych. Świadomość siebie i własnego sposobu postrzegania rzeczywistości to rzeczy niezbywalne dla satysfakcjonującego funkcjonowania. Stąd rosnąca popularność wszelkich porad anti-aging, nie tylko tych dotyczących zachowania młodego wyglądu, ale przede wszystkim tych wspomagających pozostanie w doskonałej formie mentalnej w starszym wieku.
Zbyt długie oglądanie telewizji jest tak samo ryzykowne dla zdrowia, jak palenie papierosów czy brak aktywności fizycznej. Telewizja znacząco zmieniła styl życia. Wraz z rozwojem nowych technologii poszerzono jej ofertę, dziś niemal każdy ma tzw. kablówkę z kilkudziesięcioma programami, a nawet rozwiązania umożliwiające nagrywanie ulubionych programów bez konieczności przebywania w tym czasie w domu. W rezultacie chętnie spędzamy czas przed telewizorem, a to może mieć negatywne skutki zdrowotne.
Poza oczywistymi emocjonalnymi korzyściami z uprawiania seksu istnieją takie, których uświadomienie sobie może być dodatkowym "wyzwalaczem" libido. Miłość fizyczna przydaje oczom blasku, a policzkom zdrowego kolorytu, ale ma także wymierny pożytek prozdrowotny.
Aktywność fizyczna w przypadku pacjentów walczących z rakiem jest kluczowa. Jak wskazują uczeni, powinna być szeroko rekomendowana przez medyków.
Warto wierzyć. Taki wniosek płynie nie tylko ze słynnego pascalowskiego zakładu: z badań wynika, że osoby religijne żyją dłużej.
Natura dostarcza kłopotów, np. w postaci zmarszczek, ale i przynosi jednocześnie antidotum na „zniszczenia", trzeba tylko umieć wykorzystać oferowane przez nią możliwości. Istnieje cały zestaw sposobów opierania się negatywnym skutkom upływu czasu.
Idąc po schodach nie możesz złapać oddechu? Biegniesz za uciekającym autobusem, a potem zadyszka trzyma Cię przez kilka przystanków? Szybko się męczysz? Nie masz kondycji? Może nadszedł czas na trening wydolnościowy?
Dojrzali ludzie także mogą być w świetnej formie. Sfera aktywności fizycznej i światowego sportu nie należy już jedynie do młodych. Wiek, przynajmniej do pewnego stopnia, nie musi być przeszkodą w osiąganiu najlepszych rezultatów. Coraz dłużej można cieszyć pełną sprawnością i z powodzeniem konkurować z młodszymi.