Porady - pytania i odpowiedzi

2012-10-13 08:20 autor: Irena1

68 539 odsłon

Wypadek na emeryturze czy dostanę odszkodowanie?

Jestem samotną emerytką 65 lat mieszkam na wsi.Trzy tygodnie temu uciełam piłą trzy palce prawej ręki. Czy mogę starać sie o jakieś dodatkowe pieniądze, rentę? Jestem ubezpieczona tylko jako emerytka w ZUS-sie.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-10-15 05:40 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Emeryci, którzy nie pracują nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu. Nie opłaca Pani składek na ubezpieczenie wypadkowe, ponieważ nie pracuje Pani, ani nie ma Pani zawartej umowy cywilnoprawnej (o dzieło, zlecenia).

   Trudno też mówić, w przypadku emeryta, o wypadku w pracy. Za wypadek przy pracy uważa się bowiem nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą: 

  1. podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności albo poleceń przełożonych, 
  2. podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy nawet bez polecenia, 
  3. w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy. 

   

  Irena1 skomentował/a odpowiedź 2012-10-16 01:11

  Dziękuję za odpowiedż ale ona nie dotyczy mojej osoby. Nie jestem pewna ale mogę starac sie o grupę inwalidzką która umożliwi mi otrzymanie około 150 zł. na opiekę.Ta odpowiedż jest nie na temat.

  Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

  Ocena odpowiedzi 8 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-10-23 07:59 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Jak nie na temat skoro temat brzmi: "Wypadek na emeryturze czy dostanę odszkodowanie?".   A z pytania można wnioskować, że chodzi o świadczenia wypłacane w związku z wypadkiem i ubezpieczeniem w ZUS (renta wypadkowa).

   

  Jeżeli chodzi o 150 zł to zapewne chodzi o zasiłek pielęgnacyjny (wynosi on aktualnie 153 zł). Przysługuje on osobie, która:

  1. jest niepełnosprawnym dzieckiem
  2. jest osobą niepełnosprawną w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności
  3. jest osobą niepełnosprawną w wieku powyżej 16 roku życia i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, ale tylko wówczas, gdy niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia
  4. jest osobą, która ukończyła 75 lat 

  O stopniu niepełnosprawności orzeka powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności.  Tam należy złożyć wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Jeżeli orzeczenie wskaże, że osoba jest niepełnosprawna w stopniu znacznym to można złożyć do gminy wniosek o zasiłek pielęgnacyjny.

  ZUS może natomiast wypłacać dodatek pielęgnacyjny (obecnie 195,67 zł). Przysługuje on osobie pobierającej emeryturę jeżeli ukończyła ona 75 lat lub jest osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji.

  Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest - na wniosek zainteresowanego - na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS (komisji lekarskiej ZUS), ustalającego całkowitą niezdolność do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.

   

  Irena1 skomentował/a odpowiedź 2012-10-27 12:42

  Moje pytanie brzmiało j,w.  Czy nalezą mi się jakies dodatkowe pieniądze. Tego Pan nie ujął w odpowiedzi. Ogranicza sie Pan do  cytowania przepisów a nie do ludzkiej, sensownej odpowiedzi. Pozdrawiam.

  Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

  Ocena odpowiedzi 6 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-10-25 11:48 autor odpowiedzi: bodzio2

  Jeśli by Pani będąc na emeryturze, była ubezpieczona prywatnie i posiadała polisę od NW - to w takiej sytuacji odszkodowanie by Pani otrzymała, w obecnej sytuacji będąc na emeryturze przysługuje Pani wyłącznie Ubezpieczenie zdrowotne.

  Ocena odpowiedzi 0 20

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-10-07 21:21 autor odpowiedzi: Eska1954

  Warto się ubezpieczyć prywatnie.

  Ocena odpowiedzi 2 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-09-09 16:27 autor odpowiedzi: Annarosa76

  Szukałam odpowiedzi na pytanie czy mojej mamie, dość sprawnej jak na swój wiek należy się renta lub odszkodowanie za złamane biodro. Odpowiedzi jednoznacznej niestety nie znalazłam, ale znalazłam za to firmę Refundo.eu, którą polecam każdemu kto jak i ja będzie szukał. Pomogli nam w skomplikowanej sprawie szybko i skutecznie! Nawet z endoprotezą można żyć w miarę normalnie, ale wiadomo, mieszkanie trzeba jednak dostosować, a to kosztuje...

  Ocena odpowiedzi 1 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania