Porady - pytania i odpowiedzi

2012-08-29 23:05 autor: prawopolskie

24 730 odsłon

Dziedziczenie domu - zachowek

Witam. Proszę o pomoc prawą w kwestii dziedziczenia majątku. Posiadam mieszkanie, w ktorym mieszkam wraz z mamą. Właścicilelem domu jest mama oraz ja- osoba juz pełnoletnia ( odziedziczyłem własność po zmarłym ojcu) Jezeli dobrze pamiętam to mama jest właścicielką połowy domu 50% oraz posiada jeszcze 25% po zmarłym mężu. Czyli posiada razem 75% własnośći, zaś ja posiadam 25% po ojcu. Mama posiada oprócz mnie jeszcze trójkę dorosłych dzieci nie mieszkajacych już z nami(posiadają już własne rodziny i dzieci) oraz siostry. Trójka tych dzieci jest z pierwszego małżeństwa, ja jestem z drugiego małżeństwa, w którym odziedziczyłem 25% po zmarłym ojcu. Po śmierci ojca mama postanowiła uregulować dom w kwestach prawnych gdzie napisane jest, że jestem włascicielem domu w 25%, a Ona w 75% oraz sporządziła u notariusza testament, w którym napisane jest ,iż w przypadku jej śmierci ja otrzymuję po niej cały spadek. Moje pytanie jest takie: Czy moje przyrodnie rodzeństwo oraz siostry mamy mają prawo do zachowku nawet wtedy, gdy nie ma ich zapisanych w testamencie? Jeżeli tak, to co należałoby zrobić aby przrodnie rodzeństwo nie otrzymało zachowku? Czy  ewentualnie moze mama przepisać teraz mieszkanie  na mnie(darownizną) tak abym był właścicielem całego mieszkania oraz aby rodzenstwo przyrodnie nie domagało się zachowku?(przy darowiznie)

dziękuję z góry za odpowiedz. pozdrawiam

Pytanie zaktualizowano 2012-08-30 17:29

Testament został napisany u notatiusza w  pazdzierniku 2004 r . CZym się rózni ogłoszenie testamentu od otwarcia testamentu? Nie wiem czy dobrze rozumiem te dwa pojecia... Jezeli testament napisany został w 2004 roku to rodzenstwo przyrodnie ma prawo jeszcze o zachowek?Jak dobrze pamietam to zachowek przechodzi w przedawnienie( wczesniej w ciagu 3 lat, a teraz w ciagu 5 lat) a zadne z rodzenstwa do tej pory nie domagało sie zachowku.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-08-30 17:22 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

    Pana rodzeństwo - dzieci mamy, ma prawo do zachowku. Nie ma znaczenia, że mieliście innych ojców.

    Zachowek jest właśnie świadczeniem dla spadkobierców ustawowych pominiętych w testamencie.

    Jeżeli mama dokona darowizny udziału 3/4 w mieszkaniu to darowizna ta zaliczana będzie do spadku przy obliczaniu zachowku.

    Jeżeli mama nie będzie miała w chwili śmierci żadnego majątku (bo wszystko darowała za życia) podstawą obliczenia zachowku będzie wartość darowizn.

    Można uniknąć zapłaty zachowku jeżeli mama zbędzie na Pana swoje udziały w drodze umowy o dożywocie. Umowa o dożywocie jest bowiem umową odpłatną, a takie nie są doliczane do spadku przy obliczaniu zachowku.

    Zawarcie umowy o dożywocie może się wiązać z zapłatą podatku dochodowego (od odpłatnego zbycia nieruchomości).

    prawopolskie skomentował/a odpowiedź 2012-09-05 01:03

    Rozumiem.Dziękuję za informację. Jeszcze moje jedno zapytanie odnośnie testamentu:Testament został napisany u notariusza w  pazdzierniku 2004 r . Czym się rózni ogłoszenie testamentu od otwarcia testamentu? Nie wiem czy dobrze rozumiem te dwa pojecia... J

    Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-09-01 07:45 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

    Art. 649 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego wskazuje, że sąd albo notariusz otwiera i ogłasza testament, gdy ma dowód śmierci spadkodawcy.
    Według § 2 art. 649 KPC, o terminie otwarcia i ogłoszenia nie zawiadamia się osób zainteresowanych, jednakże mogą one być obecne przy tej czynności.

     

    Jako, że testament otwiera się i ogłasza po śmierci spadkodawcy to bieg przedawnienia roszczenia o zachowek rozpocznie się po śmierci mamy. Data sporządzenia testamentu nie ma znaczenia dla zachowku. 

     

    Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2012-12-28 11:31 autor odpowiedzi: KyleXY

    Panie Łukaszu. Moja sytuacja jest bardzo podobna do wyżej opisanej. Z tym, że nie zamieszkuje z mamą, a ona posiada 100% udziału przy zakupie mieszkania. Czy w moim przypadku miałaby zastosowanie umowa o dożywocie, aby uniknąć zapłaty zachowku siostrze? Proszę napisać dokładniej na temat tej umowy. Kto ją sporządza? Czy odbywa się to w towarzystwie notariusza? Ile może wynosić taki podatek od zbycia nieruchomości i kto go opłaca? Z góry dziękuję za odpowiedź. Marcin.

    Oceń odpowiedź 5 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-01-08 21:14 autor odpowiedzi: enedue

    A ja mam pytanie co do takiej sytuacji. Moja babcia po raz drugi wyszła za mąż. Jej drugi mąż zmarł jakiś czas temu, zapisując w testamencie cały swój majątek swojemu synowi. Moja babcia swój majątek zapisała mnie, jednocześnie wystąpiła z wnioskiem o zachowek po swoim drugim mężu. Babcia zmarła niedługo potem. Czy wobec tego będę dziedziczył ja lub mój tata (syn zmarłej) roszczenie o zachowek po mojej babci?? Proszę o pomoc.

    Oceń odpowiedź 0 5

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Dodano 2013-04-11 20:26 przez ladykiki

    Darowizna dla pasierbicy a prawo do zachowku

    Witam,
    czy po śmierci ojca,który zapisał darowiznę swej pasierbicy należy się zachówek rodzonym dzieciom?
    Od zapisania darowizny mineło 12 lat .

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2013-04-02 20:01 przez Aliyah2004

    Podział majątku po śmierci taty

    Moj tata zmarl w zeszlym roku.Pozostawil testament ,w ktorym przepisal caly swoj majatek swojej wnuczce a mojej corce. Tata byl dwa razy zonaty. W czasie trwania malzenstwa z moja macocha przeksztalcil mieszkanie spoldzielcze na wlasnosciowe, kupil dwa samochody.pozostawil rowniez lokate w banku. Sw...

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2013-02-07 15:11 przez pl.spinach

    Wydziedziczenie dzieci, a zachowek dla wnuków

    Witam,
    Mam troszkę nietypowe pytanie. Obecnie żyję z moją drugą żoną i mam dwoje dzieci. Niestety moje pierwsze małżeństwo rozpadło się ponad 35 lat temu, a dzieci wraz z byłą żoną nie chciały utrzymywć ze mną kontaktu.  Jakiś czas temu napisałem testament w którym wydziedziczyłęm oraz pozbawiłem pr...

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2013-01-10 11:25 przez kometa2

    Prawo do zachowku

    Pan X niedawno porzucił żonę dla innej kobiety i po rozwodzie ożenił się z nią. Przez 30 lat mieszkał z pierwszą zoną, z którą ma dwoje dzieci, we wspólnym mieszkaniu. W testamencie zapisał swoją część mieszkania jednemu ze swych dzieci. Pierwsza żona mieszka w ich byłym wspólnym mieszkaniu, jest wł...

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2012-11-10 20:26 przez Teresa77

    Testament a notarialne przepisanie majątku

    W 2007 roku Babcia sporządziła testament, cały majątek daruje wnuczce a kuchnie,pokój i łaziekę dożywotnio i nieotpłatnie swojemu synowi. W 2009 roku zostaje sporządzony akt notarialny darowizny na wnuczkę. Cały majątek jast zapisany na nią. Babcia zmarła w 2011  roku, przed śmiercią syn sie nad nią...

    kategoria: Prawo spadkowe

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania