Porady - pytania i odpowiedzi

2013-01-11 01:02 autor: Ryszard Wołodko

17 432 odsłon

Czy mam prawo do czeskiej emerytury?

Jestem z rocznika 1949,pracowałem w Czechach 26 lat i miałem stały pobyt.Od roku 1999 jestem w Polsce i pracuję nadal lecz na częściowej rencie i otrzymuję rentę z Czech i Polski.Mam przepracowanych 47 lat w Polsce niestety przejdę na emeryturę mając 65 lat i do tego jeszcze 7mc. W Czechach miałem przejść na EM.mając 62 lata+4 mc. Chciałbym się zapytać czy Czesi mi będą płacili rentę do osiągnięcia wieku emerytalnego w Polsce, czy też mi się należy emerytura czeska od 62+4mc wg. czeskich norm emerytalnych?. Dziękuję za ew.podpowiedż.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-01-10 22:33 autor odpowiedzi: Jakub Sowinski

  Zasadniczo po wejściu do Unii Europejskiej pracownik podlega przepisom kraju, w którym aktualnie jest zatrudniony. Z powyższego wynika, że o emeryturę będzie się Pan starał na polskich zasadach.

  Nie mniej jednak już teraz może Pan podjąć starania o emeryturę częściową (bowiem tylko część swojego życia przeprocował Pan w Republice) w centrali Czeskiej Administracji Zabezpieczenia Społecznego. W razie problemów z komunikacją, może Pan zkontaktować się znaszym biurem.

  Natomiast gdyby wrócił Pan do Republiki Czeskiej mógłby Pan wystapić o emeryturę na zasadach dla mieszkańców Republiki Czeskiej.

  Ocena odpowiedzi 10 5

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii ZUS, zasiłki

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania