Porady - pytania i odpowiedzi

2014-02-12 13:43 autor: DOMKURA

35 277 odsłon

Kamień w muszli klozetowej

Jak pozbyć sie grubej warstwy kamienia z muszli klozetowej głównie w odpływie gdzie stoi woda. Kamiń pozostał po poprzednich użytkownikach i nie moge sobie z nim dac rady : ani środki z drogerii, ani ocet nie pomogły. Wiem, najprościej byłoby kupić nową muszlę i bym to zrobiła, ale zaprzyjaźniony hydraulik stwierdził, że mam nietypowe dojście do odpływu ( jakieś kątowe" jak się wyraził ) i teraz już nie produkuje się muszli z takim wyjściem do odpływu. Dlatego próbuję tą co mam doprowadzić do czystości, bo oprócz kamienia nie jest zniszczona ani pęknięta. Będę wdzięczna za odpowiedzi i pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-02-12 14:19 autor odpowiedzi: toldzio6

  bardzo dobre sż tabletki do czyszczenia protez zebowych.

  Ocena odpowiedzi 7 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-12 14:27 autor odpowiedzi: a-m-r-s

  ja na kamien oprucz sroskow dostepnych w sklepie uzywam coc coli i pumeksu. chusteczki higieniczne nasaczam cola obkladam miejsca dotkniete kamieniem i tak pozostawiam na 20 min . po tym lekko pumeksem scieram osad z kamienia muszli klozetowe. Dobrym srokiem jest tez mleczko ajax.

  ulka0223 skomentował/a odpowiedź 2014-02-12 17:04

  gotuję wodę z octem 10% w garnku i na noc wlewam do muszli klozetowej,rano po spłukaniu lśni jak nowe

  Ocena odpowiedzi 6 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-12 14:45 autor odpowiedzi: anatol61

  Swietnie sprawdza się FIXINELA z napisem sila śelmy.Zapewniam że sprawdziłem i kupiłem koleje opakowanie ponieważ fajnie schodzi kamień bez szorowania.Cena przystępna ok.7zł.

  Oceń odpowiedź 8 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-12 14:52 autor odpowiedzi: senhor

  1) kupić porządny odkamieniacz w formie zagęszczonego płynu (żelu) z mieszaniny skoncentrowanych kwasów organicznych. TO JEST PODSTAWA. Powtarzam, to ma być odkamieniacz rozpuszczający kamień, a nie jakieś środek do czyszczenia wc zawierający głównie chlor i śladowe ilości kwasów. Czytać dokładnie z tyłu skład. 

  2) zakręcić wodę, kubeczkiem wybrać wodę z odpływu, tyle ile się da

  3) wlać odkamieniacz, ponad linię kamienia

  4) Zachowujemy cały czas środki bezpieczeństwa, żeby nie nawdychać się oparów żrącego odkamieniacza!!!

  5) odczekać kilka godzin, kwasy organiczne w tym czasie rozpuszczają, osłabiają kamień

  6) spłukać, ponownie wybrać wodę

  7) na ogół gruby kamień sam cały nie odpadnie, więc teraz najbardziej niewdzięczna  częśc pracy - należy pomóc osłabionemu kamieniowi za pomocą płaskiego śrubokręta, dłuta czy przecinaka i młotka (skuć). Nie niszczymy muszli, tylko podważamy, skuwamy stopniowo kamień (grube warstwy). Trzeba się przy tym nagimnastykować i pobrudzić, bo dostęp nie jest wszędzie wygodny. Zachowujemy środki bezpieczeństwa!! Okulary ochronne, jakby coś odprysnęło! Rękawiczki robocze też!

  8) Po wybraniu gruzu z wc, można  jeszcze raz  podziałać odkamieniaczem, żeby dokończył dzieła

  Powyższy sposób wypróbowałem osobiście na kilkunastoletnim grubym kamieniu, który w pewnym  momencie po prostu uniemożliwił korzystanie z wc.

  senhor zaktualizował/a odpowiedź 2014-02-13 14:14
  Oczywiście odkamieniacz może być też na bazie rocieńczonej mieszaniny kwasów nieorganicznych ( np solnego i amidu kwasu siarkowego), ale organiczne są też skuteczne ( używane nawet w przemysłowych zastosowaniach), a bardziej ekologiczne i bezpieczniejsze...

  Ocena odpowiedzi 1 15

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-12 15:03 autor odpowiedzi: anatol61

  Aby porządnie umyć muszlę , wybieram mopem wodę  i polewam fixinellą używając szczotki do WC. Po kilku minutach ponawiam zabieg i gotowe.Zapewniam że, jeśli robimy to raz w tygodniu to nie musimy brudzić rąk i używać ostrych narzędzi.

  Ocena odpowiedzi 7 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-12 15:13 autor odpowiedzi: senhor

  Mowa była o GRUBYM KAMIENIU który nie był ruszany od lat, więc radzę od razu pozbyć się złudzeń, że samo polewanie kamienia czymkolwiek coś pomoże. I rada żeby czyścić raz na tydzień też jakby poniewczasie.

  Ocena odpowiedzi 0 14

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-12 16:27 autor odpowiedzi: LECHO

  a ja proponuję użyć po prostu Domestosa- jak raz nie pomoże to trza drugi i kolejny raz zalać muszlę Domestosem i potem szorować drucianką taką do czyszczenia trudnych zabrudzeń i powinno być w porządku, powinno się udać z tym kamieniem.

  Ocena odpowiedzi 4 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-12 16:59 autor odpowiedzi: anatol61

  Miałem podobny problem z  muszlą ponieważ dawniej były odpływy prawe,lewe i wszystkie łączone na sztywno rurką z PCV .Dziś jest duży wybór elastycznych połączeń typu peschel ,które można dowolnie kształtować zachowując jedynie odpowiedni spadek. Może to będzie dobra koncepcja na Twój problem.

  Ocena odpowiedzi 1 6

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-22 13:56 autor odpowiedzi: vandi

  wybrac wodę z muszli zalać acze rzcieńczone z woda na kilka godzin powtarzać raz w tygodniu będzie lśniąca zachować ostrożność na oczy i ręce

  Oceń odpowiedź 2 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Utrzymanie czystości

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania