Porady - pytania i odpowiedzi

2011-06-28 16:32 autor: andzia89

13 035 odsłon

Ponadczasowe wzorce właściwych zachowań

Czy istnieją jakieś wzorce właściwych zachowań w sytuacjach biznesowych i towarzyskich, które się sprawdziły i przetrwały w czasie?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2011-10-20 12:07 autor odpowiedzi: bodzio2

  Raczej niema takich stałych wzorców poza nie licznymi tj.np.zachowanie się przy stole w towarzystwie ludzi z" górnej" półki,lub ważna jest umiejętnośc witania się na tę umiejętnośc także zwracana jest bardzo uwaga.W swoich miejscach pracy często ludzie którzy pracują ze sobą, tworzą swojskie zachowania które dopuszczalne są tylko miejscu pracy,i daje im to lepsze samopoczucie, te zachowania będzie musiał w jakimś sensie przejąc nowy pracownik który zaczyna własnie swoją upragnioną pracę musi się zaklimatyzowac co będzie miało duży wpływ na dalsza pracę w takim gronie wspólpracowników.Najczęsciej jest to pozytywne działanie które poprawia atmosferę w miescu pracy a także daje dobre wyniki współpracy.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-30 10:38 autor odpowiedzi: Izabelka.p25

  Nie wiem -czy dobrze zrozumiałam ale moim zdaniem istnieją wzorce ponadczasowe. Mogą być nimi np.

  -lubienie siebie i akceptowanie. Taka postawa sprawia, że emanujemy pewnością siebie, jesteśmy bardziej wyjątkowi, a inni darzą nas szacunkiem i sympatią.

  -uśmiech. Poczucie humoru to coś co sprawia, że inni odwzajemniają nam się tym samym. Ja osobiście wybieram ludzi przyjaznych, a nie narzekających czy zniechęconych.

  -moim zdaniem nie wolno w towarzystwie krytykować innych, obgadywać ich- to brdzo żle o Nas świadczy. Napewno takie zachowanie nie wzbudzi sympatii lecz sprawi, że inni będą ostrożniejsi w kontaktach z nami. Któż chciałby bowiem przyjaznić się z kimś zawistym, zazdroszczącym czy życzącym innym źle?

  -Być sobą- nie próbować podlizywać się czy rzypodobać innym. Mieć swoje zdanie ale pozwolić aby inni mieli swoje. Można sie nimi podzielić, ale nigdy nie narzucać na siłę.

  -Być kulturalnym, taktownym.

  -Nie pozwalać by ktoś przekraczał nasze granice oraz samemu nie przekraczać granic innych ludzi.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-30 11:21 autor odpowiedzi: Kormoran

  Z upływem czasu zmieniają się wzorce właściwych zachowań,ale wydaje mi się że są pewne ponadczasowe wzorce istnieją.Przykładem nowych zachowań,może być np internet.Korzystając z internetu,komunikując się za jego pośrednictwem stosujemy się do "netykiety".Wzorce ponadczasowe również istnieją,lecz coraz rzadziej się do nich stosujemy.Przykładowo dobre wychowanie wymaga wysłuchania rozmówcy,nie przerywanie jego wypowiedzi,jak to wygląda w praktyce?,widać w programach telewizyjnych.Wzorce dobrego wychowania wynosimy głównie z domu,jeżeli rodzice na codzień posługują się "łaciną kuchenną",dziecko,a póżniej dorosły nie widzi w tym nic złego.Innym problemem jest to że słowa dawniej uważane za obrażlwe,w tej chwili są akceptowane.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-28 09:44 autor odpowiedzi: Andrzej52

  Wzorce ponadczasowe istnieją choć ulegają ewolucji podobnie jak język którym się posługujemy.Mam na uwadze komunikację za pośrednictwem internetu.Obowiązuje "netykieta" a jednocześnie większa bezpośredniość.Często brak zachowania formy Pan,Pani w stosunku do nieznajomych.Informacje podawane za pomocą w formie skrótów myślowych.Może to i dobrze bo my seniorzy czujemy się młodsi ?.Wszechobecna "demokracja"objawiająca się podczas spotkań rodzinnych i biznesowych.Głos dzieci i ich oczekiwania są najważniejsze.Podobnie wyrażnie to widać w niektórych programach telewizyjnych- przerywanie ludziom mającym  konkretne argumenty w omawianej sprawie, kosztem potoku słownego prowadzących program paniważ muszą "zabłysnąć"

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Savoir-vivre: pozostałe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania