Porady - pytania i odpowiedzi

2016-11-23 09:23 autor: milac

4 625 odsłon

Dziedziczenie mieszkania

Po śmierci dziadka dziedziczyli mieszkanie we wspolnocie ,własnościowe: żona/babcia/i dwóch synów.Przed śniercią babcia przepisała swoją część /darowizną /na wnuka.Wnuk  jest jednym z trzech synów- starszego syna babci.Czyli mieszkanie dziedziczą teraz 2 synów i wnuk.Wszelkie opłaty dotyczące utrzymania mieszkania: fundusz remontowy,podatki,ponosi wnuk.
Pytanie: jaka częć mieszkania jest wnuka .Co może zrobić aby być właścicielem całości. Czy ponosić dalej wszystkie koszty np podatku czy tylko swoje. Dotychczas płaci za wszystkich. Proszę o informację.dziękuje.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-11-23 11:44 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Wnuk jest współwłaścicielem mieszkania. Nie ma on wydzielonej części mieszkania, która należy wyłącznie do niego. Posiada on udział we współwłasności mieszkania (1/3 jeżeli mieszkanie wchodziło w skład majątku osobistego dziadka lub 2/3 jeżeli oboje dziadkowie byli współwłaścicielami a babcia przekazała cały swój udział).

  Podstawowe zasady współwłasności:
  1. Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.
  2. Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli.
  3. Do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli.
  4. Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.
  5. Pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.

  Jeżeli wnuk ponosi całość opłat na rzecz wspólnoty to może żądać od pozostałych zwrotu w części odpowiadającej ich udziałom we współwłasności.

  Jeżeli sam korzysta z mieszkania i nie dopuszcza pozostałych współwłaścicieli do posiadania mieszkania (korzystania z niego) to powinien się liczyć z obowiązkiem zapłaty na rzecz pozostałych współwłaścicieli wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy wspólnej.

  Aby współwłaściciel stał się jedynym właścicielem współwłasność musiałaby być zniesiona (podział współwłasności). Podział może polegać na tym, że jeden ze współwłaścicieli staje się jedynym właścicielem za spłatą pozostałych (lub bez spłaty jeżeli się na to zgodzą).

  Zniesienie współwłasności może nastąpić na podstawie umowy pomiędzy współwłaścicielami lub na mocy orzeczenia sądu.

  Uprawnienia i obowiązki współwłaściciela określone są w kodeksie cywilnym. Warto też zapoznać się z ustawą o własności lokali.

  Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania