Porady - pytania i odpowiedzi

2015-12-06 17:06 autor: adamoooo

13 747 odsłon

Prawo do zachowku

Witam Państwa . Mam pewien problem chciałbym pomóc mojej mamie otóz mój tata zmarł 7 lat temu miał 3 córki z pierwszego małzenstwa a mnie z drugiego ale chodzi o to ze moja mama chce na mnie zapisać mieszkanie i tylko na mnie poniewaz musi chyba spłacic tamte trzy córki mojego taty i wszystkie razem robią problem otóz zerwały kontakt siedza wszystkie w hiszpanii i żadna sie nie odzywa specjalnie to robia robia to aby mojej mamie dokuczyc wykończyć psychicznie moja mama duzo w zyciu przeszła mozna by ksiazke o tym napisać one we trzy obwiniaja moja mamę o rozbicie małzeństwa a prawda jest taka ze pierwsza zona mojego taty zrobiła sobie "skok w bok" itd...ale nie o to chodzi...boimy się że one cos kombinują i chcą wyłudzić pieniądze oczywiscie jest cos takiego jak wypłata zachowku jak dobrze pamiętam , to zadna z tych córek nie podpisała ze zrzekaja sie mieszkania czy tam prawa do mieszkanie wiec jesli tak to na co czekają?? Moze jakies przedawnienie istnieje o czym my nie wiemy a one o tym wiedza i graja na czas nie chce aby moja mama ponosiła bóg wie jakie koszty na jakie moga lub próbuja narazić ja te kobiety. Dlatego bardzo prosiłbym o pomoc co moja mama moze teraz zrobić bo jest juz u kresu załamania. A chciałaby to nak najdokładniej i jak najszybciej załatwić . Prosze o odpowiedz  bardzo  bardzo dziekuje.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-12-18 10:42 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Jeżeli mieszkanie wchodziło w skład majątku wspólnego Pana rodziców (zostało zakupione w czasie trwania wspólności małżeńskiej) to z chwilą śmierci ojca, udział 1/2 w prawie do mieszkania wszedł w skład spadku po ojcu i został nabyty przez jego spadkobierców.
  Jeżeli ojciec nie pozostawił testamentu to miało miejsce dziedziczenie ustawowe.
  Spadkobiercami ustawowymi ojca są: jego żona oraz czworo dzieci. Żona dziedziczy spadek w 1/4 udziału a dzieci w udziałach po 3/16.

  Jeżeli zatem mieszkanie wchodziło w skład majątku wspólnego małżeńskiego rodziców to w chwili obecnej stanowi ono współwłasność Pana mamy, Pana oraz trojga Pana rodzeństwa. Mama ma w prawie do mieszkania udział 5/8 (1/2 z majątku wspólnego + 1/8 ze spadku po mężu), a dzieci ojca mają po 3/16 udziału w mieszkaniu.

  Wspólność spadku utrzyma się do chwili działu spadku. W zakresie żądania działu spadku (każdy ze spadkobierców w każdej chwili może żądać działu spadku) nie ma przedawnienia. W jego wyniku mieszkanie:
  1. może przypaść jednemu ze spadkobierców za spłatą na rzecz pozostałych odpowiadającą wartością ich udziałom w mieszkaniu (spadkobierca może wskazać, że rezygnuje ze spłaty).
  2. może zostać sprzedane a kwota ze sprzedaży może zostać podzielona pomiędzy spadkobierców odpowiednio do ich udziałów.

  Jeżeli mieszkanie nie wchodziło w skład majątku wspólnego małżeńskiego - stanowiło składnik majątku osobistego ojca to, jeżeli nie było testamentu, stanowi obecnie współwłasność: żony w 1/4 udziału oraz dzieci - każde po 3/16 udziału.

  Jeżeli ojciec pozostawił testament i jest on ważny to spadek odziedziczyła osoba (osoby) powołane do spadku w tym testamencie. Spadkobiercy ustawowi pominięci w testamencie mogą mieć żądanie zapłaty zachowku, ale należy pamiętać, że roszczenie to przedawnia się z upływem 5 lat od chwili ogłoszenia testamentu.

  Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Dodano 2015-10-26 19:17 przez mirka1958

  Zachowek

  moja siostra dostała umową darowizny majątek od rodziców. Czy po śmierci rodziców należy mi się zachowek i kto dziedziczy długi po rodzicach?

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2015-10-15 09:24 przez kamilkaa20

  Wykup mieszkania za moje pieniądze.

  Witam,5 lat temu moja Mama wykupiła mieszkanie komunalne z bonifikatą i przepisała je na mnie. Pieniądze na wykup mieszkania otrzymała ode mnie- tzn. ja robiłam przelewy ze swojego konta. Wiem, że po śmierci mamy Bracia będą mogłi zwrócić się o zachowek.Czy mogę spisać z Mamą umowę/ oświadczenie, w ...

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2015-10-04 19:41 przez Pawello

  Kiedy można ubiegać się o zachowek?

  Czy jest jakiś określony czas do zachowku po ojcu ? czy jak minęło 7 lat od śmierci ojca a teraz zmarła mama to można starać się o zachowek po ojcu po 7 latach,czy minoł już okresCzy wszystko co posiadali rodzice przeszło na mamę po śmierci ojca JAK NIE BYŁO SPRAWY SPADKOWEJ I NIKT Z DZIECI NIE WNOS...

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2015-05-11 19:37 przez annanowak

  spadek mieszkania

  Osiem lat temu rodzice przepisali na mnie(córkę) mieszkanie darowizną. Rok temu zmarła moja mama. Tata żyje. Mam dwójkę braci, którzy domagają się zachowku po śmierci taty. Czy uniknęłabym  tego zachowku gdybym przepisała to mieszkanie na pełnoletnią córkę?

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2017-01-11 08:53 przez zyrafka

  darowizna mieszkania a zachowek

  Szanowni Panstwo!W tej rubryce znalazlam gdzies informacje, ze "Darowizna na rzecz dzieckai jest doliczana do spadku przy obliczaniu zachowku, niezależnie kiedy została ona dokonana".Chcialabym upewnic sie, ze to jest prawda. Sytuacja jest nastepujaca:Dziadek  zmarl w zeszlym roku. Ok. 7 lat wczesni...

  kategoria: Prawo spadkowe

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania