Porady - pytania i odpowiedzi

2015-05-11 19:37 autor: annanowak

7 753 odsłon

spadek mieszkania

Osiem lat temu rodzice przepisali na mnie(córkę) mieszkanie darowizną. Rok temu zmarła moja mama. Tata żyje. Mam dwójkę braci, którzy domagają się zachowku po śmierci taty. Czy uniknęłabym  tego zachowku gdybym przepisała to mieszkanie na pełnoletnią córkę?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-05-12 09:38 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Darowizna na rzecz osoby uprawnionej do spadku (tak jest w Pani wypadku) jest zawsze doliczana do spadku przy obliczaniu zachowku.
  Jeżeli mieszkanie należało do rodziców wspólnie (majątek wspólny małżeński) to należy uznać, że mama darowała Pani 1/2 udziału we współwłasności.

  Spadkobiercami ustawowymi mamy są: mąż oraz troje dzieci, każdy po 1/4 udziału w spadku.

  Zachowek należny uprawnioonym to połowa z tego co otrzymaliby w spadku lub 2/3 z tego jeżeli w chwili śmierci spadkodawczyni byli trwale niezdolni do pracy lub nieletni.

  Bracia mogą żądać zachowku odpowiadającego wartością po 1/16 wartości mieszkania lub po 1/12 wartości dla niezdolnych całkowicie do pracy lub niepełnoletnich.

  Zbycie przedmiotu darowizny nie zwalnia z obowiązku zapłaty zachowku. Liczy się fakt uzyskania darowizny od spadkodawcy i to czy jest to darowizna doliczana do spadku przy obliczaniu zachowku.

  Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-07-12 16:21 autor odpowiedzi: smiling

  Nie uniknie Pani wypłacenia zachówku  -  podstawowa zasada jest taka, że prawo do zachowku przysługuje dzieciom, małżonkowi i rodzicom spadkodawcy. Zachowek nie będzie przysługiwał osobom spoza tego kręgu  np. rodzeństwu rodziców lub ich dzieciom. Zachowku nie otrzyma także teściowa, teść, synowa i zięć. Zachowek nie należy się osobom, które zostały wydziedziczone  przez spadkodawcę w testamencie. Zachowek nie przysługuje temu spośród uprawnionych, który otrzymał od spadkodawcy za jego życia darowizny których wartość jest co najmniej równa wysokości należnego zachowku.
  smiling zaktualizował/a odpowiedź 2015-07-12 16:21
  zachowku

  Oceń odpowiedź 2 1

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Dodano 2013-04-06 19:29 przez bozena

  Czy mam prawo do spadku i czy mogę podważyć testament?

  Moja 83 letnia schorowana mama jest wlascicielem apamieszkania w ktorym obecnie nie mieszka. Jej syn a moj brat chory na raka z przezutami, zmarl tydzien temu i ja pozostalam jedynym zyjacym dzieckiem.  Dopiero teraz sie dowiedzialam ze moja mama dwa tygodnie przed smiercia syna sporzadzila testamen...

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2013-01-03 15:12 przez babuszka5

  Spadek po ojcu żonatym drugi raz

  Witam, mam pytanie. Ojciec ożenił się po raz drugi i wprowadził się (25 lat temu) do nowej żony. Miała ona mieszkanie spółdzielcze lokatorskie, w trakcie trwania związku ( trwa do chwili obecnej) wykupili to mieszkanie na własność. Teraz jego żona zapisała notarialnie to mieszkanie swojemu synowi je...

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2018-03-15 23:58 przez harrlekin

  Dziedziczenie i zachowek

  Mam pytanie, czy po przepisaniu mieszkania własnościowego na jedno z dzieci (córkę) jej rodzeństwo po smierci matki bedzie mogło domagać sie zachowku.Jak to uczynić?

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2015-05-10 12:01 przez rafał m

  darowizna na syna

  Czy mogę przepisać na syna mieszkanie własnosciowe tzn. jako darowizna , bez dodatkowych opłat . Syn posiada już jedno mieszkanie własnościowe.

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2015-04-28 11:48 przez NataliaN

  Dwa testamenty

  Moja mama ma dwa testamenty,jeden swój drugi taty.W obu testementach zrzekaja się na siebie w razie śmierci...Tato nie zyje już od 10 lat a mama po śmierci taty nic nie zrobiła z tym testamentem...Czy może teraz bez zgody dzieci przepisać mieszkanie???

  kategoria: Prawo spadkowe

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania