Porady - pytania i odpowiedzi

2015-07-18 17:16 autor: P.Ernest

7 362 odsłon

Przepisy, podatki i prawo

Dzień Dobry Państwu.
Każdy z ludzi dochodzi w życiu do takiego momentu w swoich przemyśleniach,
i zastanawia się nad przeżytymi chwilami.
Moja żona już dawno temu odeszła z tego świata.
Mój syn zginął w wypadku też kilka lat temu.
Zostałem sam.
Brat dużo chorowity - mieszkający na drugim końcu Polski,a bratanica nie wykazuje jakiegokolwiek zainteresowania swoją rodziną dawno temu wyjechała za granicę i tam założyła rodzinę.
Od bardzo dawna mam przyjemnego sąsiada z którym utrzymuję kontakt,
czasem dłuższe rozmowy, czasem drobna pomoc w zreperowaniu pralki czy pomocy w podwiezieniu do lekarza lub wizyty w szpitalu.
Dzieci sąsiada nadzwyczaj kulturalne zawsze z miłą aparycją zwracają się ku światu.
Nieruchomość moja jest już od dawna moją własnością,więc z wykupieniem prawa do posiadania mieszkania własnościowego nie ma już żadnych problemów. Człowiek ma już swoje lata, więc na pewno przyjaznym byłoby wykonanie dobrego remontu. Kamienica choć stara, to jednak ma swoje uroki, a lokum choć 76 m ,to ma również kawałek miejsca. Choć mieszkanie jest i na głowę nie kapie. Miejscowość niewielka, więc ceny wszystkiego też w przyzwoitości w porównaniu do średnich i dużych miast. Emerytura choć niewielka u mnie jest,więc i do garnka jest co włożyć. Niestety choć auto leciwe,to jednak zdrowie nie pozwala już na jazdę. W związku z tym,że lata mijają,a człowiek nie jest najświeższej młodości postanowiłem,że może mógłbym przekazać swoje mieszkanie dla sąsiada jego żony lub któregoś z dzieci ( syn jest pełnoletni,a córka młodsza ). I z tym pytaniem skierowałem się tutaj :
Jaki sposób byłby najbardziej odpowiedni na przekazanie mieszkania i jakie są związane z tym dokładnie koszta?
Z góry Wam podziękuję za informację .
Pozdrowienia.
Ernest P.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-07-18 19:56 autor odpowiedzi: Basko

  Panie Erneście najlepiej sporządzić umowę o dozywocie u notariusza. Pewne i dla dzieci sąsiadów zabezpieczenie, a i dla Pana samego też. ale wiąże sie z tym i ryzyko. Teraz sąsiad i Jego rodzina są mili i dobrze, a jak będzie po spisaniu umowy o dożywocie lub spisanie na nich testamentu, to życie pokaże...

  P.Ernest skomentował/a odpowiedź 2015-07-19 19:23

  Życie różnie obchodzi się z ludźmi . Nie wszyscy mają pieniądze na zakup nowego mieszkania, prowadzenie interesów, czy możliwości i siłę samozaparcia do osiągnięcia konkretnych celów. Moje życie uważam za przejaw spontaniczności, radości i optymizmu z aspektami cech smutku i żalu , choć przecież Nasze życie składa się z emocji. Wierzę w ludzi i w altruizm jaki zostałem obdarzony . Moim wyborem zawsze były decyzje , które podejmowałem . Zanim podejmę tak ważną decyzję o przekazaniu mojego lokum dla rodziny sąsiada chciałbym jeszcze z zapytaniem się tutaj dowiedzieć : Czy Wy Mili Państwo wiecie może jakimi kosztami byłbym Ja lub sąsiad obarczony decydując się na sporządzenie u Notariusza lub Radcy Prawnego owej Umowy Dożywocia ? Dziękuję za informacje wszelkie . Pozdrowieniem Miłego Dnia Życzę.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-07-20 12:09 autor odpowiedzi: P.Ernest

  Dzień Dobry P.Ernescie .

  Testament jest związany z opłatami - podatek od spadku około 20 % wartości mieszkania ( opłaty po śmierci właściciela ) , Umowa Darowizny wiąże się z natychmiastowymi opłatami skarbowymi i notarialnymi od 20 % wartości mieszkania ( przy wartości mieszkania 120 tys.zł opłatami będzie suma około 25-35 tys.zł )

  W Umowie Darowizny sporządzonej dla I Grupy ( Rodzice przepisują na swoje dziecko opłatami są tylko koszta notarialne - opłata liczona od wartości mieszkania , czyli około 1000-2000 zł )

  Znalazłam kilka podobnych postów , które pokazały się na forum internetowym itp.,
  i proszę sobie wyobrazić , że w żadnym nie było podanych konkretnych informacji !!!
  Jeśli ktoś zadaje proste pytanie :
  1 ) W przypadku podpisania Umowy Dożywocia dla III Grupy czyli bez jakiegokolwiek pokrewieństwa , mieszkanie własnościowe , o powierzchni maksymalnie do 110mKw, wartości około 120 tys. zł, jakie obie strony musiałby ponieść opłaty z tego tytułu ?

  2) W sytuacji sporządzenia Umowy Kupna-Sprzedaży jakie obie strony poniosłyby opłaty ?

  Przykro mi bardzo , ale NIKT nie chce udzielić takiej informacji !!!

  Pozdrawiam. Laura .

  P.Ernest zaktualizował/a odpowiedź 2015-07-20 12:21
  Pozdrawiam.

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-07-20 12:37 autor odpowiedzi: laura167@interia.eu

  Niesamowitym okazał się zbieg okoliczności w którym jednocześnie zadajemy pytania , na nurtujące nas tematy.

  Korzystając z Naszego komputera nie wylogował się Pan,

  Ja zaś nieświadomie odpowiedziałam niespoglądając na profil.

  Niestety Pan próbuje się dowiedzieć o swojej sytacji , Ja zaś pisałam w imieniu Mojej Siostry , która spotkała się z podobnym dylematem.

  Mam nadzieję , że w ramach rozwiązania , poprostu dla Nas wszystkich będzie wspólna konfrontacja.

  Pozdrawiam. Laura.

  laura167@interia.eu zaktualizował/a odpowiedź 2015-07-20 12:41

  Przykro Mi bardzo , ale przeglądając tak wiele stron internetowych naprawdę nie znalazłam jakiejkolwiek konkretnej informacji !

  Pozdrawiam. Laura.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania