Porady - pytania i odpowiedzi

2014-12-10 16:52 autor: Punia2010

13 405 odsłon

podatek od spadku - jestem bratankiem

Umarł brat mojego Taty.  Jedynym spadkobiercą po nim jestem ja. Jaki będę musiał zapłacić podatek od spadku (już mam wyrok prawomocny) kiedy sprzedam nieruchomość ? 
Dziękuję - Michał

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2014-12-12 10:43 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

    Podatek od spadku to jedno a podatek od odpłatnego zbycia nieruchomości (dochodowy) to drugie (podatek dochodowy płaci się jeżeli osoba zbywa nieruchomość przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości).

    Bratanek jest w II grupie podatkowej. Kwota wolna od podatku to kwota 7276 zł. Podatek płaci się od różnicy pomiędzy wartością nabytego spadku a kwotą wolną od podatku.
    Wysokość podatku zależy od wartości spadku i wynosi:
    • wartość spadku do 10278 zł –  podatek wynosi 7%
    • wartość spadku od 10278 zł do 20556 zł – podatek wynosi 719 zł 50 gr i 9 % od nadwyżki ponad 10 278 zł
    • wartość spadku ponad 20556 zł – podatek wynosi 1 644 zł 50 gr i 12 % od nadwyżki ponad 20 556 zł

    Bierze się pod uwagę czystą wartość spadku (aktywa minus długi, w tym z tytułu zachowku).

    Jeżeli osoba wchodząca w skład II grupy podatkowej nie ma tytułu prawnego do innego lokalu/domu to może skorzystać z ulgi określonej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn polegającej na tym, że nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich czystej wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu.

    Aby skorzystać z ulgi należy przez 5 lat od nabycia spadku zamieszkiwać będąc zameldowanymi na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku i nie dokonywać jego zbycia przez okres 5 lat od dnia zamieszkania lub od dnia złożenia zeznania podatkowego.


    Podatek dochodowy od zbycia nieruchomości wynosi 19%.

    Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

    Ocena odpowiedzi 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2014-12-12 16:29 autor odpowiedzi: Punia2010

    Witam -
    bardzo dziękuję za odpowiedż. Pozdrawiam i życzę udanego weekendu - Michał

    Ocena odpowiedzi 1 0

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania