Porady - pytania i odpowiedzi

2014-09-13 17:43 autor: karo7777

12 811 odsłon

Jak najprościej przeprowadzić postępowanie spadkowe?

Moja siostra ze swoim mężem byli małżeństwem bezdzietnym. Mieli domek jednorodzinny i dwa samochody osobowe. Jest to wyłącznie ich dorobek życia. Teraz szwagier umarł. Parę lat temu u Notariusza sporządzili wzajemne testamenty. Wydawało się że siostra bez kłopotów dziedziczy ich wspólny majątek. Notariusz powiedział że tak rzeczywiśie jest ale musi odbyć sie rozprawa sądowa ponieważ żyje szwagra przyrodnia siostra. Ponieważ wdowa jest już osobą w podeszłym wieku nie wiemy jak formalnie spowodować przeprowadzenie takiej rozprawy.

Czy to ma być pismo w charakterze pozwu?

Gdzie to złożyć?

Jeżeli tak to czy przeciwko komuś?   

Gdzie znależć wzór takiego pisma?

Bardzo prosimy o pomoc!

Z góry dziękujemy i pozdrawiamy.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-10-06 13:02 autor odpowiedzi: nnbobak

  Wdowa musi uzyskać tzw. sądowe potwierdzenie nabycia spadku, to jest jedyny sposób na potwierdzenie bycia spadkobiercą - testament nie jest takim potwierdzeniem. Siostra powinna złożyć w sądzie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, do niego należy dołączyć testament, przy składaniu uiszcza się opłatę 50 zł.

  karo7777 skomentował/a odpowiedź 2014-10-07 14:21

  Bardzo dziękujemy za odpowiedż, ale teraz okazuje się że przed siostrą dopiero zaczynają się schody. Jej mąż miał również brata z którym nie utrzymywał kontaktów a który bezdzietnie zmarł dziewięć lat temu. Moja siostra nie zna daty śmierci ani miejsca jego pochówku. Czy prawdą jest że do wydania potwierdzenia nabycia spadku potrzebne są te wszystkie dane? Skąd je uzyskać? Przypominam że istnieje notarialnie udokumentowany testament! Bogdan

  Oceń odpowiedź 1 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-07 15:12 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Uczestnikami postępowania o stwierdzenie nabycia spadku są spadkobiercy testamentowi oraz osoby brane pod uwagę jako spadkobiercy ustawowi.

  Jeżeli mąż siostry nie miał dzieci a jego rodzice nie żyli w chwili jego śmierci to do kręgu spadkobierców ustawowych zalicza się rodzeństwo, a jeżeli to nie żyje dzieci rodzeństwa. 

  Dlatego w toku postępowania należy wykazać, że brat męża siostry nie żyje a także wskazać należy czy miał dzieci czy nie. 

  Jeżeli wiadomo gdzie brat męża siostry żył i umarł można zwrócić się o pomoc do urzędu stanu cywilnego miejsca śmierci.

  karo7777 skomentował/a odpowiedź 2014-10-07 15:30

  Bardzo dziękuję za poradę, ale mam pytanie: Jak wykazać że brat męża nie żyje skoro nie utrzymywali ze sobą kontaktów (przynajmniej wdowa, bo czy zmarły to nie wiem), oraz jak mam rozumieć sformułowanie: ,,wykazać czy miał dzieci czy nie". Wystarczy zeznać ustnie przed sądem? Bogdan

  Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-09 02:01 autor odpowiedzi: nnbobak

  Właściwie to jest to formalność - chodzi tylko o uzyskanie sądowego potwierdzenia nabycia spadku, bo testament takim potwierdzeniem nie jest. Żeby doszło do takiego postępowania sądowego, spadkobierca, czyli w tym przypadku wdowa po zmarłym, musi złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku do sądu.

  Jako załącznik do tego wniosku należy dodać testament. Przy składaniu tego wniosku trzeba jeszcze pokryć jednorazową opłatę, jeśli nic się nie zmieniło, to wynosi ona 50 zł.

  Tu jest przykładowy wzór takiego wniosku: .

  Pozdrawiam również.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-09 02:02 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Należy do sądu złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Sądem właściwym będzie sąd rejonowy osatniego zamieszkania zmarłego szwagra.

  Uczestnikami będzie żona szwagra oraz jego siostra. Jest to postępowanie nieprocesowe - jest wniosek (a nie pozew) a sprawa nie jest przeciwko komuś, ale z uczestnictwem. Uczestnikami są spadkobiercy ustawowi (małżonek + rodzeństwo) i osoby wskazane w testamencie.

  Opłata sądowa wynosi 50 zł.

  Wzór można znaleźć tu:   Należy wskazać PESEL wnioskodawcy (żony szwagra), wzór został sporządzony kiedy jeszcze nie było obowiązku wpisywania PESEL-u wnioskodawcy.

  Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

  Oceń odpowiedź 2 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Dodano 2016-01-14 10:08 przez agnsus

  Testament a zasady dziedziczenia

  Moi dziadkowie gdy mialam 12 lat spisali testament notarialnie i przepisali mieszkanie. Na testamencie pisze ze moim opiekunem jest mama poniewaz bylam niepelnoletnia czy teraz gdy juz mam skonczone 18 lat to mieszkanie jest juz przepisane tylko na mnie i czy moja mama ma do niego jakies prawo? Moj ...

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2014-08-21 19:09 przez bruno borman

  spadek po rodzicach

  Po jakim czasie powinien byc testament,jesli jest,ujawniony,rodzice nie zyja od kilkunastu lat,siostra mieszka w willi po rodzicach,kontak bardzo utrudniony,jak mam postepowac.

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2014-01-19 18:27 przez tatiana40

  Dziedziczenie domu a jego zawartość

  Witam
  Moja teściowa przed śmiercią sporządziła testament, w którym zapisała swoją połowę działki i domu w którym mieszkała razem z nami mojemu mężowi i mnie (druga połowa należy do mojego męża gdyż drugi syn został spłacony wcześniej). Moje pytanie brzmi: czy do rzeczy które zostały po teściowej czy...

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2013-08-25 04:26 przez mir499

  Jak można unieważnić testament notarialny?

  Ojciec mój zginął wiele lat temu. Zginął śmiercią tragiczną pozostawiając 6 mał. dzieci i posiadłość przyznaną mu za walki z niemieckim najeźdźcą. Przez wiele lat posiadłością zarządzała moja matka wraz z drugim jej mężem. Przez te wszystkie upływające lata mimo zwracanych uwag nie chciała uregulowa...

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2013-08-20 21:02 przez mariolka2000

  Kto dziedziczy po bezdzietnym bracie?

  Witam, zmarł mój brat, był bezdzietnym kawalerem, miał trójkę rodzeństwa, mnie, bezdzietną siostrę, która nie żyje od kilkunastu lat i brata, który zmarł trzy lata temu pozostawiając po sobie trójkę dzieci, a nasi rodzice nie żyją od wielu lat. Brat zostawił testament na moją korzyść z tym że został...

  kategoria: Prawo spadkowe

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania