Porady - pytania i odpowiedzi

2010-09-27 22:12 autor: A-JA

10 717 odsłon

Kupowanie starych mebli na Allegro - na co zwrócić uwagę?

Różne rzeczy mam już "zaliczone" jeśli idzie o kupowanie przez net więc samej procedury się nie boję. Jednak coraz bardziej mnie korci, żeby w ramach działań remontowych kupić sobie parę akcentów z okresu międzywojennego. Na Allegro zapewne. W związku z tym pytanie do wyjadaczy - o co pytać sprzedawców, na co zwracać uwagę, żeby nie naciąć się na próchno? Zaznaczam, że chodzi raczej o rzeczy od razu do użytkowania, a nie do renowacji, choć nie muszą być zrobione na tip top. Chcę kupić okrągły stół, krzesła i może jakąś komodę z nadstawką, nic wymyślnego...

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2010-09-30 03:59 autor odpowiedzi: Izabela Sitz-Abramowicz

  Ciężko komukolwiek doradzić, bądź odradzić nabywanie używanych rzeczy poprzez różne serwisy aukcyjne. Nie ma znaczenia czy chodzi o portale polskie, czy zagraniczne. Oczywiście mówię o serwisach amatorskich, gdzie każdy może wystawiać przedmioty wedle własnego uznania i określać ich ceny minimalne, bądź wywoławcze. Profesjonalne domy i serwisy aukcyjne nie są podmiotem tego tekstu.

  Wielokrotnym i najważniejszym pytaniem początkujących zbieraczy skarbów w sieci jest "Jak ocenić przedmiot i jego wartość?". Wiadomo, że co innego rzecz samemu obejrzeć, dotknąć, powąchać, a co innego zerknać na zdjęcie na monitorze. Nawet jak fotografie interesującej rzeczy są dobrze zrobione, estetyczne i cieszące oko.

   Krok pierwszy - Od czego zacząć nie mając tzw. wyrobionego oka

  Jak przykładowo znajdujemy mebel, który najchętniej zaraz wstawilibyśmy do domu, to chwilę się zastanowić. Obejrzeć jeszcze raz zdjęcia, sprawdzić wymiary - fotografia i aranżacje często przekłamują proporcje. Na aukcyjnym zdjęciu zrobionym w dużym sklepie, pracowni, albo na zewnątrz przedmioty wydają się mniejsze, bądź większe i bardzo proporcjonalne. Wystarczy wziąć miarę do ręki i zobaczyć ile miejsca zajmie np. wypatrzony kredens. Jeżeli dokładnych informacji w ogłoszeniu brak - koniecznie prosić o ich podanie. Obowiązkowo sprawdzić, czy dany mebel uda się w ogóle wnieść do domu. Trzeba wziąć pod uwagę wysokość i szerokość drzwi, ewentualnej klatki schodowej, ustawienia ścian w domu. Czasem bywa tak, że zwyczajnie mebel może nie wejść w drzwi, albo na schody w żaden sposób.

  Kupując używany, stary mebel trzeba poprosić sprzedawcę o zdjęcia wnętrza, spodów, pleców. W ten sposób uniknie się niepotrzebnych nieporozumień. Jeżeli oczywiście kupuje się mebel niewymagający wg sprzedawcy renowacji.

  Warto też poszukać przedmiotów podobnych do tych, które nam się podobają i porównać ich ceny nie ulegając pierwszemu impulsowi każącemu kupić natychmiast.

  Krok drugi - Komunikacja ze sprzedawcą

  Zwracać uwagę na formę wysyłki albo odbioru mebla. Starać się o szczegóły finalizacji zakupu danej rzeczy. Dobry i przyjazny kontakt ze sprzedawcą jest sprawą bardzo ważną. Jeżeli sprzedawca nie odpowiada na maile, nie oddzwania, odwleka sprawę, to lepiej dać sobie spokój.
  Podobnie należy traktować sprawy płatności. Albo płacić przelewem, albo przekazywać gotówkę z ręki do ręki po odebraniu kupionej rzeczy u sprzedawcy.

  Krok trzeci - Jak odebrać kupioną rzecz

  Jeżeli mieszka się niedaleko, albo ma czas i możliwości, to najlepiej pojechać obejrzeć samemu rzecz którą chce się kupić. Jeżeli takiej możliwości się nie ma, to dokładnie omówić ze sprzedawcą formę i koszt przesyłki. Oraz pomyśleć o np. wniesieniu mebla do domu. Są to dodatkowe koszta, które czasami przekraczają wartość kupionych przedmiotów.

  Krok czwarty - Cieszyć się kupioną rzeczą

  Nie doszukiwać się w niej wad wynikłych chociażby z jej wieku. Pozwolić się jej "ustać" na nowym miejscu.

  Życzę wszytkim udanych zakupów i wielu przygód ze starociami.
  Izabela Sitz-Abramowicz

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-21 17:59 autor odpowiedzi: Eska1954

  Takie rzeczy lepiej zobaczyć na żywo.Kupuję dużo w necie,ale mebli bym się nie odważyła kupić.

  Oceń odpowiedź 0 11

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-04 17:16 autor odpowiedzi: LECHO

  Ja mam podejście takie, że jednak allegrowiczom nie ufam tak 100% i również nie kupowałbym tam mebli. Ja podczas takich "konkretniejszych" zakupów wolę jednak mieć pewność co do towaru i muszę go wcześniej "dotknąć", obejrzeć dokładnie, zanim zdecyduję się zrobić zakup.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Dodano 2011-03-24 19:26 przez ena

  Jak odnowić stare meble fornirowane?

  Mam taką "pamiątkową" komódkę, chyba z lat 60-tych, troche na art-decowską podrabiana. Fornirowana. I o ten formir mi chodzi - jest na nim ślad po doniczce w jednym miejscu a reszta forniru na blacie też trochę sfatygowana. Czy można to samemu jakoś ponaprawiać czy trzeba koniecznie do renowacji? Ni...

  kategoria: Meble

 • Dodano 2011-11-20 12:43 przez koliga

  Zwrot z allegro

  Jak mogę otrzymać zwrot pieniędzy po nieudanym zakupie na allegro?

  kategoria: Zakupy w sieci

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Meble

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy