Porady - pytania i odpowiedzi

2014-02-23 18:20 autor: bażant

6 824 odsłon

Zatrudnienie małżonka na umowę o pracę

Moja żona prowadzi firmę. Odbyłem u niej staż z urzędu pracy, którego warunkiem było podpisanie umowy o pracę na trzy miesiące. Czy jest możliwe zatrudnienie małżonka na umowę o pracę?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-02-25 13:43 autor odpowiedzi: gajmar

  Małżonka , jak również z innego członka rodziny można zatrudnić na umowę o pracę. Jednak doprzez ZUS będzie on traktowany jako osoba współpracująca (jeśli żyje razem z przedsiębiorcą w jednym gospodarstwie domowym) i należy za niego odprowadzać  składki ZUS w wysokości minimalnej jak prowadzący działalność.

  Ocena odpowiedzi 1 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-25 13:44 autor odpowiedzi: KarolI

  Istnieją dwa wyjścia z tej sytuacji,albo zatrudnić Pana jako współmałżonka na umowę o pracę, ale odprowadzać składki takie jak przy prowadzeniu działalności gospodarczej (obecnie ok. tysiąca złotych), nikt nie może bowiem zakwestionować stosunku pracy w rozumieniu Kodeksu pracy i przepisów wykonawczych; albo zameldować się pod innym adresem niż żona (co może być nierealne)– aby wykazać, że nie prowadzą Państwo wspólnego gospodarstwa domowego.Osoba współpracująca jest pojęciem używanym wyłącznie do celów ubezpieczenia społecznego. Nie kwestionuje to stosunku pracy, uzyskania świadectwa pracy i wszelkich świadczeń związanych ze stosunkiem pracy.

  Ocena odpowiedzi 1 2

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Firma i Biznes: pozostałe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania