Porady - pytania i odpowiedzi

2010-09-13 17:14 autor: A-JA

16 571 odsłon

Sposoby na zaoszczędzenie na ogrzewaniu w bloku?

Czy znacie jakieś sposoby na zaoszczędzenie na ogrzewaniu, przy w miarę komfortowym mieszkaniu, nie wchodzą więc w grę żadne akcje typu "zakręcamy kaloryfery na większość dnia" albo "utrzymujemy temperaturę 18 stopni". Czy macie jakieś "domowe" sposoby na oszczędności, wymagające korekty nawyków (przy uwzględnieniu założenia że nie psują wspomnianego komfortu mieszkania) i najlepiej nie obciążające zbytnio pamięci? Mieszkam na 2 piętrze, mieszkanie środkowe, blok wielka płyta docieplony, wymienione okna, balkon/loggia zabudowany.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2010-09-14 07:39 autor odpowiedzi: basia1247

  Podejrzewam że Ty oszczędzasz jak możesz ale sprawdż tylko czy sąsiedzi Twoi nie korzystają z Twojego ciepełka. U mnie na dole nikogo, z boków nikogo a na górze przynajmniej ogrzewanie podłogowe mają przeze mnie fundowane. Ja mam 1200 zł do zapłaty a moi sąsiedzi zwroty. Jednak tzw podzielniki to niedobry pomysł w blokach

  dzidek49 skomentował/a odpowiedź 2014-01-29 18:09

  Mam odmienne zdanie i doświadczenia na temat podzielników ciepła w blokach. Swoją opinię w tej sprawie wyraziłem w odpowiedzi do "bacha52'.

  Oceń odpowiedź 2 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2010-09-30 00:32 autor odpowiedzi: matti

  Ja zmieniłem nawyki odnośnie wietrzenia. Zamykam kaloryfery, otwieram wszystkie okna na krótko (jesień ok 20 minut, w zimie mniej nawet), potem zamykam i dopiero odkręcam kaloryfery, na temperaturę "nocną". Robię to wieczorem, bo do spania i tak potrzebuję niższej temperatury, więc mam korzyści w postaci szybkiego wychłodzenia do spania, dużo świeżego powietrza i oszczędności (mam nadzieję), bo grzeje się już do niższej temperatury po wietrzeniu (a właściwie nawet nie trzeba za bardzo podgrzewać).

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2010-11-06 14:17 autor odpowiedzi: Ewunia

  Może to ci się przyda:

  Eksperci GPEC radzą, jak oszczędzać ciepło

  1. Zmniejszenie temperatury tylko o 1˚C pozwoli obniżyć wysokość rachunków nawet o 10%. Optymalna temperatura w domu to ok. 20˚C, ale w łazience powinna wynosić kilka stopni więcej – ok. 23˚C.
  2. W nocy i w mało używanych pomieszczeniach zmniejszaj ogrzewanie. Gdy wyjeżdżasz na weekend, również nie zapomnij obniżyć temperatury ogrzewania o ok. 3˚C. Większe obniżenie temperatury nie jest korzystne, ponieważ budynek może ulec zawilgoceniu.
  3. W zimie raz dziennie otwieraj szeroko okna, by wywietrzyć mieszkanie – krótko, ale intensywnie. Wcześniej jednak, na kilka minut przed wietrzeniem, przykręć zawory grzejników, ponieważ w innym wypadku – jeśli korzystasz np. z grzejników z zaworami termostatycznymi – w momencie, w którym w wietrzonym pomieszczeniu zrobi się chłodniej, grzejnik zacznie pracować intensywniej niepotrzebnie zwiększając zużycie ciepła.
  4. Zimą, zawsze wtedy gdy świeci słońce, odsłaniaj zasłony w nasłonecznionej części domu czy mieszkania. W ten sposób otrzymasz duże zapasy darmowej energii słonecznej, która pozwoli na ogrzanie mieszkania.
  5. Nie zapomnij pootwierać drzwi w pokojach, do których wpada słońce. W ten sposób energia słoneczna nie zatrzyma się tylko w jednym pomieszczeniu, ale ciepłe powietrze dotrze do innych pokoi.
  6. Nie przegrzewaj pomieszczeń. Zbyt ciepłe i suche powietrze powoduje senność, wysusza śluzówki i może być przyczyną kaszlu oraz alergii.
  7. Pamiętaj, żeby nie zastawiać grzejników meblami ani nie zasłaniać zasłonami, ponieważ tylko wtedy maksymalnie można wykorzystać generowane przez nie ciepło.
  8. Pomyśl o zamontowaniu półki nad grzejnikiem lub ekranu zagrzejnikowego odbijającego ciepło – pozwoli to skierować powietrze do środka pomieszczenia.
  9. Ograniczyć zużycie ciepła pozwoli też zamontowanie zaworów termostatycznych, dzięki którym zawsze będziesz mieć w domu pożądaną temperaturę – dokładnie taką, jaką ustawisz.

  cały tekst tutaj: http://www.finanse.senior.pl/98,0,Jak-oszczedzac-na-ogrzewaniu,10129.html

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-08-14 23:44 autor odpowiedzi: lucjan

  ostatnio przczytałem dośc zabawny artykuł, ponieważ to dom zwracał się do swoich mieszkańców z prośbą o wprowadzenie zmian pozwalających na niższe zużycie energii, polecam: 

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-21 17:13 autor odpowiedzi: Eska1954

  Jeżeli chcesz mieć w miarę ciepło,nie ma wielkich możliwości na jakieś duże oszczedności,po prostu nie marnotrawić ciepła-zakręcać zawory przy wietrzeniu,wietrzyć krótko,a intensywnie.

  Oceń odpowiedź 0 12

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-12 14:59 autor odpowiedzi: Basia58

  Sposobów na oszczędzanie jest dużo, warto wgłebić się w temat, dorzuciłabym jeszcze artykuł na stronie Poradnik Inwestowania, piszą ciekawe rzeczy.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Dom energooszczędny

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy