Porady - pytania i odpowiedzi

2014-01-29 16:11 autor: bacha52

3 895 odsłon

Czy podzielniki ciepła są miarodajne i odzwierciedlają stan faktyczny?

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-01-29 16:15 autor odpowiedzi: Kormoran

  Podzielnik służy do mierzenia działania grzejnika w czasie. Podzielniki ciepła nie mierzą ciepła zużytego do ogrzania pomieszczenia, mają za zadanie określić stosunkowo zużycie ciepła w poszczególnych mieszkaniach w rozliczeniu całego bloku.Na dobrą sprawę każdy uważa że jest pokrzywdzony.Pomiar ilości dostarczonego ciepła jest bardzo skomplikowany gdyż zależy od wielu czynników

  Oceń odpowiedź 1 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-29 17:56 autor odpowiedzi: dzidek49

  W naszej spółdzielni mieszkaniowej od blisko 15 lat ciepło rozliczane jest na podstawie podzielników i zdania mieszkańców w tej sprawie są podzielone. Ja oceniam ten sposób jako dobry i optymalny. Koszt ogrzewania 64 mkw. mieszkania wynosi około 100 zł miesięcznie tj. 1200 zł rocznie. Natomiast w drugim mieszkaniu o pow. 45 mkw. bez podzielników miesięczny koszt ogrzewania to blisko 170 zł przez 12 miesięcy/ponad 2000 rocznie/. A więc różnica jest znacząca /800 zł to 2 miesiące czynszu/.

  Oceń odpowiedź 2 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-29 18:34 autor odpowiedzi: Asiaczek31

  Niestety tu nie mogę pomóc, ponieważ mieszkam w domku jednorodzinnym. Mogę jednak potwierdzić, co pisze dzidek, ponieważ identyczna sytuacja jest u moich rodziców. Maja mieszkanie, jest podzielnik, i płacą miesięcznie 100 zł. Zależy czy zużyją tyle ciepła czy nie. Na koniec roku jest rozliczenie i albo dostają zwrot (nadpłatą) lub muszą dopłacić. Nadpłaty oczywiście nie biorą, tylko "wrzucają" w czynsz. Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 2 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-29 19:43 autor odpowiedzi: dzidek49

  Oczywiście, że po rocznym rozliczeniu może wystąpić nadpłata lub trzeba dopłacić ale uzależnione jest to od wysokości wnoszonej przy czynszu comiesięcznej zaliczki na poczet ogrzewania oraz długości okresu grzewczego, intensywności ogrzewania, sprawnych termozaworów przy grzejnikach oraz przestrzegania reguł podczas wietrzenia mieszkania.

  Oceń odpowiedź 1 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-30 14:43 autor odpowiedzi: smiling

  witam serdecznie . Najpierw należy zadać sobie pytanie co to są podzielniki ciepła . Podzielniki ciepła są to urządzenia które pomagają podzielić koszt ciepła zużtego przez  mieszkańców danego bloku na poszczególne mieszkania. Niektórzy mylą podzielniki z  z licznikami ciepła - zaznaczam to nie są liczniki

  jest to urządzenie które rejestruje ciepło wyemitowane przez grzejnikna którym jest zamontowany  , podzielnik określa procentowe zużycie ciepła    wcieple dostarczonym do budynku i wskazanego na liczniku głównym .Na tej podstawie można określić koszty ogrzewania dla danego bloku lub budynku wielorodzinnego . Podzielnik to wyrób budowlany  , nie podlega legalizacji gdyż nie jest urzadzeniem pomiarowym musi mieć jednak deklaracjęzgodnosci zpolską normą -  a jakie to normy to już każdy zainteresowany jak będzie chciał wiedzieć to  się z nimi zapozna

  po drugie to sposób montowania owych podzielników na kaloryferach - są polskie normy które mówią w jaki sposób mają być montowane  czyli za pomocą kluczy dunamometrycznycznych w większości są montowane za pomocą zwykłych kluczy - czyli umięśnienia pracownika.Wskazanie, ile zużywamy ciepła , jest bowiem uzależnione od siły przytwierdzenia podzielnika do kaloryferów. Tak samo w kuchni jak jest pieczenie czy gotowanie też temperatura jest podnoszona i podzielnik paruje szybciej przez to mamy wyższe opłaty  to samo jest  w  łazience . Zastosowanie podzielników byłoby rozsądne wtedy gdy usunięte zostaną  ; zła izolacja termiczna budynku  ,brak możliwości kontrolowania przenikania ciepła przez przegrody czyli ściany rozdzielajace mieszkania o różnych temperaturach pomiędzy sasiadami         , odpowiednia wentylacja pomieszczeń , okna ,  a tagrze usunąć nalezy inne przeszkody , przysłony grzejników ,gdyż ciepło  za przysłoną jest większe i wiadomo że będzie wyższy pomiar - a do przeszkód należy nawet zasłony czy też firany , winy też czynnik ludzki  - wiedząc  że wiele ciepła ucieka przez ściany z naszych mieszkań do sąsiada niż przez okna czy ściany frontowe nie biorątego pod uwagę .Są współczynniki lecz nikt się z nich nie rozlicza i nie informuje jak zostały dobrane do danego mieszkania  przeliczeniowe  które tworzą  firma montarzowo- rozliczeniowe lecz to duzo pisania a nikomu to nie jest tak naprawde potrzebne lecz od tego też zależu w duzym stopniu opłata. Opłata stała za obsługę czyli odczyt i konserwacja podzielników  robi tyle że ja nie mając  podzielników mam ciepełko bez przymykania zaworu z regulatorem nie płacę więcej niż w mojej rodzinie co mają podzielniki a chodze w majtkach a nie w dresie -  wiem jedno , to nie jest sprawiedliwe płacenie gdy są  podzielniki  - każdy na kimś żeruje  jedni dopłacają dużo nie z własnej winy pozdrawiam    PODZIELNIKI według mojej wiedzy nie sa miarodajne , nie odzwierciedlaja stanu faktycznego :-))


  Oceń odpowiedź 0 5

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-30 14:50 autor odpowiedzi: smiling

  poprawiam błąd mechanicznu ma być  zła izolacja termiczna budynku  , brak możliwości nie kontrolowania przenikania ciepła przez przegrody czyli ściany rozdzielajace mieszkania o różnych temperaturach pomiędzy sasiadami         , odpowiednia wentylacja pomieszczeń , okna ,  a tagże usunąć należy inne przeszkody , przysłony grzejników ,gdyż ciepło  za przysłoną jest większe i wiadomo że będzie wyższy pomiar - a do przeszkód należy nawet zasłony czy też firany , winy też czynnik ludzki  - wiedząc  że wiele ciepła ucieka przez ściany z naszych mieszkań do sąsiada niż przez okna czy ściany frontowe nie biorątego pod uwagę

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-30 14:51 autor odpowiedzi: smiling

  także

  Oceń odpowiedź 1 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-30 15:05 autor odpowiedzi: Marynka10

  Podzielniki ciepła nie dają faktycznego pomiaru zużytego ciepła. Moja córka ma mieszkanie narożne, na parterze i płaci za ogrzewanie znacznie więcej niz jej sąsiadka, która mieszka pośrodku klatki schodowej.

  smiling skomentował/a odpowiedź 2014-01-30 20:57

  zła izolacja termiczna budynku

  dzidek49 skomentował/a odpowiedź 2014-02-01 13:41

  Zrozumiałe, że do ogrzania narożnego mieszkania potrzeba więcej ciepła niż do tego położonego pośrodku korytarza lub klatki schodowej. To zadanie spełniają właśnie podzielniki ciepła, które wykazują zużycie ciepła przez poszczególne lokale. Odrębną sprawą jest właściwa izolacja ścian zewnętrznych budynku, o co powinien zadbać właściciel budynku.

  Oceń odpowiedź 2 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-30 22:31 autor odpowiedzi: Eska1954

  Do smiling:

  To co skopiowałaś gdzieś z netu nijak się ma do podzielników elektronicznych,które są montowane od długiego już czasu.Twój tekst mówi o podzielnikach wyparkowych.Jakby jednak na to nie patrzeć są to tylko podzielniki,nie liczniki.Jestem zdecydowaną przeciwniczką tak rozliczanego ciepła.Miałam okazję być rozliczana z podzielnikami(kiedy to bojąc sie dopłat starałam sie marznąć nie odkręcając zaworów).Na szczęście moja spółdzielnia dała nam możliwość wyboru i rozliczni jesteśmy już trzeci sezon z licznika głównego,z czego są zadowoleni nawet najzagorzalsi przeciwnicy tej metody.A teraz trochę liczb: mieszkam w M-4,54m,płacę za ogrzewanie 130zł miesięcznie,po rocznym rozliczeniu mam zwrot ok.300,400zł(zależy od zimy).Całą zimę chodzę w krótkim rekawie.W analogicznym opomiarowanym mieszkaniu,gdzie przez wiekszość sezonu zawory są zakręcone płacą 90,100zł,ale siedzą poubierani pod kocami.Pytam więc za co płacą?W blokach opomiarowanych ściany są nieogrzane i nawet jak znajdzie sie taki,co grzeje na full ciepła nie czuje,bo musi ogrzać zimne ściany sąsiadów.

  Oceń odpowiedź 4 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-01 11:24 autor odpowiedzi: frank566

  Podzielniki to w tej chwili jedyny sposób na najbardziej obiektywne wyliczenie kosztów ciepła w mieszkaniach poszczególnych mieszkańców. Każdy inny sposób budził kontrwersje. Uważam, że są miarodajne i odzwierciedlają faktyczne wykorzystanie dostarczanego ciepła wedle zasady: chcesz chodzić po domu w krótkim rękawku i mieć wysuszoną cerę (~23oC) - płacisz więcej, chcesz w długim i mieć 18-19oC - płacisz mniej.  ;-)

  Oceń odpowiedź 6 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-01 20:48 autor odpowiedzi: Eska1954

  Na pewno nie są obiektywne i miarodajne,i nie odzwierciedlają faktycznego zużycia energii cieplnej,ale to sprawa bardzo kontrowersyjna i wymagająca długiej dyskusji.

  Oceń odpowiedź 1 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-02 08:31 autor odpowiedzi: Kormoran

   Podzielniki to tylko narzędzia do przybliżonego rozliczania ilości dostarczanego

  ciepła,dla poszczególnych użytkowników. Największe emocje budzą zastosowane współczynniki,uwzględniające rodzaj przegród a tym samym usytuowanie mieszkania. Oprócz odczytu z podzielników ważne,a nawet najważniejsze znaczenie ma program który nalicza opłaty na podstawie odczytanych wyników. Podzielniki wyparkowe,czy elektroniczne nie mierzą ilości ciepła dostarczonego do mieszkania dlatego budzą tak wiele emocji. Nikt nie chce płacić za sąsiada,za straty ciepła,za nieszczelności sieci. Za te wszystkie niezawinione straty płaci lokator,a spółdzielni musi się zgodzić bilans ciepła.   

  Oceń odpowiedź 1 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-03 12:39 autor odpowiedzi: smiling

  Do Eska 1954 - W latach 1990 ado 2003 miałem firmę ciepłowniczą i tym się zajmowałem lecz zachorowałem  i jestem po przeszczepie wątroby - choroba uniemożliwiła mi dalsze prowadzenie firmy  - w początkowej fazie choroby firmę zawiesiłem czyli 2003  a po zabiegu około  2005r /nie chce mi sie w tej chwili sprawdzać dokładnie dat/ firmę zlikwidowałem gdyz stan zdrowia czyli sztuczne obniżenie odporności przez leki imunosupresyjne uniemożliwia mi kontakt z ludzmi a leki te spowodowały że mam inne powikłania . A to co wiem myślę ze należy uświadomić innym czym naprawdę są podzielniki i komu tak naprawdę dają zyski  - to tyle z mojej stron . A i jeszcze jedno należy daac zapytanie z kąd takie wiadomości a nie od razu oskarżać  troszkę przyzwoitości . to że są podzielniki elektroniczne czy wyparkowe nie zmieniają zasady działania trochę bardziej dokładne lecz jak nie będą zachowane zasady montażu odpowiedniego  dobierania współczynników czy też wyciagnięcie grzejników na środek a nie gdzieś zamocowanych po kątach czyli zasłoniętych złego ocieplenia , bloków to zawsze będą straty . A co jeszcze jeśli wszyscy zaczną oszczędzać to zawsze ktoś kto będzie chciał mieć cieple będzie miał duże straty ogrzewanie ścian działowych i podłóg sąsiadów   Ai sam budynek ucierpi zawsze będzie wilgoć - nie wszyscy będą wietrzyć  - i ponownie oszczędność i kasa zawsze  jeśli o coś chodzi to chodzi o kasę
  smiling zaktualizował/a odpowiedź 2014-02-03 12:48
  A co jeszcze -jeśli wszyscy zaczną oszczędzać to zawsze znajdzie się ktoś kto ze względu na małe dzieci czy też sam będzie miał problemy z krążeniem i będzie potrzebował mieć troszkę cieplej / czyli nie mniej niż 20 st C / będzie musiał grzać ściany ,podłogi sufity swoich sąsiadów którzy nie grzeją . A koszty będą znaczne
  smiling zaktualizował/a odpowiedź 2014-02-03 13:11
  tak że zawsze ktoś płaci za kogoś  - nigdy nie płaci się za  faktycznie  zużyte przez siebie ciepło

  Oceń odpowiedź 1 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-31 18:58 autor odpowiedzi: Wiechu47

  Pomierniki nie są miarodajne,nie wskazują faktycznie pobranego ciepła.

  Oceń odpowiedź 2 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-31 20:06 autor odpowiedzi: smiling

  podzielniki nigdy nie były miarodajne

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

Strony: 1 2

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Dom energooszczędny

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania