Porady - pytania i odpowiedzi

2013-11-06 11:08 autor: karas20082

7 782 odsłon

Czy to zwyrodnienie?

od kilku dni boli mnie kolano szczególnie w jednym miejscu, gdy dotykam to  jakby ból siniaka. Dodam że moja mama ma zwyrodnienie zaawansowane bo od kilkunastu lat ma usztywnioną noge, stany zapalne i wszystko co możliwe. Moja siostra również ma zwyrodnienie i czeka ja operacja. czy powinnam sie przebadać?Jak tak to gdzie mam sie zgłosić? Z góry dziękuję za odpowiedź. Marta

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-11-09 15:28 autor odpowiedzi: basiar2002

  Powinnaś się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu,  zgłosić o swoich dolegliwościach kolana, a lekarz da Ci skierowanie jak bedzie konieczne na nastepne badania do odpowiedniego lekarza specjalisty i badania labolatoryjne.  Sama nie stosuj maści  czy innych zabiegów bo tylko możesz sobie zaszkodzić. Lekarz zleci odpowiednie leczenie. Dużo zdrowia życzę.

  karas20082 skomentował/a odpowiedź 2013-11-19 12:22

  dziękuję za odpowiedź.

  karas20082 skomentował/a odpowiedź 2013-11-19 12:22

  dziękuję za odpowiedz

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • Najlepsza odpowiedź

  2013-11-10 14:57 autor odpowiedzi: Bogdan Szymczyszyn

  Na łamach The Lancet opublikowano artykuł poglądowy poświęcony zwyrodnieniowemu zapaleniu stawów, które, jak piszą autorzy definiuje się jako  niepowodzenie procesów naprawczych uszkodzonej chrząstki, związane ze zmianami biomechanicznymi i biochemicznymi w stawach. Przez wiele lat uznawano, że za procesy zwyrodnieniowe  odpowiedzialne są zmiany w chrząstce, najnowsze wyniki badań wskazują jednak na istotną rolę tkanki kostnej i maziówki, której przewlekłe zapalenie jest bardzo często podstawowym problemem, odpowiedzialnym za obrzęk stawów i bóle zapalne.

  Zmiany zwyrodnieniowe stawów są problemem bardzo częstym. Tyko około połowy osób z widocznymi w badaniach radiologicznych zmianami zwyrodnieniowymi  ma dolegliwości (i odwrotnie, połowa osób z objawami nie ma zmian radiologicznych).

  Pierwszym i dominującym objawem jest ból a drugim sztywność poranna, zwykle ustępująca w ciągu kilku minut. Badaniem potwierdzającym rozpoznanie jest klastyczne zdjęcie RTG. Inne badania (np. MRI) konieczne są rzadko i wykonuje się je dla wykluczenia innych chorób takich jak osteonekroza, choroba Paget’a, artropatie zapalne oraz złamania napięciowe. Poziom białka C-reaktywnego jest zwykle prawidłowy. Badania laboratoryjne wykonywane są dla wykluczenia innych chorób, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów czy dna moczanowa.

  Więcej >

  karas20082 skomentował/a odpowiedź 2013-11-19 12:22

  dziękuję za odpowiedź.

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Choroby, Objawy, Leczenie

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania