Porady - pytania i odpowiedzi

2011-01-16 11:43 autor: paaatiii

16 423 odsłon

Wyniki rezonansu magnetycznego. Co one oznaczają? Czy to coś poważnego?

Witam! oto wyniki rezonansu magnetycznego mojego 67 letniego dziadka. Co to właściwie oznacza? Jakie są zagrożenia związane z tym związane?

 

Badanie przeprowadzone na aparacie GE Signal 1,5T. Wykonywano sekwencje FSE, SE, Flair uzyskując obrazy T1 i T2 – zależne w płaszczyznach poprzecznej, czołowej i strzałkowej przed i po dożylnym podaniu paramagnetycznego środka kontrastowego (Prohance 20ml). Wykonano obrazowanie dyfuzji w płaszczyźnie poprzecznej. Dodatkowo wykonano obrazy 3DT2 i po dożylnym podaniu środka kontrastowego 3DT1 na okolicę nerwów przedsionkowo-ślimakowych.

Obecna jama przegrody przeźroczystej i jama Vergi.

 

W obrębie istoty białej środków półowalnych, wieńców promienistych oraz w płatach czołowych i potylicznych obecne dość liczne ogniska, hiperintensywne w obrazie T2 zależnym i Flair, śr. do 7mm, niespecyficzne – najprawdopodobniej naczyniopochodne przewlekłe.

Poza tym uwidocznione struktury mózgowia bez zmian ogniskowych i bez cech patologicznego wzmocnienia.

Zmian rozrostowych (szczególnie w zakresie kątów mostowo-móżdżkowych), demielinizacyjnych oraz cech krwawienia nie stwierdzono.

 

Układ komorowy symetryczny, nieposzerzony, nieprzemieszczony.

Przyścienne zgrubienie błony śluzowej w zachyłkach zębodołowych zatok szczękowych.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2011-08-13 23:36 autor odpowiedzi: babciela

    Wg mnie zmiany nie sa srednio duze- swiadcza o procesie miazdzycowym mózgu- ogniska widoczne sa ogniskami niedokrwiennymi- bardzo czesto wystepującymi w przebiegu np nadcisnienia, cukrzycy. z całego opisu widzę , że tato byl podejrzany o guz katą mostowo- mozdzkowego- ma zawroty głowy? osłabienie sluchu?Potrzebne leczenie neurologiczne- zmiany które juz sa nie cofną sie.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Badania i diagnostyka

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania