Porady - pytania i odpowiedzi

2014-04-05 23:36 autor: Vika

57 059 odsłon

W jakich odstępach czasu można robić badania MR i Tomografię z kontrastem

Jak często można bez szkody dla organizmu wykonywać Tomografię z kontrastem?Miałam tomografię jamy brzusznej w listopadzie, niedawno -13.marca rezonans angio głowy/bez kontrastu/,to  teraz znów neurochirurg uznając to badanie niezbyt jasne kieruje mnie na tomografię głowy z kontrastem. W ciągu ostanich miesięcy miałam jeszcze prześwietlenia rtg kręgosłupa,dłoni, nóg,2xdensytometrię  i usg-ale to ostatnie badanie chyba bez znaczenia.  

             Z góry dziękuję za poradę, bo już nie wiem co gorsze, kolejne badanie być może ze szkodą dla mnie ,czy oczekiwanie na........,wolę nie kończyć.Wiem ,że dawno powinnam zostać skierowana do szpitala z takimi objawami, ale uprzedzono mnie tylko, że w razie silnego bólu wzywać pogotowie,a skierowania nie otrzymałam mimo zgłaszanych dolegliwości.

Pytanie zaktualizowano 2014-04-08 09:57

W uzupełnieniu do zadanego wcześniej pytania dot.częstotliwości wykonywania badań, chciałam dodać że;

wreszcie skierowała mnie neurolog na to badanie angio-MR głowy(3D TOF)/bez kontrastu/,po 4 miesiącach czekania badanie -13 marca br.

Wynik;w badaniu uwidoczniono nieregularne uwypuklenie tętnicy szyjnej wewnętrznej l. skierowane do tyłu /wymiary/,na szerokiej podstawie -tętniak.

Karotyzacja lewej tętnicy tylnej mózgu.Nie uwidoczniono sygnału przepływu tętnicy tylnej prawej ...../?/

Wewnątrzsiodłowo płynowy obszar o przekroju  ok.13mm-wypustka pajęczynówki w obręb siodła tureckiego.

Układ komorowy symetryczny ........pozostałe przestrzenie płynowe w granicach normy.

-------------------------------

Bardzo to trudne dla mnie i skomplikowane.Przeraził mnie ten tętniak,diagnoza neurolog także, z neurochirurgami już znacznie trudniej się rozmawiało.W każdym razie to badanie ,taki opis lekarzowi nie wystarcza. Więc żyję z tą tykającą bombą, głowa b.boli,straszny jest sen, przebudzenia,samopoczucie.....problemy z koncentracją.

Nie wiem gdzie i czy w ogóle szukać pomocy.

Usłyszałam przecież,że"" 80% ludzi z tym żyje ,nie wie dotąd aż pęknie""

Co zrozumiałam,że trzeba było nie szukać i chodzić z tą bolącą głową dalej.

 

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-04-12 12:14 autor odpowiedzi: babciela

  W opisie powinny byc rozmiary tetniaka-ale tetniak jest do natychmiastowej operacji- zgłos się do dobrego ośrodka neurochirurgicznego.Nia ma odpowiedzi , ze byc moze 80 procent ludzi zyje z taka bombą- u Ciebi wykryto 0 musi byc zoperowany, Pozdrawiam. Babciela- neurolog.
  babciela zaktualizował/a odpowiedź 2014-04-12 12:17
  Nie ma jeszcze dokładniejszego badania niż angio- MRI

  Vika skomentował/a odpowiedź 2015-01-19 14:57

  Babcielu, nie nie dodałam iż to badania angio-MR było bez kontrastu, Wczoraj napisałam więcej odnośnie opisu TK,który jednak zrobiłam,ale nie widzę tego, może się ukaże,jak i to co teraz piszę po tygodniach :( Przykro że tak to działa. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za porady.Szkoda ,że nie szukałam innych lekarzy i nie skorzystałam z Twojej dr.Elu rady. Dziś miałabym za sobą wszystko;wóz albo przewóz.Najgorsza jest ta straszna niepwnosć i oczekiwanie.Nie mam już sił .

  Ocena odpowiedzi 1 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-04-16 01:52 autor odpowiedzi: Vika

  W uzupełnieniu;Wczoraj tj.10.kwietnia poddałam się jednak badaniu z kontrastem. Odchorowałam bardzo. Zbieram siły czekając na wynik.

  Technik radiolog-b.miła,odradzała mi to badanie,jako bardzo obciążające,szkodliwe.Szukałam lekarza,który mi je zlecił,,,ni e  udało się,nie chciałam już dlużej czekać, co ma być to będzie (:

  To pewnie bez znaczenia, ot tak piszę,choć wiem że już nikt nie odpowie, zresztą już jest po badaniu.

  Vika zaktualizował/a odpowiedź 2015-02-16 12:42
  Do babcieli;Witam! Powinnam się cieszyć.........cieszyłam mimo bólu aż do wczoraj.

  Otóż wynik badania tomografem z 10.04. ;''Obecności tętniaków oraz innych malformacji naczyniowych w badaniu TK głowy nie stwierdzam.
  Podpisał dr.nauk medycznych.........Neurochirurg /długo czekałm na wizytę/,spojrzał na opisy MR i TK ,poczym stwierdził;za dużo rozbieżności.
  Obejrzał płytę w szpitalu ,zadzwoniłam po informację i jednak
  tętniak.
  Dr.Elu, powinnam była Ciebie posłuchać i z tym co już wtedy miałam jechać do jakiejś kliniki a nie sugerować się opisem podpisanym przez utytułowanego spacjalisty radiologa.
  A teraz nie wiem co dalej,jutro jadę na rozmowę z neurochir. do szpitala, czy nie będzie konieczne aktualne badanie? Upłynęło pół roku !
  A jeśli operacja ,to gdzie się udać?
  Coraz więcej wątpliwości i mniej zaufania.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-06-04 21:15 autor odpowiedzi: babciela

  Niepotrzebne to badanie z kontrastem. Tk wg WHO bez szkody dla organizmu można robic co pół roku. Z tętniakiem udaj sie do dobrego osrodka neurochirurgicnego, ale ja już posyłam do kliniki chorób naczyniowych-bardzo dobra klinika w Kielcach-przeprowadzają rewelacyjnie zabiegi na tt szyjnych. Nie wiem gdzie mieszkasz Viko- ale drugi oośrodek to Bydgoska Klnika Wojskowa.I trzeci Klinika slaskiej AM. Pozdrawiam. Babciela

  Ocena odpowiedzi 0 1

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Badania i diagnostyka

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania