Strona głównaZdrowieOdpowiednia ilość snu kluczem do dłuższego życia

Odpowiednia ilość snu kluczem do dłuższego życia

Zespół naukowców z Włoch i Wielkiej Brytanii przedstawił badanie, z którego wynika, że odpowiednią ilość snu jest niezbędna nie tylko po to, by odzyskać energię, ale także by dłużej żyć i rzadziej narzekać na stan zdrowia... Dorośli muszą spać niezakłóconym snem przynajmniej sześć godzin, jeśli tego nie czynią, narażają się na zwiększone ryzyko przedwczesnego zgonu.
Sen jest ważnym elementem wpływającym na nasze samopoczucie, bo w jego trakcie organizm wypoczywa i przeprowadza wiele procesów fizycznych oraz wzmacnia pamięć i porządkuje informacje. Sen pomaga zachować odporność i walczyć z różnymi chorobami, takimi jak kaszel czy przeziębienie, ale również demencja, rak i choroby serca. Jeżeli dana osoba nie śpi dostatecznie długo, może doświadczyć spadku wydajności systemu immunologicznego i paść ofiarą chorób.

Wspomniane badanie wiąże brak snu z problemami zdrowotnymi. Naukowcy odkryli, że ludzie, którzy śpią mniej niż 6 godzin na dobę, mają 12% wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci niż ci, którzy sypiają 6-8 godzin dziennie.

Uczeni zdają sobie sprawę, że obecnie z powodu zobowiązań zawodowych 6 godzin snu to czasami ilość nie do osiągnięcia. Ale przypominają jednocześnie o korzyściach płynących z niedługich drzemek. Ponadto to normalne, że często „nadrabia się" zaległości w odpoczynku śpiąc dłużej w weekend, ale ważne, aby zachować regularny rytm snu. Brak stabilnego cyklu zasypiania-budzenia się może prowadzić do bezsenności, bezdechu sennego, koszmarów nocnych, lunatykowania i zespołu niespokojnych nóg.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 18:50:52, 13-09-2010 Astra

    Przyznaję, że ilość przespanych godzin jest dla mnie istotna. Obowiązkowo to 8 godzin. Jeśli nie uda mi się przespać tak długo w nocy, muszę to nadrobić w dzień, krótką drzemką. Mam 54 lata, a więc jeszcze nie jestem babcinką, ale lubię półgodzinne drzemki.
    Także stałe godziny snu, są ważne. Staram się zasypiać między 23 a 24 tą. Jeśli jednak położę się później, mam kłopoty z zaśnięciem .
    ... zobacz więcej
  • 19:14:47, 13-09-2010 helena62

    Jestem "troche' starsza, mam niestety kłopoty ze snem, jak moge bronie sie by nie brac leków , nie biore ale czesto chodze nie wyspana. Nie posypiam w ciagu dnia, chetnie zasnelabym prze 22 gą ale niestety za ściana sąsiedzi ktorzy dopiero po 22 giej zaczynają być aktywni no i ambaras ja nie śpie do rana
  • 20:00:12, 13-09-2010 Malwina

    najważniejsze wyciszyc się pzred snem, nie zostawiać pzretrawiania problemów na wieczór, noc...popijanie od 18godziny chmielu z melisą, lub gotowych zestawów nasennych...sen powinien przyjsć..co innego budzenie się w ciągu nocy w kolejnej fazie snu...na to są delikatne leki homeopatyczne...warto popróbowac....
  • 20:11:57, 13-09-2010 tadeusz50

    Na szczęście nie jesteśmy automatami i każdy ma inne zapotrzebowanie na sen, tak jak i pory snu bywają różne. Są sowy i skowronki co widać tu w KSC dość wyraźnie. Dodam jeszcze warunki mieszkaniowe jak pisze Helena. Trudno usnąć gdy za ścianą jest dość głośno. Wtedy rady wyciszenia itd można wyrzucić za okno.
  • 21:28:39, 13-09-2010 e-bietka

    Cytat:
    Malwina
    ...co innego budzenie się w ciągu nocy w kolejnej fazie snu...na to są delikatne leki homeopatyczne...warto popróbowac....
    Malwinko, podpowiedz, poradź kogo pytać w takiej sytuacji.
  • 21:33:45, 13-09-2010 Malwina

    Bietko, zapytaj w aptece są leki homeopatyczne na lepsze zasypianie a wiec działające na pierwszą fazę snu i leki , które pomagają na tzn sen pzrerywany i działają na drugą fazę snu....farmaceuta Ci powie..ja nie pamiętam nazw....ale to sa istotne wskazania na zasypianie i na pzrerwany sen i farmaceuci to wiedzą...tylko nie mów coś na sen, tylko na przerwy w spaniu....uściski
  • 05:04:06, 14-09-2010 e-bietka

    Dzięki Malwinko!
    Pozdrawiam!
  • 20:47:35, 15-09-2010 Zdzisia

    A ja dość często zażywam 1/2 tabletki nasennej "Stilnox".Zapisuje mi je neurolog i nic nie mówi,że to szkodliwe dla mego zdrowia.Ja też wolę to niż bezsenną noc.Przynajmiej budzę się wypoczęta chociaż i po zażyciu tabletki budzę się w nocy i korzystam z WC.
  • 13:31:12, 17-09-2010 mala_rybnik

    W weekend... Mogłabym spać od 23 do 13 i dalej jestem śpiąca... Jak można mieć stały tryb gdy ciągle trzeba coś załatwić przed pracą bądź po niej. Ja pracuję od 10 do 18 to mogę tylko przed pracą załatwiać. Zanim wrócę do domu, zjem i się wykąpie to już myk i jest po 21. Staram się chodzić spać ok 22 bo przecież rano trzeba wstać, ale nie zawszę jestem senna bądź jakiś film z siostrą się ogląda. Sąsiedzi czasami też przeszkadzają albo jak na blokach jacyś pijani żule się drą czy inne zjawisko młodzieżowe urządza hałaśliwe spektakle na podwórku. Miałam pewnego czasu trudności z zaśnięciem, ale to było spowodowane brakiem żelaza czy magnezu, nie pamiętam. Skórcze do tego. Więc jedyny u mnie "problem" to jest to, że wiecznie czuję się nie wyspana. Czy śpię 6 godzin czy 13 to i tak jestem "zamulona". Mam dni, że jestem wyspana, ale to może 5 w ciągu roku...? Próbowałam regularnie spać i to mi nic nie daje, ale może faktycznie będę dłużej żyła jak piszą w artykule. Śpię mniej więcej ok 8 godzin, w weekendy czasem dłużej jak mam wolne soboty.
    ... zobacz więcej
  • 14:44:39, 17-09-2010 MańkaF.

    Ja to bym bardziej niż na odpowiednią ilość snu postawiła na odpowiednią jakość snu. Jestem kobietą w średnim wieku. Staram się zapewniać sobie zawsze odpowiednią dawkę snu, ale mimo tego, czuję, że nie jest on wcale prawidłowy. Zakłóca go chrapanie. Niestety sen nie regeneruje mojego organizmu. Jest przeciwnie – paradoksalnie, zawsze po przebudzeniu odczuwam zmęczenie, ból głowy a w ciągu dnia bywam ospała. Czytam dużo o tym w Internecie. Słyszałam o rozmaitych zabiegach. Na stronie www.symfoniachrapania.pl przeczytałam nawet o konkursie, w którym można wygrać leczenie chrapania jakimiś niezawodnymi technikami. Szczególnie chwalona jest teraz technika Pillar. Czy ktoś może się jej poddał?
    ... zobacz więcej

Strony : 1 2 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy