Strona głównaChorobyZdalna rehabilitacja słuchu

Zdalna rehabilitacja słuchu

Opracowanie technologii wszczepiania implantu ślimakowego u pacjentów z wadami słuchu stanowiło przełomowy moment w rozwoju medycyny. Niemniej, na samym wszczepieniu proces się nie kończy, konieczna jest dalsza rehabilitacja pacjenta i odpowiednie ustawienie procesora słuchu, aby działał tak jak prawdziwe ludzkie ucho. Łączy się to z wielokrotnymi wizytami w ośrodkach leczenia zaburzeń słuchu, co stanowi pewną niedogodność dla pacjentów i lekarzy. A jak wiadomo mądry człowiek lubi ułatwiać sobie pracę. Także dzięki Internetowi.
Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy to czołowa w Polsce placówka naukowo badawcza Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu zajmująca się kompleksową opieką nad pacjentami z zaburzeniami słuchu, mowy i błędnika. Kieruje nią profesor Henryk Skarżynski. Rocznie obejmuje opieką szpitalną ponad 12 000 pacjentów i przeprowadza ponad 15 000 zabiegów ambulatoryjnych. Dziennie przeprowadza się tam 45 operacji poprawiających słuch, a na szczególną uwagę zasługuje 2 500 operacji wszczepienia ślimakowych implantów słuchu. Specjaliści otolaryngologii, audiologii, foniatrii, terapii mowy, psychologii, nauczania i inżynierii bioklinicznej konsultują rocznie ponad 200 000 pacjentów na oddziałach Instytutu oraz w placówkach w Ciechocinku, Krakowie, Łebie, Radomiu, Katowicach, Olsztynie, Rzeszowie, Szczecinie i Gdańsku.

Na czym polega nowy sposób leczenia i rehabilitacji?

Po wszczepieniu implantu ślimakowego prowadzona jest rehabilitacja, która polega między innymi na wielokrotnym ustawianiu procesora słuchu. Dotychczas związane to było z częstymi wizytami pacjenta w Centrum. Po wprowadzeniu nowatorskiego systemu telefittingu, czyli zdalnego dopasowania implantów u pacjenta, można korzystać z sieci poliklinik i ośrodków w całym kraju.

Inicjatywa stworzenia takiego systemu powstała w 2008 roku pod nazwą „Program rozwoju ogólnopolskiej sieci ośrodków telerehabilitacji słuchowej”. Koordynatorem i autorem programu był mgr inż Arkadiusz Wąsowski.Pozyskano środki zagraniczne na sfinansowanie tego przedsięwzięcia i w 2009 roku zakupiony został sprzęt firmy Polycom, który pozwolił na uruchomienie Systemu Zdalnego Fittingu i Telerehabilitacji.

Unikalny system

System ma walory unikalne na skalę światową. Obejmuje dziś 6 ośrodków, w najbliższym czasie liczba ich zwiększy się do 12, a docelowo do 20 na terenie kraju. Współpracują one z wysoko kwalifikowana kadrą Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Jest to zespół multidyscyplinarny w skład którego wchodzą inżynierowie kliniczni, lekarze, logopedzi, psychologowie. Z ich pomocy może korzystać ok. 2,5 tysiąca pacjentów z wszczepionym implantem ślimakowym. Pacjenci nie muszą już odbywać długich i kosztownych podróży, żeby dotrzeć do jedynego, odległego Centrum.

Wykorzystanie najlepszych, przez lata sprawdzanych metod dopasowania i rehabilitacji stało się możliwe także przez połączenia internetowe. Daje to wymierne korzyści materialne - oszczędność czasu i pieniędzy pacjentów, a także lepsze wykorzystanie czasu kadry medycznej.

- System zdalnego sterowania oraz sprzęt do video konferencji firmy Polycom umożliwiają przeprowadzanie skutecznych, wysokiej jakości zabiegów dopasowania implantów słuchu u pacjenta. Dostęp do sieci internetowej jest niezbędnym elementem prawidłowego działania programu - wyjaśnia Profesor Henryk Skarżynski, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

System sprawdzał się wielokrotnie w sytuacjach wyjątkowych, np. kiedy z różnych powodów następowało uszkodzenie procesora słuchu implantu ślimakowego, czy zmiana parametrów drogi słuchowej i wymagana była interwencja inżyniera klinicznego. Taka interwencja trwa czasem parę minut, ale przed wdrożeniem systemu pacjent musiał osobiście przyjeżdżać do Centrum, teraz może się udać do któregoś z ośrodków blisko swojego miejsca zamieszkania.

Projekt zrealizowany przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu kierowany przez Prof. Henryka Skarżyńskiego został nagrodzony „Złotym Skalpelem” w ubiegłorocznym konkursie organizowanym przez czasopismo Puls Medycyny za innowacyjną technologię. Ponadto,powyższy opis wdrożenia został nominowany w międzynarodowym konkursie COMPUTERWORLD HONORS PROGRAM 2010 w kategorii Healthcare.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 11:44:43, 17-01-2011 Renios

    Nieco przyoszczędzić można na bateriach do aparatów, jeśli kupimy je hurtowo ( po 60, 120 sztuk ) przez sieć, na hurt.com.pl - mają tam najtaniej w Polsce, do tego baterie są świeże, a to ważne.
  • 15:14:09, 17-01-2011 wuere'le

    Kiedy ktoś mówi do mnie "masz" to słyszę bardzo dobrze, kiedy mówi "daj", to cholera jasna nie słyszę. Taka wada.
  • 15:20:32, 17-01-2011 eledand

    W sieci "Aldi są baterie do Aparatów po 1,30 i też wytrzymają dwa dni ,jak i te co są po 4,00 sztuka.
    W bajki to ja już nie wierzę i sam człowiek musi do wszystkiego dojść i się przekonać.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy