Strona głównaChorobyJak leczyć nowotwór prostaty?

Jak leczyć nowotwór prostaty?

Szukając odpowiedzi na pytanie o najskuteczniejszy sposób leczenia nowotworu prostaty lekarze zastanawiają się min. nad tym czy właściwsza jest ingerencja chirurgiczna, czy może radioterapia.
Próbując znaleźć równowagę pomiędzy różnymi metodami leczenia specjaliści przyjrzeli się 64,112 pacjentom, u których zdiagnozowano wczesne stadium raka. Na przestrzeni dwóch lat ponad 13,000 mężczyzn przeszło standardowe postępowanie medyczne, czyli operację, lub radioterapię, podczas pierwszych miesięcy do postawienia diagnozy. Naukowcy zwrócili uwagę na to, iż niekiedy tego typu leczenie nie jest najlepszym rozwianiem.

Ponieważ nowotwór prostaty to bardzo poważna i często śmiertelna choroba lekarze starają się zastosować jak najintensywniejsze leczenie, trzeba się jednak zastanowić czy takie postępowanie jest zawsze najlepsze dla pacjenta. Lekarze powinni pamiętać, iż niektórzy mężczyźni, bardzo źle znoszą radioterapię, w ich przypadku liczne skutki uboczne mogą przewyższać pozytywne oddziaływanie. Konsekwencją naświetlań bywa niekiedy impotencja, problemy z układem moczowym, a więc dolegliwości znacznie utrudniające życie.

Rozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się być profilaktyka polegająca na zmianie trybu życia i diety, regularne kontrole stanu zdrowia oraz wykonywanie badań specjalistycznych. W przypadku zdiagnozowania choroby leczenie powinno być dostosowane do stopnia jej zaawansowania, należy unikać myślenia schematycznego i odróżniać przepadki wymagające natychmiastowej operacji do tych, w których choroba nie jest aż tak rozwinięta.

Decyzje dotyczące sposobu leczenia nigdy nie są łatwe, poza dokładnym zdiagnozowaniem choroby trzeba brać pod uwagę ogólny stan zdrowia pacjenta. Statystyki wskazują, bowiem, iż znaczna część chorych na raka prostaty umiera z powodu innych dolegliwości i komplikacji.

Marta Wasiak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 17:50:18, 06-07-2008 rakar

    Niewiele z tego artykuliku zrozumiałem.Pytam więc,kiedy można stwierdzić czy radioterapia "posłuży" choremu na raka prostaty?
    Właśnie miałem dylemat,czy wybrać operację od strony krocza (wycięto mi węzły i po ich zbadaniu przerzutów nie stwierdzono) czy radioterapię.Wybrałem radioterapię.Trudna decyzja.Gdyby metody leczeń w danej sytuacji i danego chorego były jednoznaczne,problem byłby znacznie zmniejszony.
    Czego się obawiałem?Właśnie cięcia od strony krocza a następstwie powikłań związanych z bliskością odbytu.
    Zbyt wiele widziałem cierpień z tego powodu.
    Wkrótce minie pół od zakończenia radioterapii i będę wiedział co ona dała.
    Dodam jeszcze,że sporo czytałem na temat raka prostaty i ....?Zgłupieć można,nic co by mogło chorego chorego utwierdzić w podjęciu decyzji,specjalistów lekarzy również.Stąd duży odsetek nietrafionych diagnoz i decyzji co do sposobu leczenia.
    DLATEGO TAK WAŻNA JEST PROFILAKTYKA!
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Oferty pracy